Kanų kino festivalyje plevėsuos palestiniečių vėliava
Ka­nų ki­no fes­ti­va­ly­je ki­tą sa­vai­tę bus iš­kel­ta pa­les­ti­nie­čių vė­lia­va ir veiks pir­ma­sis jų na­cio­na­li­nis pa­vil­jo­nas.

Kino kūrėjai sakė, kad naujas atstovavimo lygis tarptautinio prestižinio festivalio miestelyje yra svarbus žingsnis besikuriančiai palestiniečių kino industrijai.

Paviljonas, vienas iš maždaug 70, kurie priklauso įvairioms pasaulio šalims, suteiks palestiniečių kino kūrėjams galimybę pristatyti savo darbus tarptautinės industrijos vadovams.

Mohanadas Yaqubi, vienas Palestinos kino instituto steigėjų, sakė, kad tai reikšmingas momentas.

„Beveik kiekvienais metais koks nors Palestinos filmas atrenkamas Kanuose, bet iki šiol neturėjome oficialaus atstovavimo“, – naujienų agentūrai AFP teigė M. Yaqubi, kuris ir pats yra kino kūrėjas. – Atstovavimas labai svarbus siekiant megzti kontaktus industrijos lygmeniu.“

Paviljoną daugiausia finansuos palestiniečių Kultūros ministerija, ji atsisakė nurodyti, kiek tiksliai investavo.

Ministerijos Kino departamentui vadovaujanti Lina Bokhary tvirtino, kad toks sprendimas yra dalis platesnio masto pastangų propaguoti palestiniečių kiną.

„Kad atsirastų nacionalinė kino industrija, reikia stabilumo ir valstybės investicijų, o to mes niekada neturėjome, – sakė ji. – Kanai yra svarbūs, nes tai centras, durys į visą Europą, o ji yra didelė rinka palestiniečių filmams.“

Saudo Arabija, kuri neseniai panaikino kino draudimą savo teritorijoje, taip pat turėtų turėti savo pirmąjį paviljoną gegužės 8 dieną prasidėsiančiame Kanų festivalyje.

Pasak L. Bokhary, palestiniečių kino industrija yra maža, bet gerbiama: virtinė filmų pastaraisiais metais pelnė kritikų pripažinimą. „Jei per vienus metus turime keturis ar penkis vaidybinius filmus, tai labai geri metai“, – pabrėžė ji.

2017-aisiais palestiniečių filmas „Istiyad ashbah“ apie Izraelio kalėjimus pelnė geriausio dokumentinio filmo apdovanojimą Berlyno kino festivalyje.

M. Yaqubi teigimu, palestiniečių kino kūrėjai nuolat stengiasi pakeisti Vakarų požiūrį į palestiniečius kaip žmones ir užtikrinti, kad jie nebebūtų stigmatizuojami. Juk palestiniečiai dažnai vertinami tik per konflikto su Izraeliu, kuris tęsiasi jau 70 metų, prizmę.

„Keisti nuomonę Vakaruose mums yra svarbiau, nei kurti filmus pramogai ar dėl pelno, – sakė jis. – (Izraeliečiai) laimi teritorijoje – tai akivaizdu, bet vaizdinių kova tebevyksta, ir tai mūšis, prie kurio galime prisidėti.“