Kanų kino festivalio komisijoje dominuoja moterys
Pra­ei­tą sa­vai­tę pa­skel­bus į 71-ojo Ka­nų ki­no fes­ti­va­lio pa­grin­di­nę kon­kur­si­nę prog­ra­mą įtrauk­tų 17 juo­stų są­ra­šą, ne­bu­vo iš­veng­ta kri­ti­kos, kad be­ne pres­ti­žiš­kiau­sias pa­sau­ly­je ki­no ren­gi­nys te­bė­ra „ber­niu­kų klu­bas“. Vos tris tų fil­mų re­ži­sa­vo mo­te­rys. Re­pu­ta­ci­ją šiuo klau­si­mu kiek pa­tai­sė an­tra­die­nį pa­skelb­ta fes­ti­va­lio ver­ti­ni­mo ko­mi­si­jos su­dė­tis.

Gegužės 8–19 vyksiančio festivalio žiuri, kuriai vadovaus aktorė Cate Blanchett, sudarys 5 moterys ir 4 vyrai, kilę iš 7 skirtingų valstybių ir 5 žemynų. Jie paskutinę renginio dieną paskelbs, kam atiteks Auksinės palmės šakelės.

Be Cate Blanchett, į komisiją taip pat įtraukti kino režisieriai amerikietė Ava DuVernay („Selma“), kanadietis Denisas Villeneuve'as („Bėgantis skustuvo ašmenimis 2049“), rusas Andrejus Zviagincevas („Nemeilė“), JAV aktorė Kristen Stewart ir prancūzė Lea Seydoux.

Tarp šiek tiek mažiau žinomų narių: kinų aktorius Changas Chenas („Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“), prancūzų režisierius Robert'as Guediguianas ir burundietė dainininkė, kompozitorė Khadja Nin.

Nors festivalis sulaukė kritikos dėl menko moterų režisuotų filmų įtraukimo į oficialią konkursinę programą, jo direktorius Thierry Fremaux žurnalui „Variety“ tvirtino esąs vis atidesnis lyčių balansui. „Pastaruosius ketverius metus daugiau dėmesio skiriu moterų dalyvavimui festivalyje.

Kalbėjausi su tokiomis protingomis aktorėmis kaip Jessica Chastain ir klausiau jų patarimo, kaip būtų galima pataisyti kai kuriuos dalykus.

Pavyzdžiui, pradėjome atsižvelgti į lyčių balansą atranką vykdančiuose komitetuose. Dabar dviejuose iš trijų komitetų moterų yra tiek pat, kiek vyrų.“ J. Chastain buvo viena iš praėjusių metų festivalio komisijos, kuriai vadovavo režisierius Pedro Almadovaras, narių.

Kitose festivalio programose („Ypatingasis žvilgsns“, „Kritikų savaitė“ ir „Dvi režisierių savaitės“) moterų režisuotų filmų šiek tiek daugiau negu oficialioje konkursinėje programoje.

Larso von Triero sugrįžimas

Festivalio direktorius šią savaitę taip pat užsiminė, kad į programą dar gali būti įtrauktas danų režisieriaus Larso von Triero filmas. Prieš septynerius metus šio renginio organizatoriai skandalingąjį daną buvo paskelbę persona non grata.

L. von Trieras užsitraukė jų nemalonę 2011 metais per filmo „Melancholija“ spaudos konferenciją. Tuomet režisierius juokaudamas pareiškė jaučiantis šiokį tokį palankumą naciams ir Adolfui Hitleriui. Tąkart jo žodžius Kanų festivalio taryba pavadino „nepriimtinais, netoleruotinais“ ir visiškai priešingais festivalio vertybėms.

Cate BlanchetAFP/Scanpix nuotrauka

Tačiau duodamas interviu prancūzų radijui „Europe 1“ Th. Fremaux teigė, jog vyksta derybos dėl draudimo L. von Trierui dalyvauti festivalyje panaikinimo.

Per ateinančias kelias dienas ketinama paskelbti sprendimą, ar leisti režisieriaus siaubo trilerį „Namas, kurį pastatė Džekas“ (The House That Jack Built) įtraukti į programą. Paprašytas patvirtinti, ar jo žodžiai reiškia, kad filmą bus galima išvysti Kanuose, Th. Fremaux atsakė: „Tai lyg ir padariau.“

Danų režisieriaus žodžiais, trileris nagrinėja idėją, kad „gyvenimas yra blogis“. Jame aktorius Mattas Dillonas įkūnija serijinį žudiką. Juosta, kaip manoma, sukels prieštaringą reakciją, nes pasirodė pranešimų, kad joje nestinga itin brutalių smurtinių scenų.

Praėjusių metų spalį režisieriaus pavardė pateko į žiniasklaidos antraštes, nes islandų dainininkė Bjork apkaltino jį seksualiniu priekabiavimu kuriant 2000 metų filmą „Šokėja tamsoje“. L. von Trieras kaltinimus paneigė ir kartu pabrėžė, kad tuo metu su dainininke „tikrai nebuvo draugai“.