Vyko į vestuves – atsidūrė už grotų dėl kaltinimų šnipinėjimu
Bu­vęs JAV jū­rų pės­ti­nin­kas Pa­ulas Whe­la­nas, areš­tuo­tas Ru­si­jo­je dėl kal­ti­ni­mų šni­pi­nė­jus, per pra­ėju­sias šven­tes nu­vy­ko į Mask­vą da­ly­vau­ti vie­no­se ves­tu­vė­se ir stai­ga din­go, an­tra­die­nį sa­kė jo bro­lis.

48 metų P. Whelanas, kuris vadovauja Mičigane įsikūrusios automobilių dalių tiekėjos saugumo padaliniui, buvo areštuotas penktadienį. Po trijų dienų paskelbdama apie jo areštą Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) nurodė, kad jis buvo sučiuptas „per šnipinėjimo akciją“, bet detalių nepateikė.

Ieškojau bet kokių pranešimų apie Maskvoje žuvusius amerikiečius, tad tam tikra prasme tai buvo geriau, nei sužinoti, kad jis mirė.

„Esame labai susirūpinę dėl jo saugumo ir gerovės. Jo nekaltumas yra neginčijamas, ir tikimės, kad visos jo teisės bus gerbiamos“, – sakoma P. Whelano šeimos pareiškime, kurį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė jo brolis Davidas Whelanas.

Nori pabendrauti su sulaikytuoju

Valstybės sekretorius Mike'as Pompeo trečiadienį pareiškė, kad JAV tikisi artimiausiu metu gauti konsulinę prieigą prie JAV jūrų pėstininko, areštuoto Rusijoje dėl kaltinimų šnipinėjimu.

Pasak amerikiečių diplomatijos vadovo, jei Paulo Whelano „sulaikymas yra nepagrįstas, reikalausime nedelsiant jį sugrąžinti“.

Netikėtai dingęs P. Whalanas nuvyko į Maskvą dalyvauti vestuvėse, antradienį teigė jo brolis Davidas Whelanas.

Paulas Whelanas / "Reuters" nuotr.

M. Pompeo pažymėjo, kad JAV „tikisi artimiausiomis valandomis gauti konsulinę prieigą, kad galėtume jį pamatyti ir sužinoti daugiau“.

Vašingtonas „rusams leido suprasti, kad mums daugiau sužinojus apie kaltinimus ir priėjus išvadą, kad jis buvo apkaltintas ir sulaikytas nepagrįstai, pareikalausime, kad jis nedelsiant būtų sugrąžintas“.

P. Whelano šeima, kurios pareiškimą antradienį socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė sulaikytojo brolis, sakoma: „Esame labai susirūpinę dėl jo saugumo ir gerovės. Jo nekaltumas yra neginčijamas, ir tikimės, kad visos jo teisės bus gerbiamos.“

Rusijoje už šnipinėjimą gali būti skirta įkalinimo iki 20 metų bausmė.

D. Whelanas viename interviu sakė, kad jo brolis anksčiau kelis kartus lankėsi Rusijoje, tad kai kitas buvęs jūrų pėstininkas nusprendė Maskvoje susituokti su ruse, jo buvo paprašyta vykti drauge ir padėti.

Arešto dienos rytą jis vestuvių svečių grupę vedžiojo po Kremliaus muziejus. Paskutinį kartą su juo buvo susisiekta maždaug 17 val., o vakare jis taip ir nepasirodė vestuvėse, sakė jo brolis. „Tai buvo labai jam nebūdinga“, – pažymėjo D. Whelanas.

Šeima baiminosi, kad P. Whelanas galėjo būti užpultas ar pateko į automobilio avariją ir tuomet, pirmadienį ieškodamas informacijos internete, brolis sužinojo apie jo areštą.

„Ieškojau bet kokių pranešimų apie Maskvoje žuvusius amerikiečius, nes tam tikra prasme tai buvo geriau, nei sužinoti, kad jis mirė“, – sakė D. Whelanas.

JAV valstybės departamentas pirmadienį paskelbė gavęs oficialų Rusijos užsienio reikalų ministerijos pranešimą apie areštą ir tvirtino ieškantis galimybių pabendrauti su P. Whelanu. Pasak D. Whelano, JAV ambasada Maskvoje šeimai sakė negalėjusi pabendrauti su P. Whelanu.

D. Whelanas sakė nenumanantis, kodėl jo brolis tapo Rusijos saugumo tarnybų taikiniu. P. Whelanas praeityje lankėsi Rusijoje darbo reikalais ir aplankyti draugų, su kuriais susipažino socialiniuose tinkluose, sakė brolis.

„Manau, kad nėra nė menkiausios galimybės, kad jis yra šnipas“, – trečiadienį televizijai CNN sakė D. Whelanas.

P. Whelanas drauge su kitais jūrų pėstininkais kelias pamainas tarnavo Irake, sakė brolis. Dabar P. Whelanas gyvena Novajuje Mičigane ir yra kompanijos „BorgWarner“, kurioje dirba nuo 2017 metų pradžios, pasaulinio saugumo padalinio direktorius.

„Jis yra atsakingas už saugumo mūsų objektuose Obern Hilse Mičigane ir kitose kompanijos centruose visame pasaulyje priežiūrą“, – sakė firmos atstovė Kathy Graham. Jos pareiškime taip pat nurodoma, kad „BorgWarner“ neturi jokių objektų Rusijoje.

Anksčiau P. Whelanas dirbo kompanijoje „Kelly Services“, kuri turi biurų Rusijoje, sakė jo brolis.

P. Whelanas buvo areštuotas tokiu metu, kai JAV ir Rusijos santykiai yra labai įtempti, iš dalies dėl galimo Rusijos kišimosi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus.

Praėjusį mėnesį Jungtinėse Valstijose kaip nelegali užsienio agentė buvo nuteista rusė Marija Butina. Jai gresia įkalinimas iki šešių mėnesių ir deportacija.

Ši ginklų entuziastė pripažino, kad veikdama kaip slapta Kremliaus agentė bandė infiltruotis į konservatyvias JAV politikos grupes, kai Donaldas Trumpas siekė prezidento posto. Gruodį ji pagal susitarimą su federaliniais prokurorais pripažino kaltinimą dėl sąmokslo.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra pareiškęs, kad M. Butinos byla yra sufabrikuota ir kad ji kaltės pripažinimo pareiškimą padarė bijodama ilgos įkalinimo bausmės.