Rusijos miestai maskuoja griuvenas nuo sportininkų akių
Per pa­sau­lio fut­bo­lo čem­pio­na­tą, pra­si­de­dan­tį bir­že­lio 14 die­ną, Ru­si­jos gy­ven­to­jams drau­džia­ma žval­gy­tis pro sa­vo bu­tų lan­gus ir iš­ei­ti į bal­ko­nus. Mies­tuo­se, kur įkur­tos fut­bo­li­nin­kų tre­ni­ruo­čių ba­zės, jie tu­rė­jo raš­tu įsi­pa­rei­go­ti ne­fo­tog­ra­fuo­ti, ne­fil­muo­ti ir net ne­ste­bė­ti sve­čių.

Kaliningrade, kur birželio 28 dieną žais Anglija ir Belgija, sportininkus pasitiks Provanso stiliaus langai su rožinėmis gėlytėmis. Tačiau tai popieriniai plakatai, maskuojantys išdaužytus apleisto fabriko langus. Taip miestas stengiasi pridengti nuo svečių akių pramoninius griuvėsius.

Rostove prie Dono pro langus jau dabar moja linksmi gyventojai, ryškiomis spalvomis tviska jų namų užuolaidos, bet tai taip pat tik popierius, užklijuotas ant nutriušusių pastatų siekiant pagražinti miestą.

Regionų funkcionieriai sulaukia kandžios kritikos socialiniuose tinkluose. Jie kaltinami kuriantys Potiomkino kaimus. Turima galvoje carinių pareigūnų praktika, kai Jekaterinos Didžiosios kelyje buvo išstatytos nupieštos dekoracijos, kad valdovė nepamatytų apgailėtino valstiečių skurdo.

Rostovo valdžia pripažino, kad senoms griuvenoms pridengti panaudojo 250 plakatų. Miesto administracijos vadovas Vitalijus Kušnariovas aimanavo: „Istoriniame miesto centre daug apgriuvusių, nudėvėtų pastatų. Prieš čempionatą turime labai daug darbo“.

Juodosios jūros Gelendžiko kurorto, kur treniruosis Islandijos ir Švedijos žaidėjai, gyventojai apstulbo, kai jiems buvo liepta pasirašyti teisiškai įpareigojančius pasižadėjimus neiti į savo butų balkonus ir nesižvalgyti pro langus. Tie, kurie nepaklus, gali sulaukti FSB (saugumo tarnybos) arba policijos bausmių.

„Nenustebkite, jei pasinaudojus balkonu pas jus įsiverš FSB ir paguldys veidu į žemę“, – perspėjo vienas socialinių tinklų vartotojas.

Suvaržymai galioja ne tik tiems, kurių butų langai išeina į sportininkų treniruočių kompleksą, bet ir kitiems kurorto gyventojams. Jiems griežtai uždrausta fotografuoti ir filmuoti žaidėjus, net jei šie tik treniruojasi, ir įsakyta „nestebėti“ pravažiuojančių svečių.

„Negalėsiu išeiti į balkoną surūkyti cigaretės, – skundėsi vienas Gelendžiko, turinčio 55 tūkst. gyventojų, pensininkas. Sovietiniuose daugiabučiuose gyvenantys rusai balkoną laiko netgi prabangos dalyku.

Panašūs drakoniški reikalavimai, labai jau primenantys SSRS laikus, galioja ir kitur, kur žais ir treniruosis pasaulio futbolo čempionato dalyviai. Anglų futbolininkų bazė įkurta netoli Sankt Peterburgo, prezidento Vladimiro Putino miesto. Samaroje istoriniai mediniai namai paskubomis užtepliojami šviežiais dažais. Jekaterinburge pagražintas senas kalėjimas – spygliuota viela nuimta, tvora „atnaujinta“.

sport.ru tyčiojasi iš prancūziškų vaizdų ant XIX amžiaus vokiečių statyto fabriko Kaliningrade. Miesto aktyvistas Jevgenijus Mosijenka sakė: „Labai gražu – aš juokauju. Miesto valdžia privertė savininką sumokėti už šias Potiomkino šiukšles – pasaulio čempionato labui“. Pagražinta tik ta gamyklos pusė, pro kurią važiuos dalyviai.