Gorilas ir šimpanzes reikia saugoti
Tarp­tau­ti­nis ty­ri­mas par­odė, kad go­ri­lų ir šim­pan­zių Va­ka­rų Af­ri­ko­je ga­li bū­ti dvi­gu­bai dau­giau, nei ma­ny­ta, bet jų spar­čiai ma­žė­ja, joms gre­sia pa­vo­jus iš­nyk­ti.

Žurnale „Science Advances“ rašoma, kad ankstesni skaičiai buvo pagrįsti lizdų skaičiavimu izoliuotuose rajonuose šių žmogbeždžionių buveinių areale. Naujieji duomenys gauti panaudojus matematinį modelį tikėtinam hominidų skaičiui tuose rajonuose, kur žmonės tiesiogiai nematė jų lizdų, nustatyti. Buvo remtasi kitais žinomais veiksniais, tokiais kaip atstumas iki kelių ir žmonių, neseniai įvykę mirtinai pavojingo Ebolos viruso protrūkiai.

59 vietos penkiose valstybėse buvo stebimos 11 metų. Tai išsamiausias ir tiksliausias kada nors suformuotas duomenynas apie šiuos primatus. Rezultatai rodo, kad Vakarų lygumų gorilų pusiaujo Vakarų Afrikoje yra beveik 362 tūkstančiai. Ankstesnis tikėtinas skaičius buvo 150 tūkst. – 250 tūkst. individų. Šimpanzių šiame regione turėtų būti beveik 129 tūkst., o anksčiau buvo nurodoma 70 tūkst. – 117 tūkstančių.

Nors skaičiai ir didesni, mokslininkai pastebėjo, jog pastaraisiais metais populiacijos sparčiai mažėjo. Tai reiškia, kad šioms žmogbeždžionėms vis tiek gresia pavojus išnykti. Nuo 2005 iki 2013 metų gorilų populiacija sumažėjo maždaug 19,4 procento. Jei gorilos ir toliau nyks tokiu greičiu, vos per tris kartas jų sumažės 80 procentų.

AFP/Scanpix nuotrauka

Kaip teigė viena pagrindinių tyrimo autorių Fiona Maisels iš ne pelno organizacijos „Wildlife Conservation Society“, mokslininkai džiaugiasi tikslesniais skaičiais, bet tai nekeičia gorilų, kaip grėsmingai nykstančios rūšies, statuso Tarptautinėje raudonojoje knygoje. Tas pats pasakytina ir apie šimpanzes. „Nerimaujame, kad gorilų mažėja po 2,7 proc. per metus, – sakė F. Maisels. – Kitas nerimą keliantis dalykas – kad dauguma gorilų ir šimpanzių gyvena ne saugomose teritorijose.“ Tyrimas rodo, jog iki 80 proc. šių beždžionių gyvena už saugomų teritorijų ribų.

Maždaug 60 proc. visų žinomų gorilų ir 43 proc. šimpanzių gyvena Kongo Demokratinėje Respublikoje, Gabone – 27 proc. gorilų ir 34 proc. šimpanzių populiacijos. Tankiai šios žmogbeždžionės gyvena ir pietinėje Kamerūno dalyje.

Nors žudyti gorilas draudžiama visame pasaulyje, medžioklė yra pagrindinė grėsmė jų išlikimui. Toliau veiksnių sąraše – ligos ir buveinių nykimas. Straipsnyje sakoma, kad reikalinga intensyvesnė kova su brakonieriavimu saugomose teritorijose ir už jų ribų, buveines padėtų saugoti geresnis žemės planavimas.