Disidento našlė naują gyvenimą pradės Europoje
No­be­lio tai­kos pre­mi­jos lau­rea­to di­si­den­to Liu Xiao­bo naš­lė Liu Xia pa­li­ko Ki­ni­ją ir iš­skri­do į Ber­ly­ną.

Liu Xiai, kuriai nepateikta jokių kaltinimų, faktiškai buvo taikomas namų areštas. Tokia padėtis truko nuo 2010-ųjų, kai jos vyras laimėjo Nobelio taikos premiją, o apdovanojimas išprovokavo Pekino įtūžį.

Liu Xios brolis Liu Hui savo paskyroje viename socialiniame tinkle parašė: „Sesuo vidurdienį išvyko iš Pekino į Europą pradėti naujo gyvenimo. Ačiū visiems, padėjusiems jai ir besirūpinusiems ja tuos kelerius metus. Tikiuosi, nuo šiol sesers gyvenimas bus ramus ir laimingas.“

Kinijos premjeras Li Keqiangas dabar vieši Vokietijoje. Jos valdžia dar gegužę pareiškė, kad mielai priimtų disidento našlę. Šis Berlyno pareiškimas nuskambėjo pasirodžius vaizdo įrašui, kuriame verkianti Liu Xia teigė, jog prarado visas viltis kada nors išvykti iš Kinijos.

1989-ųjų Tiananmenio aikštės protestų veteranas Liu Xiaobo iškeliavo anapus pernai, atlikdamas 11 metų laisvės atėmimo bausmę už „ardomąją veiklą“. Jis – pirmas nuo nacistinės Vokietijos laikų Nobelio premijos laureatas, miręs už grotų.

Liu Xiai buvo taikomi judėjimo apribojimai. Be to, moteris buvo sekama net ir mirus vyrui, nors Kinijos valdžia tikino, kad ji yra laisva.

Keletas Vakarų diplomatų gegužę mėgino apsilankyti Liu Xios namuose Pekine, nes kilo susirūpinimas dėl jos psichinės sveikatos, tačiau negavo vizos. Kokia to priežastis, Kinijos pareigūnai nepaaiškino.

Neseniai Liu Xia kalbėdama telefonu su artimu draugu kinų rašytoju disidentu Liao Yiwu pareiškė neslėpdama emocijų, kad „jie turėtų įrašyti į Konstituciją tokią eilutę: „Mylėti Liu Xiaobo yra rimtas nusikaltimas – už jį baudžiama kalėjimu iki gyvos galvos.“