Žmogžudystė konsulate: Saudo Arabijos versija nieko neįtikino
Po dau­giau nei dvi sa­vai­tes tru­ku­sio ne­igi­mo, penk­ta­die­nį Sau­do Ara­bi­ja pri­pa­ži­no, kad žur­na­lis­tas Ja­ma­las Khas­hog­gi vis dėl­to bu­vo nu­žu­dy­tas ka­ra­lys­tės kon­su­la­te Stam­bu­le. Ta­čiau Ri­ja­das tvir­ti­na, kad nu­žu­dy­mą įvyk­dė „į­ga­lio­ji­mus vir­ši­ję as­me­nys“ ir griež­tai ne­igia, jog įta­kin­giau­sias ka­ra­lys­tė­je as­muo, sos­to įpė­di­nis Mo­ham­me­das bin Sal­ma­nas da­vė tam įsa­ky­mą ar ką nors apie tai ži­no­jo.

Paskutinį sykį žurnalistas gyvas matytas įeinantis į Saudo Arabijos konsulatą spalio 2 dieną. Tarptautinei bendruomenei reikalaujant paaiškinti, kas jam nutiko, Rijadas pateikė keletą vieną kitam prieštaraujančių versijų.

Iš pradžių Saudo Arabija tvirtino, jog žurnalistas gyvas ir sveikas paliko konsulatą tą pačią dieną, tačiau praeitos savaitės pabaigoje vis dėlto pripažino, jog J, Khashoggi buvo nužudytas. Pasak Rijado, tai įvyko netyčia, kilus muštynėms tarp žurnalisto ir su juo į konsulatą dėl galimo grįžimo į Saudo Arabiją atvykusių pakalbėti žmonių. Į šią versiją tarptautinė bendruomenė sureagavo su dideliu skepticizmu.

Kontroversija dėl žurnalisto nužudymo yra bene sunkiausias santykių tarp Saudo Arabijos ir Vakarų sąjungininkių išbandymas nuo Rugsėjo 11 tragedijos.

Turkų pareigūnai yra įsitikinę, kad garsus Saudo Arabijos valdžios kritikas, į laikraštį „The Washington Post' rašęs J. Khashoggi buvo nužudytas 15 asmenų smogikų būrio ir tvirtina turį tai patvirtinančių įrodymų.

Saudo Arabijos versija

„Tai buvo operacija, per kurią asmenys viršijo savo įgaliojimus, – sekmadienį savo įvykių versiją JAV laidai „Fox News“ dėstė Saudo Arabijos užsienio reikalų ministras Adelas al-Jubeiras. – Nužudydami Jamalą Khashoggi jie padarė didžiulę klaidą ir vėliau bandė ją nusplėpti.“

Jis taip pat pridūrė, jog Saudo Arabijos valdžia deda visas pastangas, kad išsiaiškintų visus faktus. „Mes pasiryžę nubausti tuos, kurie atsakingi už šią žmogžudystę“, – teigė jis.

Saudo Arabijos diplomatijos vadovas taip pat pareiškė, jog Rijadas nežino, kur yra žurnalisto kūnas, ir griežtai paneigė, kad sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas davė įsakymą šiai žmogžudystei.

„Apie tai nežinojo net mūsų žvalgybos tarnybos vadovybė“, – teigė jis, pavadindamas įvykius „savavališka operacija“.

Tačiau artimas Turkijos valdžiai laikraštis „Yani Safak“ tvirtina turįs įrodymų, kad po nužudymo iš konsulato į sosto įpėdinio ofisą buvo skambinta 4 kartus. Laikraštyje rašoma, kad ambasados pareigūnas Maheras Mutrebas iš savo mobilaus telefono skambino į Mohammedo bin Salmano ofisą bei į amerikietišką numerį, kuris, kaip manoma, priklauso sosto įpėdinio broliui, Saudo Arabijos ambasadoriui JAV Khaledui bin Salmanui. Pastarasis išvyko iš JAV neilgai trukus po J. Khashoggi dingimo.

Saudo Arabija pareiškė, kad dėl nužudymo suėmė 18 asmenų, atleido du Mohammedo bin Salmano patarėjus ir subūrė grupę asmenų, kuri vadovaujant sosto įpėdiniui, vykdys žvalgybos agentūros reformą.

Pareiškė užuojautą

Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano patarėjas Yasinas Aktay atmetė Saudo Arabijos įvykių versiją. Komentare laikraštyje „Yeni Safak“ jis rašė: „Negali nesistebėti, kokia galėjo būti kova tarp 15 jaunų smogikų ir vieno, beginklio 60-mečio Khashoggi.“

Jamalas Khashoggi buvo nužudytas spalio 2 dieną Saudo Arabijos konsulate.Reuters/Scanpix nuotrauka

Saudo Arabijos naujienų agentūra informavo, kad sekmadienį šalies karalius Salmanas ir sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas, abu, paskambino J. Khashoggi sūnui Salahui pareikšti užuojautos dėl tėvo mirties.

