Mokyklinės uniformos sukėlė audringą reakciją
Ja­po­ni­jo­je vie­nos mo­kyk­los pla­nai įves­ti moks­lei­viams „Ar­ma­ni“ pre­kės ženk­lo uni­for­mas, kai­nuo­jan­čias 80 tūkst. je­nų (596 eu­rus), iš­pro­vo­ka­vo skun­dus ir įnir­tin­gus de­ba­tus, ku­rie pa­sie­kė net par­la­men­tą.

Pradinėje mokykloje „Taimei“, įsikūrusioje prabangiame Tokijo Gindzos rajone, „Armani“ uniformas vaikai pradės vilkėti nuo balandžio. Ši apranga, beje, nėra privaloma, bet tėvai bus priversti ją pirkti, jei norės, kad vaikai nesijaustų prastesni.

Pradinė mokykla „Taimei“ įsikūrusi prabangiame Tokijo rajone. / hokkaido-np.co.jp nuotrauka

Naująją uniformą sudaro griežto kirpimo švarkai ir priedai, pavyzdžiui, krepšiai. Dėl jų bendra komplekto kaina gali padidėti iki 90 tūkst. jenų (670 eurų).

Vietos švietimo taryba gavo daugybę skundų iš tėvų, kurių neįtikino mokyklos paaiškinimas dėl garsaus dizainerio uniformų privalumų. Laiške, kuriuo informavo apie naująsias uniformas, administracija nurodė, kad taip siekiama susieti prieš 150 metų įsteigtą mokyklą su prestižiniu Gindzos rajonu.

Taip atrodo "Armani" mokyklinė uniforma. / hokkaido-np.co.jp nuotrauka

„Mokykla turėtų galvoti ne apie dizainerių prekės ženklus ar tradicijas, o apie vaikus. Šį sprendimą derėjo priimti surengus diskusijas“, – nacionaliniam transliuotojui NHK sakė vienas tėvų. Jis piktinosi, nes vaikų drabužių dydžiai greitai keičiasi.

Opozicijos parlamentaras Manabu Terada šį klausimą iškėlė per parlamento sesiją. Jis reiškė abejones, ar tokių brangių uniformų reikia valstybinėje mokykloje, kurią lanko vaikai iš įvairių visuomenės sluoksnių.

Finansų ministras Taro Aso, kuris pats garsėja pagal užsakymą siūtais Savilio gatvės stiliaus kostiumais, taip pat pripažino, kad minimos uniformos yra per brangios pradinei mokyklai. „Gali kilti problemų, jei bent vienas moksleivis negalės sau jos leisti“, – sakė jis.

Italų mados namai „Armani“ Japonijoje yra išlaikę ypatingą, su kai kurių žmonių nostalgija susijusį prestižą, mat yra siejami su ekonomikos pakilimo metais. Tačiau tie laikai seniai praėjo ir brangios uniformos atrodo nederamos. „Šios uniformos daug brangesnės už kostiumus, kuriuos nešioju“, – šaipėsi vienas socialinių tinklų vartotojas.