Raštelis už 6,1 tūkst. dolerių
Ži­nu­tė, ku­rią moks­li­nin­kas Al­ber­tas Eins­tei­nas Ita­li­jo­je par­ašė vie­nai jau­nai mo­te­riai, šią sa­vai­tę per auk­cio­ną Je­ru­za­lė­je bu­vo nu­pirk­tas už 6,1 tūkst. do­le­rių (be­veik 5 tūkst. eu­rų).

Kaip skelbia aukcionas „Winner's“, 1921-ųjų spalį A. Einsteinas lankė seserį Florencijoje ir sužinojo, kad kitame aukšte esančiame bute gyvena jauna chemijos studentė Elisabetta Piccini. 42 metų mokslininkas esą norėjo susipažinti su 20 metų jaunesne mergina, žymaus chemiko dukra. Tačiau ši kuklinosi ir atstūmė A. Einsteiną.

Išvykdamas iš Florencijos jis vokiškai parašė merginai raštelį: „Draugiškas suvenyras mokslininkei, po kurios kojomis gulėjau ir sėdėjau dvi dienas.“ Fraze „gulėti po kieno nors kojomis“ vokiečių kalba galima išreikšti simpatiją.

„Draugiškas suvenyras mokslininkei, po kurios kojomis gulėjau ir sėdėjau dvi dienas“, - rašė A. Einsteinas. / Reuters/Scanpix nuotrauka

Pasak „Winner's“ vadovo Galo Wienerio, tas raštelis gana įžeidžiamas. „Elisabetta Piccini nenorėjo susipažinti su žinomais žmonėmis. Mergina buvo kukli, o Albertas Einsteinas paliko jai raštelį“, – sakė G. Wieneris.

Antradienio aukcione taip pat parduotas 1928 metais A. Einsteino kolegai Hermanui Muntzui parašytas laiškas. Jį neįvardytas pirkėjas įsigijo už 103,7 tūkst. dolerių (83,6 tūkst. eurų).

Aukcione dar buvo siūloma mokslininko nuotrauka, kurioje jis užfiksuotas rūkantis pypkę. Tačiau fotografija pirkėjų dėmesio nesulaukė.

Praėjusį spalį raštelis, kurį A. Einsteinas Tokijuje davė vienam kurjeriui ir trumpai jame aprašė savo teoriją apie laimingą gyvenimą, aukcione Jeruzalėje buvo nupirktas už 1,56 mln. dolerių (1,33 mln. eurų), nors tikėtasi gauti tik 5–8 tūkst. dolerių. Raštelyje ant viešbučio „Imperial Hotel Tokyo“ popieriaus lapo vokiškai surašyta, kad „ramus ir kuklus gyvenimas teikia daugiau džiaugsmo nei sėkmės vaikymasis, susijęs su nuolatiniu nepasitenkinimu“.