Dėmesys Rusijos atstovei „Eurovizijoje“
Ru­si­jos dai­ni­nin­kė Ju­li­ja Sa­moi­lo­va, ku­riai Ukrai­na per­nai dėl Ki­je­vo ir Mask­vos gin­čo ne­lei­do at­vyk­ti į „Eu­ro­vi­zi­ją“, da­ly­vau­ja šie­me­ti­nia­me dai­nų kon­kur­se Li­sa­bo­no­je ir sa­ko, kad tai bus jos „iš­si­pil­džiu­si sva­jo­nė“.

28 metų J. Samoilovai, kuri dėl nervus ir raumenis paveikusio sveikatos sutrikimo nuo vaikystės sėdi invalido vežimėlyje, pernai „Euroviziją“ rengusi Ukraina neleido atvykti į savo teritoriją dėl Ukrainos įstatymo pažeidimo koncertu Kryme.

Rusija 2014 metais šį pusiasalį aneksavo. Rusija ir Ukraina konfliktuoja ir dėl aneksijos, ir dėl vėliau kilusių kovų Rytų Ukrainoje, dėl kurių kurstymo kaltinama Maskva.

Šis reikalas temdė praėjusių metų „Euroviziją“ – konkursą, itin rimtai vertinamą Rytų Europoje. Rusija pernai nusprendė išvis nedalyvauti ir net netransliuoti konkurso.

Šiemetiniam konkursui Rusija vėl išrinko J. Samoilovą, kuri dainavo per 2014 metų Sočio žiemos parolimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją.

„Esu ten, kur norėjau būti. Dalyvavimas šiame konkurse yra išsipildžiusi svajonė“, – Lisabonoje prieš šeštadienį įvyksiantį konkurso finalą naujienų agentūrai AFP sakė dainininkė.

„Žinoma, labai nusiminiau sužinojusi, kad negaliu dalyvauti, bet kai sužinojau, kad galėčiau dalyvauti kitais metais, pamaniau, kad gyvenimas tęsiasi“, – pridūrė J. Samoilova.

„Aš nepalūšiu“

Rusų muzikos prodiuseris Aleksandras Kušniras sakė, kad šiemetinis J. Samoilovos išrinkimas „buvo neaiškus“.

„Ar buvo koks nors konkursas? Šis sprendimas buvo priimtas ne muzikos industrijoje“, – Maskvoje AFP sakė jis.

J. Samoilovą, kilusią iš šalies šiaurėje esančio pramoninio Uchtos miesto, remia Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Pastarasis „jai jaučia didelę simpatiją“, antradienį sakė jo atstovas Dmitrijus Peskovas.

„Žinote neteisingą situaciją, su kuria ji susidūrė pernai, štai kodėl mes labai džiaugiamės, kad šį kartą ji galės parodyti savo talentą visam pasauliui“, – pridūrė jis.

Nors J. Samoilova pagaliau gavo savo progą „Eurovizijoje“, pagal konkurso taisykles ji turi atlikti kitą dainą. Tai bus baladė „I won't break“ („Aš nepalūšiu“).

Dainos pavadinimas susijęs su „tuo, kas nutiko pernai, ir reiškia tam tikrą sarkazmą“, sakė Rusijos pagrindinio „Eurovizijos“ gerbėjų klubo prezidentas Antonas Samsonovas.

Izraelio kompozitorius Arie Burshteinas, padėjęs parašyti abi J. Samoilovos dainas, sakė, kad labai susisielojo, kai dainininkė pernai negalėjo vykti į Kijevą, ir kad tai veikė jį kuriant naują dainą.

„Šiemetinė daina yra tam tikra prasme susijusi su pernykšte, bet tiesioginio citavimo nėra – nesakyčiau, kad parašėme keršto dainą“, – AFP sakė jis.

„Tik sutapimas“

Pasak J. Samoilovos, dainos pavadinimas yra „tik sutapimas“.

„Tai daina ne vien apie mane“, – sakė dainininkė ir pridūrė, kad nori perduoti žinią visiems, kas „liūdi ar yra prislėgtas“.

„Kai pasitiki savimi ir esi įsitikinęs, kad viskas bus gerai, gali ištverti visa kita“, – sakė J. Samoilova.

Lisabonos scenoje jos invalido vežimėlį slėps šviesų efektai, sudarysiantys įspūdį, kad ji sėdi ant mėlyno kalno, iš kurio augs augalai, kris krioklys ir galiausiai kils liepsnos.

„Pagrindinė idėja ta, kad gyvybė sugeba pasireikšti visur“, – rusų dienraščiui „Komsomolskaja Pravda“ sakė jos pasirodymo režisierius Aleksejus Golubevas.

J. Samoilova nelaikoma favorite laimėti šių metų konkursą. Ji pasirodys ketvirtadienį įvyksiančiame antrajame konkurso pusfinalyje ir varžysis dėl vienos iš 26 vietų šeštadienio finale.

Antradienį vykusiame pirmajame konkurso pusfinalyje paaiškėjo, kad Lietuvos atstovė Ieva Zasimauskaitė pateko į „Eurovizijos“ finalą. Lietuvė varžėsi su dar 18 šalių atlikėjais.

Iš šio pusfinalio į finalą taip pat keliauja Austrijos, Estijos, Kipro, Izraelio, Čekijos, Bulgarijos, Albanijos, Suomijos ir Airijos atstovai.

Antrasis pusfinalis vyks ketvirtadienį; jame taip pat bus atrinkta dešimt finalininkų, o Ispanijos, Jungtinės Karalystės, Portugalijos, Italijos, Prancūzijos ir Vokietijos atlikėjai į konkurso finalą patenka be atrankos.

63-iosios „Eurovizijos“ finalas Lisabonoje vyks šeštadienį.