Menininkas Banksy siautėja Niujorke
Vie­nas gar­siau­sių vi­sų lai­kų gra­fi­ti­nin­kų su­grį­žo į Niu­jor­ką. Nuo ko­vo 15 die­nos įvai­rio­se mies­to gat­vė­se gy­ven­to­jai ėmė ma­ty­ti po­li­tiš­kai an­ga­žuo­tų bri­tų me­ni­nin­ko dar­bų.

Pirmojo Niujorke pasirodžiusio grafitininko kūrinio būtų sunku nepastebėti – tai didžiulis piešinys ant pastato, stovinčio Hjustono ir Bowery gatvių sankirtoje, sienos. Juo Banksy išreiškė protestą dėl kurdų kilmės menininkės ir žurnalistės Zehros Dogan įkalinimo. Praėjusių metų kovą Turkija nuteisė ją dvejų metų ir 10 mėnesių laisvės atėmimu už socialinės žiniasklaidos tinklalapiuose pasidalytą paveikslą, kuriame vaizduojamas visiškai sunaikintas kurdų miestas Nusaibinas.

Niujorkietis fotografuoja vieną mieste pastebėtų Banksy kūrinių – ant laikrodžio nupieštą žiurkę / Reuters/Scanpix nuotrauka

Teigiama, jog Z. Dogan skirtą darbą Banksy sukūrė bendradarbiaudamas su vietiniu gatvės menininku Borfu. Ant pastato sienos nupiešti kameros grotas primenantys brūkšniai, fiksuojantys, kiek dienų menininkė praleido už grotų. Grafityje matyti ir Z. Dogan, žiūrinčios pro grotas ir vienoje rankoje gniaužiančios pieštuką, portretas. „Tikrai ją užjaučiu, – laikraščiui „The New York Times“ teigė Banksy. – Esu nupiešęs paveikslų, už kuriuos daug labiau nusipelniau kalėjimo bausmės.“

Nors kol kas tai pats įspūdingiausias Niujorke pasirodęs Banksy kūrinys, jis – ne vienintelis. Ant vieno pastato, kuris pasmerktas būti sugriautas, laikrodžio grafitininkas nupaišė jau kone savo skiriamuoju ženklu tapusią žiurkę. Meno naujienų puslapis „Hyerallergic“ pranešė, kad namo šeimininkas laikrodį nuėmė, nes nusprendė jį parduoti aukcione. Tačiau Niujorko valstijos senatorius Bradas Hoylmanas parašė savininkui viešą laišką ir paprašė meno kūrinį išlaikyti prieinamą visuomenei.

Brukline pasirodęs Banksy kūrinys gana greitai buvo apipaišytas / textoflight.com nuotrauka

Banksy pėdsakai tuos, kurie domisi jo menu, atvedė ir iki Bruklino. Čia ant vieno apleisto pastato menininkas nupiešė grafitį, kritikuojantį neturtingesnių visuomenės narių išstūmimą iš tam tikrų rajonų. Jame vaizduojami tamsūs žmonių siluetai, kuriuos, užsimojęs pajamų didėjimą rodančia rodykle, veja nekilnojamojo turto valdytojas.

Netoli šio piešinio pastebėtas ir mažiau diskusijų keliantis darbas – ant nosies didelį kamuolį bandantis išlaikyti ruonis.

Nors neteko ilgai laukti, kad Banksy kūriniai būtų apipaišyti, bendra reakcija į netikėtą britų menininko apsilankymą Niujorke labai palanki. Jo paskyros „Istagram“ tinkle sekėjai ragina grafitininką, kurio tapatybė iki šiol nežinoma, pratęsti vizitą JAV ir užsukti į kitus miestus.