Už žuvį – daugiau nei ketvirtis milijono eurų
To­ki­jo cen­tre vei­kian­tis Cu­ki­džio tur­gus penk­ta­die­nį su­ren­gė ti­kriau­siai pa­sku­ti­nį Nau­jų­jų me­tų auk­cio­ną šio­je vie­to­je ir par­da­vė 405 kg Ra­mio­jo van­de­ny­no tu­ną už 36,5 mln. je­nų (268,5 tūkst. eu­rų).

Už itin vertinamą nykstančios rūšies žuvį per priešaušriu vykstantį aukcioną sumokėta kaina (maždaug 90 tūkst. jenų, arba 662 eurai už kilogramą) buvo gerokai mažesnė už rekordinius 155,4 mln. jenų, paklotų per 2013-ųjų Naujųjų metų aukcioną. Tuną nupirko vienas vietos didmenininkas.

Šiemet kokybiškiausiu pripažintas vienas mažesnis tunas: už jo kilogramą buvo sumokėta 1176 eurai. Galima palyginti: minėto 2013 metų rekordinio tuno kilogramo kaina buvo maždaug 6573 eurai.

Už mažesnį tuną sumokėta iš viso 30,4 mln. jenų (223,7 tūkst. eurų). Jį nupirko bendrovė „Kiyomura Corp.“, jos savininkui Kiyoshi Kimurai priklauso restoranų tinklas „Sushi Zanmai“. K. Kimura praeityje dažnai laimėdavo šiuos metinius aukcionus.

Naujųjų metų aukcionų kainos būna gerokai didesnės nei įprasta kaina, mokama už Ramiojo vandenyno tunus Cukidžio turguje. Metų pabaigoje vieno kilogramo kaina buvo 4500 jenų (33 eurai).

Ir užpernai, ir pernai Naujųjų metų aukcionas turėjo būti paskutinis dabartinėje Cukidžio vietoje. Turgaus perkėlimas į naują vietą buvusiame dujų fabrike prie Tokijo įlankos nuolat atidėliotas dėl susirūpinimo dirvožemio užteršimu.

Japonai Ramiojo vandenyno tunų suvartoja daugiausia. Dėl didėjančio vartojimo Japonijoje ir užsienyje šios rūšies žuvų ištekliai buvo pereikvoti – išeikvota daugiau kaip 97 proc., palyginti su lygiu iki pramonės revoliucijos. Ekspertai perspėja apie galimą šių žuvų išnykimą.

Pagaliau Japonija ėmė vykdyti įstatymus, draudžiančius sužvejoti daugiau nei nustatytos kvotos. Pažeidėjams gresia baudos ar net kalėjimas.

Japonija ir kitos šalys neseniai susitarė dėl plano, kaip atkurti Ramiojo vandenyno tunų išteklius. Norima, kad iki 2034 metų šių žuvų ištekliai siektų 20 proc. pradinio lygio.

Pardavėjas tikrina užšaldyto tuno kokybę prieš prasidedant Naujų metų aukcionui. Reuters/Scanpix nuotrauka

Nuo 1935 metų veikiantis Cukidžio turgus yra viena populiariausių turistinių Tokijo vietų, taip pat didžiausias pasaulyje žuvų turgus. 2016 metais jis turėjo būti perkeltas į naują vietą Tojosu rajone.

Tokijo gubernatorė Yuriko Koike atidėjo perkėlimą, bet po kelis mėnesius trukusių politinių ginčų ir nežinios paskelbė, kad turgus vis dėlto bus perkeltas. Naujasis turgus turi pradėti veikti 2018 metų spalio 11 dieną.