Žvilgsnis į Kremliaus pareigūnų turtus
Krem­liaus kas­met skel­bia­mas Ru­si­jos par­ei­gū­nų pa­ja­mų są­ra­šas par­odė, kas vy­riau­sy­bė­je tur­tin­giau­sias, nors ti­kro­ji dau­ge­lio šių as­me­nų tur­to ver­tė ne­aiš­ki.

Tarp stebėtinų rezultatų – vienas senatorius, kurio pajamos yra 230 kartų didesnės negu ankstesniais metais, o kelių vyriausybės „sunkiasvorių“ pajamos nublanksta prieš jų žmonų uždarbį.

Nors apie asmeninius Rusijos prezidento Vladimiro Putino turtus sklando daug kalbų, jo oficialiai deklaruotos pajamos dokumentuose gana kuklios – 2017 metais jis uždirbo 18,7 mln. rublių (242 tūkst. eurų). Iš nekilnojamojo turto tėra deklaravęs 77 kvadratinių metrų ploto butą ir garažą, o 1,5 tūkst. kvadratinių metrų ploto sklypas, nurodytas ankstesniais metais, nebeminimas.

Tuo tarpu ministras pirmininkas Dmitrijus Medvedevas, kuris, pasak su korupcija kovojančio Aleksejaus Navalnio, valdo prabangaus nekilnojamojo turto imperiją, deklaravo tik 8,56 mln. rublių pajamas, vieną butą ir nuomojamą sklypą.

Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas 2017 metais uždirbo 14,3 mln. rublių, tačiau jis yra vedęs Tatjaną Navką, ledo šokių olimpinę čempionę, o ji, Rusijos naujienų agentūros „Interfax“ duomenimis, vadovauja dviem įmonėms, gavusioms pelningų valstybės užsakymų. T. Navka, kurios vardas buvo paminėtas „Panamos popierių“ skandale, pernai uždirbo 200 mln. rublių, ir jos pajamos per metus padidėjo 66 procentais.

Kultūros ministro Vladimiro Medinskio žmonos Marinos Medinskajos pajamos taip pat gerokai viršijo jos vyro uždarbį, nes ji vadovauja nekilnojamojo turto ir reklamos įmonėms.

Laikraščio RBK skaičiavimais, vidutinės aukščiausiojo rango Rusijos pareigūnų šeimos pajamos 2017 metais padidėjo 18 proc., nors šalies ekonomika vis dar sunkiai atsitiesia po recesijos.

Iš Rusijos parlamento narių 2017 metais daugiausia uždirbo Grigorijus Anikejevas – jo pajamos pernai sudarė 4,3 mlrd. rublių ir buvo aštuonis kartus didesnės negu metais anksčiau. Žurnalas „Forbes“ G. Anikejevą, mėsos perdirbimo grupės ABI savininką, yra įtraukęs į 200 turtingiausių rusų sąrašą.

Iš senatorių, kaip rodo dokumentai, turtingiausias yra Suleimanas Kerimovas, jo pajamos pernai buvo 230 kartų didesnės negu 2016-aisiais. Šiuo metu Prancūzijoje vyksta tyrimas dėl 51 metų S. Kerimovo mokestinio sukčiavimo. Jis pernai buvo sulaikytas Nicoje ir apklaustas dėl, kaip įtariama, mokesčių slėpimo, susijusio su prabangaus nekilnojamojo turto pirkimu. Vienas tyrimui artimas šaltinis tuomet pranešė, kad S. Kerimovas buvo apkaltintas nuslėpęs nuo valdžios dešimtis milijonų eurų mokesčių, kai per tarpininkus įsigijo daugybę nekilnojamojo turto objektų prabangioje Prancūzijos Rivjeroje. Maskva tąkart pareiškė protestą dėl jo sulaikymo. Tačiau Kremliaus paskelbtame sąraše nenurodytas joks S. Kerimovo nekilnojamasis turtas užsienio šalyse. Dokumentuose nurodoma, kad Rusijoje jam priklauso tik 38 kvadratinių metrų ploto butas.

Rusijoje nuolat kyla korupcijos skandalų, į kuriuos įsivelia įvairūs aukščiausio rango pareigūnai, ministrai ir regionų gubernatoriai. Nepriklausomo laikraščio „Novaja gazeta“ vykdomasis redaktorius Aleksejus Poluchinas piktame redakciniame straipsnyje „Kas nori tapti milijardieriumi?“ pareigūnų pajamų didėjimą pavadino fenomenaliu. „Pasirodo, dirbant valstybinėje tarnyboje, savo pajamas galima padidinti šimtus kartų“, – parašė jis ir paminėjo vicepremjero Aleksandro Chloponino pavyzdį. Šis pareigūnas 2017 metais uždirbo 2,9 mlrd. rublių – 293 kartus daugiau negu 2016 metais.

„O taip yra dėl to, kad A. Chloponinas pardavė užsienyje turėtą nekilnojamąjį turtą. Kitaip tariant, jis pasielgė ne tik praktiškai, bet ir patriotiškai“, – sarkastiškai pažymėjo straipsnio autorius.