Vaza už 16,2 mln. eurų
Se­no­vi­nė ki­niš­ka va­ze­lė, ke­le­tą de­šimt­me­čių gu­lė­ju­si pa­mirš­ta ba­tų dė­žė­je vie­no Pra­ncū­zi­jos na­mo pa­lė­pė­je, šią sa­vai­tę auk­cio­ne par­duo­ta už 16,2 mln. eu­rų – dau­giau nei 30 kar­tų bran­giau, nei bu­vo ti­kė­ta­si.

Aukcionų namų „Sotheby's“ ekspertai mano, kad dailus XVIII amžiaus porceliano indas buvo pagamintas Čingų dinastijos imperatoriui Čianlongui ir buvo įvertinę ji daug kuklesne 500 tūkst. eurų suma.

„Tai svarbus meno kūrinys – tartum ką tik būtume radę Caravaggio paveikslą“, – prieš parduodant vazą žurnalistams sakė „Sotheby's“ Azijos meno ekspertas Olivier Valmier. Tokio įmantraus ir įdomaus tų laikų imperatoriškojo porceliano dizaino pavyzdžių itin retai pasitaiko.

Čianlongo laikotarpio porceliano indai pastaruoju metu parduodami už milžiniškas sumas. Pavyzdžiui, praėjusį balandį „Sotheby's“ aukcione Honkonge už 30,4 mln. JAV dolerių (25,7 mln. eurų) buvo parduotas porceliano dubuo.

Elnių ir gervių atvaizdais papuošta vaza šiemet buvo atsitiktinai aptikta Prancūzijoje esančio namo pastogėje. Indą XIX amžiaus pabaigoje nusipirko viena šeima, tačiau jis buvo paliktas batų dėžėje ir keletą dešimtmečių joje pragulėjo. „Mums vaza nelabai patiko, nelabai ją mėgo ir mūsų seneliai“, – sakė dirbinio savininkas.

Stulbinama suma, kurią sumokėjo aukcione dalyvaujantis vienas jaunas kolekcininkas iš Kinijos, yra didžiausia kada nors sumokėta per „Sotheby's“ aukcioną Paryžiuje.