Gėlėta Lenkijos kaimo tradicija
Len­ki­jo­je yra kai­mas, į ku­rį nu­vy­kus akys ap­raibs nuo gė­lių or­na­men­tų. Jais iš­mar­gin­tos vi­sos pir­kios. Ten ap­si­lan­kiu­sie­ji tvir­ti­na, kad užp­lūs­ta toks jaus­mas, tar­si bū­tum pa­te­kęs į pa­sa­ką.

Zalipie įsikūręs Pietryčių Lenkijoje. Čia nuo XIX amžiaus gyvuoja tradicija pastatus puošti gėlėmis. Piešiniai ėmė rastis, kai buvo įrengtos naujos krosnys su kaminais. Moterys tada pradėjo maskuoti išsuodintas sienas piešiniais.

Senesnėse nuotraukose matyti, kad gėlių raštai buvo paprastesni. Vietoj teptuko moterys naudojo karvės uodegos šerius, o dažus gamindavo, iš ko pakliūdavo. Įdomu, kad kasmet moterys perpiešdavo savo ornamentus. Paprastai tai darydavo po devintinių, kai apmažėdavo ūkio darbų.

Iš pradžių buvo piešiama viduje, o ilgainiui meno kūriniai išplito į lauką: atsirado ant namo sienų, ūkinių pastatų, medžių, tiltelių. Buvo pagražinta net vietos bažnytėlė. Spalvingi ornamentai persikėlė ir ant audeklų, ir ant indų.

Zalipie tradicija visur piešti gėles gyva ir šiandien. Čia galima pamatyti bijūnų, ramunių, katilėlių, rožių, lelijų, lubinų. Ryškus ir žaismingas kaimas privilioja daugybę smalsuolių. Keletas namų yra atviri lankytojams.

Beje, nuo 1948-ųjų kasmet birželį rengiamas pirkios puošimo konkursas – Malowana Chata. Anuomet jo tikslas buvo paslėpti karo padarytą žalą, dabar jis tiesiog vyksta dėl smagumo ir siekiant išsaugoti tradicijas.