Vasario 16– oji ir Lietuvos spalvos San Franciske
Va­sa­rio 16 d, va­ka­re, kai Lie­tu­va, po di­džiau­sio per pa­sta­rą­jį šimt­me­tį Ne­prik­lau­so­my­bės Die­nos šven­ti­mo ra­miai il­sė­jo­si, 18 val. Ka­li­for­ni­jos lai­ku San Fran­cis­ko mies­to ro­tu­šė nu­švi­to lie­tu­viš­kos vė­lia­vos spal­vo­mis.

Dauguma praeivių ko gero nesuprato, kas čia vyksta ir dar mažiau kas iš jų žinojo, kas ir kur ta Lietuva, bet visi džiaugėsi įspūdingu vaizdu.

San Francisko mieste yra apie 860,000 gyventojų, kurių tarpe maždaug apie 50 lietuvių. Likusieji ( ~ 500) išsiskirstę po 7 milijonų gyventojų San Francisko Bay Area, kurią sudaro 100 didesnių ir mažesnių miestelių. Regionas žinomas pasaulinio lygio universitetais – Stanford ir Berkeley, bei Silicio Slėniu arba didžiausia pasaulyje aukštųjų technologijų koncentracija.

Idėja padaryti kažką ypatingo Lietuvos Nepriklausomybės šimtmečio proga kilo vienam vietinių lietuvių vakarėlyje, prie vyno taurės.

San Francisko Rotušė yra vienas ispūdingiausių miesto pastatų, kuris karts nuo karto apšviečiamas, esant reikšmingai progai. Tikėtis, kad pavyks susitarti dėl Lietuvos Nepriklausomybės 100 –mečio pažymėjimo, atrodė absolučiai nerealu. Be to buvo likę vos kelios savaitės.

Romas Matiukas, pagrindinis idėjos iniciatorius, iki smulkiausių detalių išsiaiškino, kur reikėtų kreiptis. Vis dėlto buvo aišku, kad jei paskambins bet koks eilinis asmuo, norimo rezultato nebus.

Vietinės bendruomenės nariams ir valdybai pasitarus, nuspręsta prašyti Lietuvos Garbės konsulo San Franciske pagalbos.

Denis Garrison, kurio draugystė su Lietuva prasidėjo prieš kelis dešimtmečius, nuo pažinties su krepšininku Šarūnu Marčiulioniu, turi platų pažinčių ratą. Julius Narkus, San Francisko lietuvių bendruomenės valdybos narys, parašė garbės konsului elektronini laišką ir… idėja, gimusi atsitiktinai ir skambėjusi gana utopiškai, virto realybe.

Rotušė švietė lietuviškomis spalvomis nuo 18 val. iki vidurnakčio. Įvairiu metu į aikštę susirinko apie 200 vietinių lietuvių ir jų draugų – su vėliavomis, gėlių vainikais ir, žinoma, puikia nuotaika.

Nors tą patį penktadienį prasidėjo Kinų Naujieji metai ir jie čia sudaro virš 20% gyventojų, vasario 16 dieną San Franciskas šventė Lietuvą...