Tiriamas Vudstoko festivalio laukas
Ar­cheo­lo­gai, at­lie­kan­tys ka­si­nė­ji­mus ant žo­le apau­gu­sios kal­vos, ku­rią 1969 me­tais min­džio­jo Vuds­to­ko mu­zi­kos fes­ti­va­lio da­ly­viai, kruopš­čiai va­lo dul­kes nuo tai­kos, mei­lės ir pro­tes­tų lai­kus me­nan­čių ra­di­nių.

Galbūt jie rado kokį nors seną taikos simbolį ar hipių karolių vėrinį? O gal Jimio Hendrixo gitaros mediatorių?

Festivalyje pasirodė Jimi Hendrixas.pinterest.com nuotrauka

Kasinėjimų radiniai – gana keisti artefaktai: senų aliumininių skardinių dangtelių žiedai, sudužusių butelių šukės. Tačiau pagrindinis Bingamtono universiteto archeologų tikslas – padėti tiksliai nustatyti vietą, kurioje prieš 49 metus Vudstoko dalyvius linksmino tokios grupės ir atlikėjai kaip „The Who“, „Creedence Clearwater Revival“, Janis Joplin ir Joe Cockeris.

Vienas radinių - skardinės dangtelio žiedas.

„Viso šio tyrimo siekis – nustatyti buvusios scenos vietą“, – sakė projekto vadovas Joshas Andersonas, pritūpęs šalia duobės, kurią galbūt paliko scenos užtvara, saugojusi atlikėjus nuo maždaug 400 tūkst. festivalyje dalyvavusių jų gerbėjų.

„Galime panaudoti tvorą kaip orientyrą, – sakė J. Andersonas. – Čia stovėdami žmonės gali žiūrėti į kalvą sakydami: čia ta vieta, kur stovėjo atlikėjai. Čia stovėdamas Jimi Hendrixas grojo gitara 8 val. 30 min. ryto.“

Senstantys pokario kūdikių bumo vaikai galbūt išblykšta vien nuo minties, kad archeologiniai kasinėjimai vyksta vietoje, kurios vardu buvo pavadinta visa karta. Ši kalva saugoma nuo dešimtojo dešimtmečio pabaigos. Ją prižiūri viena ne pelno organizacija, įkūrusi netoliese Septintojo dešimtmečio muziejų, turintį net psichodeliniais piešiniais dekoruotą autobusiuką.

„Tai istoriniu požiūriu Amerikos kultūrai reikšminga vieta. Čia buvo surengtas vienas iš nedaugelio taikių renginių, kuris minimas kasmet nuo septintojo dešimtmečio“, – sakė Betelvudse esančio muziejaus direktorius Wade'as Lawrence'as. Pasak jo, archeologų darbas padės sudaryti specialius maršrutus, o muziejus galės pasiūlyti savo lankytojams jais pasivaikščioti jau kitais metais, kai bus minimas festivalio penkiasdešimtmetis.

Pasak W. Lawrence'o, tą rugpjūčio savaitgalį iš viršaus darytos nuotraukos nėra patikimos, siekiant nustatyti, kaip 1969-aisiais buvo išdėstyta scena, prožektoriai ir įgarsinimo sistemos stovėjimo vietą. Surinkti duomenys padeda tai patikslinti. Vis dėlto dešimtojo dešimtmečio pabaigoje kalvos šlaito apačios reljefas buvo šiek tiek pakeistas ir pritaikytas laikinai scenai festivalio metinių koncertams. Pirmosios scenos vieta dabar užberta presuotu skaldos sluoksniu.

Kasinėdami archeologai atsargiai vyniojo atkeltą velėną ir kruopščiai valė žemę, ieškodami kokių nors ženklų, galinčių padėti išsiaiškinti tų laikų vietos planą. Archeologų rasti artefaktai bus ištirti ir sužymėti pagal radimo gylį ir vietą. Pasak J. Andersono, tokie radiniai kaip skardinių žiedai tiksliai parodo, kokiame gylyje dabar yra žemės sluoksnis, kurį mindžiojo pirmojo Vudstoko dalyviai. Archeologų ataskaita pasinaudos ir muziejaus darbuotojai, planuojantys atstatyti buvusį reljefą.

Kultine tapusi porelės nuotrauka.pinterest.com nuotrauka

Neseniai vieną saulėtą dieną prie kalvos pasirodė būrys atvykėlių su didele metaline lentele festivaliui atminti. Žmonės prie jos fotografavosi, rodydami taikos ženklus, šypsojosi, o kiti tylomis žvelgė į aukšta žole apžėlusią kalvą. „Šioje vietoje yra kažkas, kas traukia žmones. Aš ne vienintelis toks“, – sakė 67 metų Vudstoko veteranas Charlesas Maloney. Jis pridūrė, kad net jeigu čia susirinktų tik 200 žmonių, būtų gera klausytis ir tylos.