Antanas Sireika atskleidė, kaip nuteikia žaidėjus kovai
„Nuo su­nku­mų kie­ti vy­rai kie­tė­ja, skys­ti – skys­tė­ja. Kaip sa­ko­ma, vi­si vy­rai yra ce­za­riai. Tik vie­ni yra kar­ve­džiai, ki­ti – sa­lo­tos.“ Šie „Šiau­lių“ krep­ši­nio klu­bo vy­riau­sio­jo tre­ne­rio An­ta­no Si­rei­kos žo­džiai už­ti­krin­tai nu­ga­lė­jo kon­ku­ren­tus ren­kant ge­riau­sią 2018-ųjų ci­ta­tą.

Kaip „Lietuvos žinioms“ sakė 2003 metais su Lietuvos vyrų krepšinio rinktine Europos čempionu tapęs A. Sireika, jo treniruojami „Šiaulių“ krepšininkai už tokį palyginimą nesupyko.

„Žaidėjai patys pripažino, kad tai buvo geri žodžiai, – šypsojosi strategas. – Jiems pasakau dar ne tokių. Niekam nelinkiu būti salotomis, linkiu būti karvedžiais. Ne tik krepšininkams – visiems vyrams. Jei nemokėsite savęs paimti į rankas, bet kur gyvenime priimti sprendimo, nebūsite karvedžiai. Tai ne mano sugalvota frazė. Ji paimta iš kelių knygų ar filmų.“

Prizą už geriausią citatą A. Sireika atsiėmė antradienį Vilniuje per tradicinę Lietuvos sporto žurnalistų federacijos (LSŽF) Metų apdovanojimų ceremoniją. Joje buvo pagerbti sporto žurnalistikos laureatai, sportininkai ir organizacijos.

Kad prisimintų žaidus „Šiauliuose“

– Šie jūsų žodžiai auklėtiniams buvo pasakyti šį sezoną? Ir jie greičiausiai atspindi komandos situaciją Lietuvos krepšinio lygos turnyro lentelėje? – pakalbinome Antaną Sireiką, kurio treniruojama „Šiaulių“ komanda iš 14 rungtynių laimėjo dvejas ir šiuo metu LKL čempionate užima paskutinę vietą.

– Taip pasakiau prieš sezoną per draugiškas rungtynes. Man patinka psichologija. Noriu žmones „užvesti“. Galiu žaidėjui pasakyti – nebūk mergiotė ir panašiai. O pasakiau – negandos silpnus silpnina, kietus – kietina. Ir dar atėjo mintis – būkite karvedžiai, niekas nenori, kad būtumėte salotos.

Dabar man priekaištauja – pasakei tokią frazę ir tavo komanda yra paskutinėje vietoje. Šie žodžiai neturėjo įtakos pozicijai turnyro lentelėje. Surinkome tokius žaidėjus, kad po kelerių metų apie juos kalbėtų kaip apie žmones, kurie žaidė „Šiaulių“ komandoje. Niekas užimtų vietų neprisimena, jau visi užmiršo, kiek kartų „Šiauliai“ buvo tapę prizininkais. Tuo metu pasidžiaugė ir pamiršo. Bet nepamiršta, kad „Šiauliuose“ žaidė Mindaugas Kuzminskas, kiti žmonės.

Antanas Sireika: „Dabar man priekaištauja – pasakei tokią frazę ir tavo komanda yra paskutinėje vietoje.“

Dabar rimtesniems mūšiams rengiame vaikus. Turime komandoje legendinio Šiaulių klubo žaidėjo Audriaus Danusevičiaus sūnų septyniolikmetį Paulių. Noriu, kad jis žaistų, kad pratęstų tėčio tradiciją, kad sakytų norintis rungtyniauti NBA ar kur nors Europoje. Ir tada visi sakys – jis žaidė „Šiauliuose“. Bus reklama Šiauliams, o man – džiaugsmas.

