„Suklastota“ moneta pasirodė tikras lobis
Ame­ri­kie­tis nu­miz­ma­tas iš Nau­jo­sios Ang­li­jos ap­ti­ko ne­pap­ras­tai re­tą auk­si­nę mo­ne­tą, ver­ti­na­mą mi­li­jo­nais do­le­rių.

Ši maža 5 dolerių moneta buvo nukaldinta 1854 metais San Fransisko pinigų kalykloje. Per aukso karštligę Kalifornijoje tokių monetų buvo išleista tik 268 vienetai. Iki šiol laikyta, kad išliko 3 monetos, o ši yra ketvirtoji.

Kolekcininkas neatskleidžia, kokiu būdu pinigas pakliuvo į jo rankas. Jis ilgai negalėjo įrodyti, kad moneta nėra klastotė, turėjo net kreiptis į didžiausią pasaulyje ekspertų bendrovę Numizmatikos garantijos korporaciją (Numismatic Guaranty Corporation), tikrinančią, ar monetos yra originalai.

Viena šių 1854 metų leidimo monetų saugoma Smitsono institute Vašingtone, kita – legendinio numizmato Davido Pogue kolekcijoje, o trečioji priklausė vienos Amerikoje turtingiausių šeimų paveldėtojui Willisui H. DuPontui. 1967 metais į jo namus įsilaužė ginkluoti plėšikai. Jie nužudė milijardierių, surišo keturmetį sūnų bei tarnus, o žmoną privertė atidaryti seifą. Nusikaltėliai pabėgo su 50 tūkst. dolerių ir brangenybėmis iš W. H. DuPonto 7 tūkst. monetų kolekcijos, kurioje buvo ir toji 1854-ųjų metų moneta. Tolesnis jos likimas iki šiol nežinomas.

„Norėjome įsitikinti, jog tai ne ta moneta, – sakė Numizmatikos garantijos korporacijos prezidentas Rickas Montgomery. – Mums pavyko surasti jos nuotraukų, padarytų 1962 metais, kai ji paskutinį kartą buvo pristatoma aukcione.“

Ilgai tyrinėję visų trijų žinomų monetų atvaizdus, bendrovės specialistai patvirtino, kad Naujosios Anglijos numizmato radinys yra originali moneta, bet ne toji, kuri buvo pavogta iš W. H. DuPonto.

„Tai tas pats, kas tarp išparduodamų garažo daiktų rasti tikrą Pablo Picasso, – sakė Numizmatikos garantijos korporacijos direktorių tarybos pirmininkas Markas Salzbergas. – Tokie atradimai nutinka kartą per gyvenimą.“

Kiti ekspertai nesistebi, kad iš pradžių moneta taip lengvai buvo palaikyta klastote. Mat klastočių vis daugėja ir jos darosi vis geresnės. Šiuo metu 164 metų senumo monetos, dar vadinamos „Half Eagle, rinkos vertė siekia 3 mln. – 4 mln. dolerių.