Afganistane sausio 1-oji – masinė gimimo diena
Sau­sio 1-oji yra pa­pras­to af­ga­no Sa­ma­do Ala­wi gi­mi­mo die­na. Tai taip pat jo žmo­nos, dvie­jų jo sū­nų, 32 jo drau­gų ir tūks­tan­čių ki­tų af­ga­nų gi­mi­mo die­na – da­ta, pa­to­gu­mo dė­lei pa­si­rink­ta iš­ti­sos kar­tos, ne­ži­nan­čių­jų, ka­da gi­mė.

Nesant gimimo liudijimų ar oficialių įrašų, daugelis afganų savo amžiui nusakyti panaudoja metų laikus ar istorinius įvykius. Tačiau nepaprastai išpopuliarėjus socialiniams tinklams, kaip pavyzdžiui „Facebook“, kurių vartotojai turi nurodyti savo gimtadienį, ir išaugus pasų bei vizų paklausai, afganams tenka pasirinkti dieną – bet kurią dieną.

Įprasta pasirinkti sausio 1-ąją, bet labiau ne dėl šventės – o dėl praktiškumo.

„Atrodo, kad visų afganų gimtadienis yra sausio 1-oji“, – sakė S. Alawi, kuriam – 43 metai.

Net ir tie, kurie žino savo tikrąją gimimo dieną, dažnai pasirenka sausio 1-ąją, nes nenori vargo perskaičiuoti savo gimimo dieną iš musulmoniško Saulės kalendoriaus, vartojamo tik Afganistane ir Irane.

Pirmoji metų diena pagal šį kalendorių paprastai atitinka kovo 21-ąją.

„Kai 2014 metais pirmą kartą susikūriau „Facebook“ paskyrą, tiesiog buvo paprasčiau gimtadieniu iš parodyto sąrašo pasirinkti sausio 1-ąją, – naujienų agentūrai AFP sakė S. Alawi. – Be to, internetas buvo lėtas ir buvo sunku konvertuoti datą į vakarietišką kalendorių.“

Net oficialios asmens tapatybės kortelės tazkiros, kurias turi dauguma afganų, didelio oficialaus aiškumo nesuteikia: jose asmens amžius nurodomas „remiantis fizine išvaizda“.

„Mano tazkiroje sakoma, kad 1365 metais pagal musulmonišką kalendorių (1986-aisiais) man buvo treji metai. Tais metais buvo išduota mano tazkira“, – AFP sakė Abdul Hadi, kuriam dabar 34-eri.

„Kaip gali prisiminti savo gimimo datą, jei ji niekur neįrašyta?“ – klausė jis.

Valdžia bando tai pakeisti.

Pastaraisiais metais ligoninės didžiuosiuose Afganistano miestuose pradėjo išdavinėti gimimo liudijimus naujagimiams. Anksčiau to nebūdavo.

Vyriausybė taip pat planuoja išdavinėti elektronines tazkiras – kompiuterizuotas nacionalines asmens tapatybės korteles, kuriose bus ir žmogaus gimimo data, jeigu ji žinoma. Tačiau šis procesas jau daug metų stringa dėl politinių ir techninių problemų.

Nesant oficialių įrašų, kai kurie išsilavinę tėvai savo vaikų gimimo datas užrašo ant lapelių, kurie dažnai saugomi Korano kopijose.

„Tikiuosi, vieną dieną visi afganai turės tikras gimimo datas, kad socialinei žiniasklaidai nereikėtų jiems sakyti, kokio jie yra amžiaus“, – sakė S. Alawi.