Saudo Arabija pradeda „pramogų miesto“ statybas
Šian­dien Sau­do Ara­bi­jos ka­ra­lius da­ly­vaus ce­re­mo­ni­jo­je, ku­ria ofi­cia­liai bus pra­dė­tos „pra­mo­gų mies­to“ sta­ty­bos ša­lia Ri­ja­do.

Šis kompleksas – vienas iš virtinės milijardų dolerių vertės projektų, planuojamų įgyvendinti karalystėje. Saudo Arabija siekia diversifikuoti nuo naftos eksporto priklausomą savo ekonomiką.

Tvirtinama, kad į pietvakarius nuo Rijado esančioje Kidijoje atsirasiantis 334 kv. km ploto kompleksas galės varžytis su disneilendais. Jame įsikurs prabangiausi pramogų atrakcionai, automobilių ir motociklų sporto trasos bei safario parkas.

„Šio komplekso statybos rodo nenuilstamas šalies pastangas plėtoti gigaprojektus, padėsiančius gauti tiesioginės ir netiesioginės ekonominės grąžos įvairiu pavidalu“, – projekto pareigūno Fahdo bin Abdullah Tounsi žodžius pirmadienį savo pareiškime citavo vyriausybė.

Kidijos projekto generalinis direktorius Michaelis Reiningeris sakė, kad sumanymas turėtų pritraukti užsienio investuotojų, besidominčių pramogų sektoriumi ir kitomis sritimis, bet neatskleidė, kokia bus bendra statybų kaina.

Šią ir panašias idėjas inicijavo sosto įpėdinis princas Mohammedas bin Salmanas. Karališkosios šeimos narys, pasisakantis už kai kurias liberalias permainas Saudo Arabijoje, yra ambicingos reformų programos „Vizija 2030“ pagrindinis sumanytojas.

Saudo Arabija mėgina prisivilioti investuotojų į kelis planuojamus aukštųjų technologijų projektus, kurie iš dalies bus finansuojami valstybės lėšomis, bet skeptikai abejoja, ar jie atsipirks. Karalystė norėtų sukurti savo regione Silicio slėnio atitikmenį – megaprojektą NEOM, taip pat įgyvendinti Raudonosios jūros kurortų plėtros projektą. Abiejų vertė – šimtai milijardų dolerių. Analitikai perspėja, kad tokie projektai gali tapti sunkiai pakeliama finansine našta, kai vyriausybė susiduria su didėjančiu biudžeto deficitu, o nuo naftos nepriklausomų sektorių augimas dar tik pradeda įsibėgėti.

Sosto įpėdinio sumanytos reformos yra dalis planų skatinti vidaus vartojimą, ypač pramogų sektoriuje. Ultrakonservatyvios Saudo Arabijos gyventojai dabar kasmet išleidžia milijardus dolerių tokiose gretimose valstybėse kaip Jungtiniai Arabų Emyratai ir Bahreinas. Ten jie vyksta pasižiūrėti kino filmų ir aplankyti pramogų arkų.

Vasarį Saudo Arabijos generalinė pramogų valdyba paskelbė šiemet surengsianti per 5 tūkst. festivalių ir koncertų – dvigubai daugiau negu pernai. Be to, šiam sektoriui plėtoti per ateinantį dešimtmetį planuojama skirti 64 mlrd. JAV dolerių.