Vėžiai išvengė kankynės puode
Užuot gy­vas ke­lia­vęs į ver­dan­tį puo­dą, vė­žia­gy­vis gaus smū­gį į gal­vą ar­ba elek­tro­šo­ką ir tik pa­skui virs de­li­ka­te­su gur­ma­no lėkš­tė­je.

Vėžių likimas Šveicarijoje nuo kovo 1 dienos pasikeitė. Virėjai įpareigoti iš pradžių apsvaiginti šiuos gyvius ir tik tada virti. Taip pat uždrausta vežti vėžius, omarus, langustas su ledais arba lediniame vandenyje. Prieš ruošiant maistą vėžiagyviai turi būti kuo ilgiau laikomi jiems įprastoje terpėje.

Šias pataisas į gyvūnų apsaugos įstatymą įtraukė Šveicarijos saugaus maisto ir veterinarijos tarnyba. Kaip rašo „Le Monde“, dokumentas iš tiesų keičia omarų ruošimo būdus Šveicarijos virtuvėse.

Prašmatnaus Lozanos „Beau-Rivage Palace“ restorano šefas Kevinas Gatenas turėjo įsigyti specialią įrangą, kad elektrošoku pribaigtų vėžius prieš mesdamas juos į verdantį vandenį. Neturint tokio prietaiso galima „mechaniškai sunaikinti smegenis“. Įstatyme teigiama, jog taip siekiama iki minimumo sumažinti gyvūnų patiriamą skausmą, kančias ir baimę.

Pataisų turi laikytis ne tik profesionalūs virėjai, bet ir privatūs žmonės. Kontroliuoti, kaip vykdomas įstatymas, pavesta patiems kantonams. Imtis tokių permainų paskatino neseni moksliniai tyrimai, atskleidę, kad vėžiagyviai ne mažiau jautrūs skausmui kaip stuburiniai.

Šveicarija visą laiką tobulina įstatymus dėl gyvūnų apsaugos. Nuo 2008 metų privačių asmenų laikomos jūrų kiaulytės, ožkos ir vėžliai privalo turėti porą, kad nekęstų vienatvės. Pažeidėjams gresia baudos iki 10 tūkst. Šveicarijos frankų (8600 еurų).