1) Kas ta Marina?
Iš 10 nominacijų, kurias gavo filmas „Roma“, bene netikėčiausias buvo Marinos de Taviros įtraukimas į šių metų geriausios antraplanės aktorės kategoriją.
Daugelis tikėjosi, jog Yalitza Aparicio sulauks „Oskaro“ nominacijos kaip geriausia aktorė už tarnaitės įkūnijimą A. Cuarono filme, tačiau beveik niekas nešnekėjo, jog M. de Tavira, kuri vaidina ponią Sofiją, taip pat turi šansų būti nominuota. Toks pagerbimas turbūt yra ženklas, jog A. Cuarono filmas užkariavo Akademijos narių širdis.
„Roma“ taip pat buvo nominuota geriausio metų filmo kategorijoje, ir tai tapo istorine akimirka srautinio siuntimo milžinei „Netflix“, kurios filmai iki šiol buvo apeinami svarbiausiose kategorijose.
Negana to, dar trijų nominacijų sulaukė ir kitas „Netflix“ finansuotas projektas – brolių Joelo ir Ethano Coenų komiškas vesternas „Baladė apie Busterį Skragsą“, kas rodo, kad net Holivudas susitaikė su tuo, jog filmų ir serialų nuomos platforma tampa nepamainoma kino industrijos žaidėja.
2) Ar „Taip gimė žvaigždė“ pati save režisavo?
Visos trys pagrindinės filmo "Favoritė" aktorės Olivia Colman, Emma Stone ir Rachel Weisz sulaukė "Oskarų" nominacijų. / AFP/Scanpix nuotrauka
Iš 8 nominacijų, kurias gavo muzikinė drama „Taip gimė žvaigždė“, Bradley Cooperis sulaukė net dviejų – geriausio aktoriaus ir geriausio adaptuoto scenarijaus kategorijose. Tačiau B. Cooperis nebuvo nominuotas kaip geriausias režisierius, o tai gerokai sumažina tikimybę, jog „Taip gimė žvaigždė“ triumfuos kaip geriausias metų filmas.
Tik du filmai per 90 metų „Oskarų“ teikimo istoriją – „Ponios Deizės vairuotojas“ ir „Argo“ – buvo pripažinti geriausiais filmas, prieš tai negavę nominacijos geriausio režisieriaus kategorijoje.
Ta pati logika galiotų ir draminei komedijai „Žalioji knyga“, sulaukusiai 5 nominacijų, bet kurios režisierius Peteris Farrelly nepateko į geriausių režisierių sąrašą. Tiesa, jis sulaukė nominacijos geriausio originalaus scenarijaus kategorijoje.
Gana netikėtai tarp geriausių metų režisierių atsidūrė ir lenkas Pawelas Pawlikowskis už filmą „Šaltasis karas“.
Kaip jau yra įprasta Akademijai, geriausio režisieriaus kategorijoje nėra nė vienos moters. Per 91 metus geriausio režisieriaus „Oskarui“ tebuvo nominuotos vos 5 moterys ir tik vienai jų (Kathryn Bigelow) yra pavykę pelnyti statulėlę.
3) Pagaliau Akademija pabudo
JAV kino meno ir mokslo akademija garsėja tuo, kad dažnai gana pavėlavusi pagerbia seniai to nusipelniusius asmenis.
Sunku patikėti, kad Spike'as Lee po 3 dešimtmečių karjeros tik pirmą kartą buvo nominuotas kaip geriausias režisierius. Šios garbės jis sulaukė už filmą „BlacKkKlansman“, pasakojantį apie juodaodį policininką, sugebėjusį infiltruotis į baltųjų viršenybės šalininkų Kukluksklano grupuotę.
Kadras iš filmo "Taip gimė žvaigždė". / Carlos Somonte/imdb.com nuotrauka
Būdamas 72 metų Paulas Schraderis, parašęs tokius nepamirštamus kino perlus kaip „Taksi vairuotojas“ ir „Įsiutęs bulius“, pagaliau buvo nominuotas už filmo „First Reformed“ scenarijų.
O štai 74 metų Samas Elliottas, įspūdingiausius ūsus nešiojantis Holivudo aktorius, po 50 metų karjeros sulaukė pripažinimo už vaidmenį filme „Taip gimė žvaigždė“.
