30 metų po vagystės Marco Chagallo paveikslas grįš namo
1988 me­tais iš vie­nos niu­jor­kie­čių po­ros pa­vog­tas Mar­co Cha­gal­lo pa­veiks­las „O­te­las ir Dez­de­mo­na“ (1911) bus grą­žin­tas sa­vi­nin­kų tur­tą tvar­kan­čiai įstai­gai.

Paveikslas buvo pavogtas iš Ernesto ir Rose Hellerių buto su daugiau nei dešimtimi kitų meno kūrinių bei brangenybių.

Į JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) rankas jis pateko praeitais metais, kai vienos Vašingtono galerijos savininkas atsisakė iš paveikslą siūliusio asmens jį nupirkti, nes trūko dokumentų, rodančių, kam priklauso meno kūrinys.

„Tada mes perėmėme šitą reikalą“, – teigė FTB meno nusikaltimų komandos narys specialusis agentas Marcas Hessas.

Paveikslą bandęs parduoti Merilando valstijos gyventojas, kurio vardas neskelbiamas, jį daugelį metų slėpė savo palėpėje. Manoma, kad jam meno kūrinį praeito amžiaus devintojo dešimtmečio pabaigoje ar dešimtojo dešimtmečio pradžioje perdavė kitas vyras, kuris, kaip įtariama, kartu su kitais asmenimis, siejamais su Bulgarijos organizuotu nusikalstamumu, jį pavogė iš Hellerių buto.

Kartu su M. Chagallo darbu iš poros kolekcijos buvo pavogta ir Pablo Picasso, Pierre'o-Auguste'o Renoiro, Edwardo Hopperio paveikslų. Iki šiol nebuvo atgautas nė vienas iš pavogtų meno kūrinių.

E. Helleris užsiėmė brangaakmenių importu. Jis mirė 1998 metais, o jo žmona 2003-iaisiais.

Merilando gyventojas teigė iš pradžių planavęs vogtą M. Chagallo darbą parduoti potencialiam pirkėjui, tačiau sandoris nepavyko nesutarus dėl kainos. Todėl jis pasiliko paveikslą, o tada bandė jį parduoti 2011 ir 2017 metais.

Pagal „The Washington Post“, paveikslas, kuriame vaizduojamas rankoje kardą gniaužiantis Williamo Shakespeare'o Otelas, žiūrintis į Dezdemoną, vis dar buvo pažymėtas jo savininkų inicialais „P. ir p. ES Helleriai, Niujorkas“.

Prokurorai ketvirtadienį paprašė teismo leidimo grąžinti paveikslą savininkų turtą tvarkančiai įstaigai, kad jį būtų galima parduoti per aukcioną. Vagystės metu pagrobti meno kūriniai buvo įvertinti 750 tūkst. dolerių, tačiau dabar jų vertė daug didesnė.

Gautos pajamos bus atiduotos draudimo bendrovei, kuri po vagystės porai sumokėjo kompensaciją, ir šeimos turtą tvarkančios įstaigos remiamoms labdaros organizacijoms.

Dėl senaties termino įstatymų nei įtariamas vagis, nei Merilando gyventojas nebus patraukti baudžiamojon atsakomybėn.