Išsiveržęs ugnikalnis ir veja, ir vilioja
Ak­ty­viau­sias Fi­li­pi­nų ug­ni­kal­nis Ma­jo­nas iš na­mų iš­vi­jo tūks­tan­čius gy­ven­to­jų. Ta­čiau įkai­tu­si la­va ir ky­lan­tys di­džiu­liai dū­mų stul­pai pri­trau­kė dau­gy­bę už­sie­nio tu­ris­tų.

ajonas pradėjo grumėti prieš dvi savaites, o paskui ant aplinkinių gyvenviečių pasipylė pelenai. Pirmadienį vulkanologai perspėjo, kad artimiausiomis dienomis gali įvykti pavojingas išsiveržimas. Draudžiamos zonos aplink ugnikalnį spindulys buvo padidintas nuo 6 iki 9 km, todėl pareigūnams teko evakuoti daugiau gyventojų.

Per 56 tūkst. žmonių jau glaudžiasi mokyklose ir kitose laikinose priebėgose. Jie miega ant grindų, o maždaug penkiasdešimčiai asmenų tenka vienas tualetas. Evakuoti gyventojai, daugiausia – ūkininkai ir jų šeimos, maisto gauna iš vyriausybės ir labdaros fondų. Raudonasis Kryžius parūpina geriamojo vandens ir higienos priemonių, teikia psichologinę pagalbą. Manoma, kad žmonės galės grįžti namo tik po 3–4 mėnesių.

Majono išsiveržimas vilioja smalsius amerikiečius, europiečius ir turistus iš Pietų Korėjos. „Jie nori pamatyti ugnikalnį iš arti“, – sakė Legaspio sausakimšo 4 žvaigždučių viešbučio „Oriental Hotel“ registratūros darbuotoja. Majonui „išspjovus“ naują lavos fontaną ar pelenų stulpą, svečiai išpuola iš savo kambarių į viešbučio terasos restoraną ir iš ten saugiai stebi gamtos spektaklį.

Pareigūnai uždarė regiono oro uostus, o kai kurie keliai tapo beveik neišvažiuojami dėl iškritusių pelenų. Vietos valdžia patarė gyventojams nešioti kaukes ir apsauginius akinius arba likti namie, kad neprisikvėpuotų sieros dioksido.

Kaip rodo istoriniai duomenys, per pastaruosius keturis šimtmečius Majonas buvo išsiveržęs 51 kartą. 1814 metais ugnikalnis palaidojo Kagsavos miestelį, tąsyk žuvo per tūkstantį žmonių. 2013-aisiais iš ugnikalnio išsiveržęs pelenų debesis pražudė penkis žmones, užkopusius prie viršūnės, nors ir buvo paskelbta apie pavojų.

Beveik tobulo kūgio pavidalo Majonas yra maždaug už 330 km į pietryčius nuo Manilos. Jis laikomas neramiausiu iš 22 veikiančių ugnikalnių Filipinuose. Ši valstybė priklauso Ramiojo vandenyno „ugnies žiedui“, pasižyminčiam dideliu vulkaniniu ir seisminiu aktyvumu. Galingiausias pastarųjų dešimtmečių išsiveržimas Filipinuose įvyko 1991-aisiais, kai nubudęs Pinatubo ugnikalnis pražudė daugiau kaip 800 žmonių.