Kiek narystė ES kainuoja kiekvienam iš mūsų?
Mė­ne­sio pra­džio­je Eu­ro­pos Ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kas Jea­nas-Clau­de­‘as Junc­ke­ris tvir­ti­no, kad bū­ti ES na­riu ap­si­mo­ka kiek­vie­nam. Esą kiek­vie­nam ES vals­ty­bės pi­lie­čiui tai kai­nuo­ja ne dau­giau, nei puo­de­lis ka­vos per die­ną.

Portalas politico.eu įvertino, kiek į bendrą ES katilą „sumeta“ valstybės – narės ir patvirtino, kad kiekvienam piliečiui narystės ES kaina per dieną svyruoja nuo pusės kavos puodelio iki vos dešimtadalio.

Daugiausiai į ES biudžetą sumoka Liuksemburgo, mažiausiai - Bulgarijos piliečiai/politico.com infografikas

Sudarydami „ES kavos indeksą“, politico.com atsižvelgė į tai, kiek valstybės piliečiai moka ES (nepaisant to, kiek jų šalis gauna ES paramos) ir kiek jų šalyje vidutiniškai kainuoja puodelis baltos kavos.

Anot politico.eu, klystate, jei manote, kad daugiausiai ES sumoka vokiečiai. Vienam vokiečiui narystė ES kainuoja 84 eurocentus per dieną – beveik dvigubai mažiau, nei Liuksemburgo piliečiui, kuris atseikėja 1 eurą 57 eurocentus. Tuo metu kiekvienas lietuvis ES per dieną sumoka kiek mažiau, nei pusę euro.

Narystės ES kaštų ir kavos kainos santykis nepalankiausias italams: kava Italijoje pigi, o tai reiškia, kad narystė ES vienam piliečiui kainuoja truputį daugiau, nei pusę puodelio (56 eurocentai).

Vieninteliai ES piliečiai, kuriems narystė kainuoja beveik pilną puodelį kavos yra belgai. Geriausias narystės ir kavos puodelio kainos santykis – Bulgarijoje, kur kiekvienam piliečiui narystė ES kainuoja 18 eurocentų per dieną – 1/17 kavos puodelio.

Jau dešimtmetį finansinių problemų krečiama Graikija pralaimi ir „kavos fronte“: puodelis kapučino kavos šioje šalyje vidutiniškai kainuoja 2 eurus 91 eurocentą, kas reiškia, kad narystė ES vienam graikui per dieną kainuoja 1/15 kavos puodelio.

Daugiausiai į ES biudžetą sumoka Liuksemburgo, Belgijos, Airijos, Danijos ir Suomijos piliečiai, kuriems narystė kainuoja apytikriai 7 kartus mažiau, nei bulgarams ir rumunams.

Kasdienis įnašas į ES biudžetą Lietuvos piliečiui kainuoja apytikriai tiek pat, kiek penktadalis puodelio kavos./politico.com infografikas