Praėjusį sezoną mūsų komandoje rungtyniavo Laurynas Birutis, legendinio kito „Šiaulių“ klubo žaidėjo Sigito Biručio sūnus. Pernai Laurynas dar nebuvo vertas žaisti LKL. Bet jis – savas vaikas. Pamenu, su juo kalbėjomės Palangoje. Sakiau, kad mūsų komandoje jis bus ne pagalbininkas, o pagrindinis vidurio puolėjas. Ir pridūriau: „Pažiūrėk į akis ir patvirtink – ar galėsi toks būti?“ Buvo džiugu, kad pirmą sekundę jis nieko nepasakė. Patylėjo, pakraipė galvą ir tarė: „Aš pabandysiu.“ Tuomet griežtai paklausiau: „Ar būsi pagrindinis vidurio puolėjas?“ Atsakė: „Būsiu.“

Daug reikėjo su juo dirbti, o ir praėjusio sezono pradžia tokia pat nesėkminga, kaip ir dabar. Tada per 11 turų buvome iškovoję tik dvi pergales. Paskui sulipdėme komandą, L. Birutis žaidė šauniai.

Nesėkmių priežastys – kelios

– Kodėl šį sezoną „Šiaulių“ komandai taip nesiseka?

– Nepataikėme pasirinkti gerų užsieniečių. Kasmet juos pasirinkdamas dalyvauji loterijoje. Ir taip nutiko ne tik „Šiauliams“, bet ir kitoms LKL ekipoms. Daugelis klubų užsieniečius krepšininkus keitė. Kad ir Utenos „Juventus“ komanda, kuri man yra artima. Net pavydas iš pradžių ėmė pamačius, kokius neblogus legionierius „Juventus“ susirinko. Bet paskui paaiškėjo, kad ir tas, ir tas netinka. Matyt, visiems buvo nesėkmių banga.

Kita tokių rezultatų priežastis – po praėjusio sezono komandą paliko visas starto penketas: Donatas Sabeckis, Nickas Zeisloftas, Laurynas Birutis, Akeemas Wrightas, Vytautas Šarakauskas. Praėjusį sezoną D. Sabeckis lygoje buvo pirmas pagal rezultatyvius perdavimus, o jo su L. Biručiu duetas puikiai atlikdavo žiūrovus ant kojų pakeliantį derinį žemė-oras. Visiems buvo gražu. Linkiu jiems sėkmės.

Šiemet pasirinkome žmonių iš Nacionalinės krepšinio lygos, JAV studijavusį Beną Griciūną. Stebėjausi, kaip jis kasdien darė pažangą, žaidė nuostabiai. Man didžiausia varomoji jėga, kai žmonės klesti, žaidžia vis geriau, daro pažangą. Bet dabar jis yra patyręs traumą.

Pernai Kristupas Žemaitis buvo antras įžaidėjas. Dabar jis – pagrindinis. Bandėme ieškoti jam paramos, pasikvietėme užsienietį, bet nepateisino lūkesčių. Per metus Kristupas iš „Žalgirio“ dublerių tapo pagrindiniu „Šiaulių“ komandos įžaidėju.

LSŽF premijų laureatai

Metų pašnekovas – disko metikas Andrius Gudžius

Metų citata – Antanas Sireika

Metų sporto iniciatyva – 2020 metais Lietuvoje vyksiantis pasaulio salės futbolo čempionatas

Metų sporto renginys – Kauno „Žalgirio“ arenoje surengtas pasaulio ledo ritulio čempionato I diviziono B grupės turnyras

Romos Grinbergienės premija už ryškiausius metų darbus – Jonas Miklovas

Aleksandro Krukausko premija už gyvenimą, paskirtą sporto žurnalistikai, – Algirdas Auruškevičius

Vytauto ir Vytauto V. Saulių premija jaunajam sporto žurnalistui – Rytis Kazlauskas

Vytauto Gudelio premija už sporto idėjų propagavimą – Pranas Majauskas

Mindaugo Baryso premija už geriausią metų darbą – Donatas Urbonas

Geriausia metų nuotrauka – Irmantas Sidarevičius