Kanuose šurmuliuoja kino festivalis
Ve­te­ra­nas JAV re­ži­sie­rius Mar­ti­nas Scor­se­se ir dvie­jų „Os­ka­rų“ lau­rea­tė Ca­te Blan­chett an­tra­die­nį ati­da­rė 71-ąjį Ka­nų ki­no fes­ti­va­lį. Tei­gia­ma, kad jis bus po­li­tiš­kiau­sias per dau­ge­lį me­tų.

Šių metų festivalio sąraše yra kiek mažiau žvaigždžių nei paprastai, o vienintelis Holivudo sunkiasvoris bus naujas „Žvaigždžių karų“ (Star Wars) produktas „Solo“. Tačiau yra ne mažiau kaip tuzinas filmų LGBT temomis, juostų apie vaikų išnaudojimą ir vyrų prostituciją, tad skandalų ir diskusijų neturėtų pritrūkti.

Šįkart vertinimo komisijoje yra daugiau moterų.

„Oskaro“ laureato Kevino MacDonaldo naujame dokumentiniame filme apie tragiško likimo dainininkę Whitney Houston, kaip atskleidžiama, yra sukrečiantis prisipažinimas, kad trumpą jos gyvenimą persekiojo demonai.

Festivalio atidarymo filmo „Visi žino“ pagrindiniai aktoriai - Penelope Cruz ir Javieras Bardemas.

Rekordinius uždarbius šluojančios „Juodosios panteros“ (Black Panther) režisierius Ryanas Coogleris viename Kanų seminare tikriausiai kalbės apie juodaodžių stygių Holivude.

Autorių ribojimai

Terry Gilliamas Prancūzijos teismuose kovoja dėl kone du dešimtmečius kurtos juostos „Žmogus, kuris nužudė Don Kichotą“ (The Man Who Killed Don Quixote) rodymo. O štai festivaliui atrinktas pirmasis Kenijos filmas „Rafikitėvynėje buvo uždraustas dėl jame vaizduojamo lesbiečių romano.

Tuo metu Teheranas, nepaisydamas JAV režisieriaus Oliverio Stone'o prašymo, atsisakė panaikinti kelionių draudimą iraniečių meistrui Jafarui Panahi, kurio „3 veidai“ (3 Faces) varžysis dėl „Auksinės palmės šakelės“.

Raginimai už užstatą paleisti rusą Kirilą Serebrenikovą, kuris Maskvoje laikomas namų arešte, taip pat liko be atsako. Režisierius kaltinamas lėšų grobstymu, bet jo šalininkai sako, kad tikrieji motyvai yra politiniai. Jo juosta „Vasara“ (Leto) pasakoja apie XX amžiaus devintojo dešimtmečio Leningrado pogrindinę roko kultūrą.

Festivalio direktorius Thierry Fremaux pirmadienį žurnalistams sakė, jog labai ironiška, kad Iranas ir Rusija baudžia šiuos režisierius, nors nė vienas jų filmų nėra politinis.

Moterų problema

Interneto svetainėje „Women and Hollywood“ dirbanti scenaristė Kate Muir pavadino festivalį „dvi savaites trunkančia vyriškų smegenų ir moteriško grožio švente“. Ankstesniais metais ant raudonojo kilimo buvo sustabdytos moterys, kurios neavėjo aukštakulnių, o festivalio aprangos kodas buvo vadinamas seksistiniu.

Kaip ir pernai, šiemet tik trys iš 21 pagrindinėje konkursinėje programoje dalyvaujančio režisieriaus yra moterys. Šis faktas taip pat kelia nepasitenkinimą. Holivudo žvaigždė C. Blanchett prieš festivalio atidarymo ceremoniją kalbėjo apie lyčių lygybę, tačiau pripažino, kad pokyčiai negali įvykti per naktį.

T. Fremaux nepritaria kvotoms. Kita vertus, jis sudarė moterų dominuojamą vertinimo komisiją ir jai vadovauti pakvietė C. Blanchett. Ji viena pirmųjų apkaltino Harvey Weinsteiną. Komisijoje dirbs dar viena minėto prodiuserio auka – prancūzų aktorė ir Bondo mergina Lea Seydoux.

Šeštadienį Kanuose rengiamas simbolinis maršas, kuriuo bus pareikšta parama judėjimams #MeToo ir Time's Up. Jame turėtų dalyvauti apie 100 garsių moterų. Festivalio atidarymo svečiai gavo lapelius, informuojančius, kad seksualinis priekabiavimas yra baudžiamasis nusikaltimas.

Panaikino draudimą

Feministes suerzino netikėtas T. Fremaux sprendimas panaikinti septynerius metus galiojusį festivalio draudimą danų režisieriui Larsui von Trierui. Šį provokatorių seksualiniu priekabiavimu kaltino dainininkė Bjork, be to, panašių kaltinimų buvo mesta jo prodiusavimo kompanijai.

L. von Trieras sukėlė pasipiktinimo bangą 2011 metais per spaudos konferenciją Kanuose pareiškęs, kad yra nacis, suprantantis Hitlerį ir „truputėlį jį užjaučiantis“.

Tačiau „Oskarą“ pelnęs „Artisto“ (The Artist) režisierius Michelis Hazanavicius, dirbantis festivalio valdyboje, tvirtino, kad L. von Trieras juokavo. Jo teigimu, šveicarų ir prancūzų režisierius veteranas Jeanas-Lucas Godard'as, kurio naujausias filmas taip pat pristatomas Kanuose, yra pasakęs daug blogesnių dalykų nei L. von Trieras ta pačia tema.

T. Fremaux pirmadienį sakė, kad danų režisierius nėra antisemitas. Vis dėlto šį kartą jis nerizikavo ir nesuteikė L. von Trierui galimybių surengti spaudos konferenciją dėl jo naujo darbo apie maniaką žudiką The House That Jack Built su Uma Thurman ir Mattu Dillonu.

Dėmesio verti filmai

1. „Everybody Knows“, rež. Asgharas Farhadi

2. „Black Klansman“, rež. Spike’as Lee

3. „Under the Silver Lake“, rež. Davidas Robertas Mitchellas

4. „Cold War“, rež. Pawelas Pawlikowski

5. „The Man Who Killed Don Quixote“, rež. Terry Gilliamas

6. „Solo: A Star Wars Story“, rež. Ronas Howardas

7. „The House That Jack Built“, rež. Larsas von Trieras

8. „Fahrenheit 451“, rež. Raminas Bahrani

9. „Whitney“, rež. Kevinas MacDonaldas

10. „Pope Francis: A Man of His Word“, rež. Wimas Wendersas

Šaltinis: BBC