Saudo Arabijos moterys veržiasi į kino industriją
Pa­nai­ki­nus 35 me­tus Sau­do Ara­bi­jo­je ga­lio­ju­sį ki­no drau­di­mą, ša­lies mo­te­rys puo­se­lė­ja sva­jo­nes apie dar­bą ju­dan­čių vaiz­dų in­dus­tri­jo­je.

„Viskas pasikeis“, – naujienų agentūrai „Reuters“ teigė Džidoje įsikūrusio Efato universiteto vizualinės ir skaitmetinės produkcijos pirmo kurso studentė Sama Kinsara.

Jos studijų programa greitai bus pervadinta kino meno studijomis. Nuspręsta atsisakyti kiek apgaulingo iki šiol vartoto pavadinimo, kuriuo siekta neatkreipti religijos policijos ir vietinių bendruomenių, nepatenkintų, kad vyrai moko moteris, kaip kurti kiną, dėmesio.

Sama Kinsara ir jos kolegės, studijuojančios vien iš merginų sudarytame kurse, pirmą kartą gali filmuoti už universiteto teritorijos ribų. „Kamerą nešanti ir gatvėje filmuojanti mergina keičia nusistovėjusias normas“, – tvirtino Efato universiteto Vizualinės ir skaitmeninės produkcijos departamento vadovas Mohamedas Ghazala, pradėjęs dėstyti kursą moterims 2013 metais.

Naujus pokyčius inicijavo būsimas Saudo Arabijos karalius princas Mohammedas bin Salmanas.

Kadras iš pirmos Saudo Arabijoje nufilmuotos kino juostos "Vadžda" / outnow.com nuotrauka

Valdžios pareigūnai viliasi, kad 300 kino teatrų atidarymas ir kino industrijos kūrimas papildys šalies ekonomiką 24 mlrd. JAV dolerių. Taip pat tikimasi, jog bus sukurta 30 tūkst. darbo vietų.

Kinas yra viena iš kelių naujų erdvių, atvertų Saudo Arabijos moterims. Nuo šiol jos gali stebėti futbolo varžybas, pačios dalyvauti sportinėje veikloje, o netrukus – sėsti ir prie mašinos vairo.

Itin konservatyvi karalystė vis dar yra viena labiausiai moteris engiančių šalių pasaulyje. Pagal joje galiojančią globėjų sistemą, prieš kiekvieną bent kiek svarbesnį sprendimą moterims būtina užsitikrinti vyro giminaičio leidimą.

Tačiau būtent moteris Haifaa al-Mansour, nepaisydama tokių draudimų, 2012 metais sukūrė pirmąją vien Saudo Arabijoje filmuotą kino juostą „Vadžda“. Ji net buvo nominuota „Oskarui“. Filme pasakojama apie mergaitę Vadždą, kuri svajoja turėti dviratį ir lenktyniauti su kaimynystėje gyvenančiu berniuku.