Salahas Khashoggi gyvena Saudo Arabijoje ir, pasak „The Wall Street Journal“ jam iki šiol nebuvo leidžiama išvykti iš šalies, aplankyti savo tėvo, kuris pastaruosius metus gyveno Jungtinėse Valstijose.

Žurnalisto sužadėtinei Hatice Cengiz Turkijos valstybė suteikė 24 valandų per parą policijos apsaugą. Būtent ji sukėlė tarptautinį šurmulį, kai stovėdama prie konsulato iki pat išnaktų taip ir nesulaukė iš jo išeinant J. Khashoggi,

Vakarų skepticizmas

Šeštadienį duodamas interviu „The Washington Post“ JAV prezidentas Donaldas Trumpas teigė, kad Saudo Arabijos paaiškinime dėl žurnalisto nužudymo yra „melo“ ir „apgaulės“. Šitaip Baltųjų rūmų vadovas atsitraukė nuo ankstesnės savo pozicijos, kad Rijado paaiškinimas, jog žurnalistas žuvo per grumtynes, yra „įtikimas“.

Jis teigė, kad jam „patiktų“, jei sosto įpėdinis nebūtų atsakingas už nužudymą. Prezidentas neatmetė galimybes Rijadui įvesti sankcijų, tačiau tvirtino, jog ginklų pardavimo šaliai nutraukimas „mums pakenktų daugiau nei jiems“.

O štai Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija sekmadienį išplatino bendrą pareiškimą, kuriame išreiškė savo pasipiktinimą dėl žurnalisto mirties ir pareikalavo atskleisti visą informaciją: „Niekas negali pateisinti nužudymo ir mes jį griežtai smerkiame“.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sekmadienį pareiškė, jog stabdo ginklų eksportą į karalystę. O Kanados premjeras Justinas Trudeau pagrasino, jog dėl žurnalisto nužudymo atšauks 15 mlrd. Kanados dolerių (9,97 mlrd, eurų) vertinamą ginklų pardavimo Saudo Arabijai sandorį.

Tačiau bene labiausiai grėsmingai Saudo Arabijai turėjo nuskambėti Turkijos prezidento R. T. Erdogano pažadas, jog jis antradienį paskelbs visą tiesą apie J. Khashoggi dingimą.

Tyrimo eiga

Pagal kiek anksčiau nutekintą žurnalistams informaciją, Turkijos tyrėjai tvirtino turį audio ir vaizdo įrašus, įrodančius, jog J. Khashoggi konsulate nužudė Saudo Arabijos agentų būrys.

Pranešta, kad policija apieškojo Stambulo europinėje dalyje esantį Belgrado mišką, kur, kaip manoma, buvo nuvežtas žurnalisto kūnas. Vienas pareigūnas žurnalistams teigė, jog jo likimas „netrukus“ turėtų paaiškėti.

Policija taip pat apieškojo ir pati konsulatą bei netoliese esančią Saudo Arabijos konsulo rezidenciją bei apklausė jų darbuotojus.

Sekmadienį naujienų agentūra „Reuters“ pranešė kalbėjusi su Saudo Arabijos pareigūnu, tvirtinusiu, jog J. Khashoggi buvo netyčia uždusintas, jam priešinantis pastangoms jį išgabenti į karalystę. Jis teigė, kad tuomet kūnas buvo suvyniotas į kilimą ir atiduotas vietiniam „bendrininkui“ jo atsikratyti. Tada vienas Saudo Arabijos agentų, apsivilkęs J. Khashoggi drabužiais, paliko konsulatą per galines duris, taip siekiant suklaidinti nusikaltimą tirsiančius asmenis.

Pirmadienį tarptautinė žiniasklaida paviešino įrašus, kuriuose matoma, kaip į J. Khashoggi panašus vyriškis, dėvintis jo drabužiais, akiniais ir „netikra barzda“, bet kitais batais, išeina iš konsulato ir lankosi turistinėse miesto vietose.

Pasak „Reuters“ kalbinto pareigūno, Saudo Arabijos įvykių versija keitėsi dėl juos pačius pasiekusios „klaidingos informacijos“.

Kontroversija dėl žurnalisto nužudymo yra bene sunkiausias santykių tarp Saudo Arabijos ir Vakarų sąjungininkių išbandymas nuo Rugsėjo 11-osios tragedijos. Nors sunku tikėtis, kad šie santykiai iš esmės pasikeis, tačiau viena ką šis skandalas pakeitė, tai visiškai sugriovė sosto įpėdinio Mohammedo bin Salmano, kaip nuosaikaus ir progresyviai mąstančio reformatoriaus įvaizdį.