Žinoma, vien tas faktas, kad sulaukei nominacijos, jokiu būdu nereiškia, jog pelnysi ir patį apdovanojimą. Abejojantieji gali paklausti dainų kūrėjos Diane Warren, kuri jau dešimtą kartą nominuojama geriausios dainos kategorijoje už indėlį į dokumentinį filmą „RBG“, pasakojantį apie JAV Aukščiausiojo Teismo teisėją Ruth Bader Ginsburg. Nė vienas anksčiau nominuotas jos kūrinys, tarp kurių yra tokie hitai kaip grupės „Starship“ atliekama „Nothing's Gonna Stop Us Now“ ir „Aerosmith“ baladė „I Don't Want to Miss a Thing“, nepelnė jai statulėlės.
Šių metų šansai taip pat neatrodo labai dideli, nes pergalė prognozuojama Lady Gagai ir Bradley Cooperio filme „Taip gimė žvaigždė“ atliekamai dainai „Shallow“.
4) Tegyvuoja Vakanda!
Legendinis scenaristas Paulas Schraderis sulaukė pirmos savo nominacijos už "First Reformed", kurį jis taip pat ir režisavo, scenarijų. / outnow.ch nuotrauka
Prieš dešimt metų Christopherio Nolano filmas „Tamsos riteris“ nebuvo įtrauktas į geriausių metų filmų penketuką. Dėl šios priežasties Akademija nusprendė išplėsti nominuojamų filmų sąrašą iki 10.
Praėjus dešimtmečiui nuo to laiko, kai buvo išplėstas sąrašas, ir 90 metų nuo pirmosios „Oskarų“ įteikimo ceremonijos, „Juodoji pantera“ tapo pirmuoju superherojų filmu, pelniusiu geriausio filmo nominaciją.
O „Žmogui-vorui: į naują visatą“ pakliuvus tarp geriausių animacinių filmų, atrodytų, kad šis žanras pagaliau sulaukia pripažinimo, kurio, daugelio gerbėjų nuomone, jis seniai nusipelnė.
Kaip gaila, kad to neišvydo vos prieš kelis mėnesius miręs vienas garsiausių komiksų kūrėjų Stanas Lee.
Šių metų „Oskarai“ bus įteikti per ceremoniją Holivude vasario 24 dieną.
Pagrindinių nominacijų sąrašas
Geriausias filmas:
BlacKkKlansman
Juodoji pantera
Bohemijos rapsodija
. / twitter nuotrauka
Favoritė
Žalioji knyga
Roma
Taip gimė žvaigždė
Vice
Geriausas režisierius
Alfonso Cuaronas, Roma
Yorgosas Lanthimosas, Favoritė
Spike'as Lee, BlacKkKlansman
Adamas McKay, Vice
Pawelas Pawlikowskis, Šaltasis karas
Geriausias aktorius
Christianas Bale'as, Vice
Bradley Cooperis, Taip gimė žvaigždė
Willemas Dafoe, Prie amžinybės vartų
Rami Malekas, Bohemijos rapsodija
Viggo Mortensenas, Žalioji knyga
Geriausia aktorė
Yalitza Aparicio, Roma
Glenn Close, Žmona
Olivia Colman, Favoritė
Lady Gaga, Taip gimė žvaigždė
Melissa McCarthy, Ar kada man atleisite? (Can You Ever Forgive Me?)
Geriausias antrojo plano aktorius
Mahershala Ali, Žalioji knyga
Adamas Driveris, BlacKkKlansman
Samas Elliottas, Taip gimė žvaigždė
Richardas E. Grantas, Ar kada man atleisite?
Samas Rockwellas, Vice
Geriausia antro plano aktorė
Amy Adams, Vice
Marina de Tavira, Roma
Regina King, Jei Beale gatvė galėtų kalbėti
Emma Stone, Favoritė
Rachel Weisz, Favoritė
Geriausias originalus scenarijus
Alfonso Cuaronas, Roma
Brianas Currie, Peteris Farrelly, Nickas Vallelonga, Žalioji knyga
Deborah Davis, Tony McNamara, Favoritė
Adamas McKay, Vice
Paulas Schraderis, First Reformed
Geriausias adaptuotas scenarijus
Bradley Cooperis, Willas Fettersas, Ericas Rothas, Taip gimė žvaigždė
Barry Jenkinsas, Jei Beale gatvė galėtų kalbėti
Spike'as Lee, Davidas Rabinowitzius, Charlie Wachtelas, Kevinas Willmotta, BlacKkKlansman
Ethanas Coenas, Joelas Coenas, Baladė apie Busterį Skragsą
Nicole Holofcener, Jeffas Whitty, Ar kada man atleisite?