Vladimiro Putino pasiūlymas: referendumai Donecke ir Luhanske
Ru­si­jos pre­zi­den­tas Vla­di­mi­ras Pu­ti­nas pa­tei­kė JAV ly­de­riui Do­nal­dui Trum­pui kon­kre­tų pa­siū­ly­mą dėl Ukrai­nos, penk­ta­die­nį sa­kė ru­sų am­ba­sa­do­rius Va­šing­to­ne.

Jo komentaras pasirodė po pranešimų, kad Kremlaus vadovas pasiūlė surengti referendumą konflikto draskomoje Rytų Ukrainoje.

„Ši problema aptarta, pateikti konkretūs pasiūlymai dėl to, kaip išspręsti šį klausimą“, – per ekspertų ir žurnalistų susitikimą Maskvoje sakė ambasadorius Anatolijus Antonovas, turėdamas omenyje jau ketverius metus trunkantį konfliktą.

Jis atsisakė pateikti konkrečias detales.

Ketvirtadienį naujienų agentūra „Bloomberg“ pranešė, kad per pirmadienio susitikimą Helsinkyje V. Putinas paragino padedant tarptautinei bendrijai surengti referendumus Rytų Ukrainos Donecko ir Luhansko regionuose, kuriuos kontroliuoja prorusiški separatistai.

Remdamasi pareigūnais, ketvirtadienį dalyvavusiais už uždarų durų vykusiuose V. Putino susitikimuose su rusų diplomatais, „Bloomberg“ pranešė, jog D. Trumpas Helsinkyje paprašė V. Putino kol kas neskelbti referendumo idėjos, kad jis turėtų laiko ją apsvarstyti.

Tačiau A. Antonovas paneigė, kad V. Putinas Helsinkyje sudarė kokių nors slaptų susitarimų su D. Trumpu. Suomijos sostinėje įvykęs susitikimas sukėlė politinę audrą Jungtinėse Valstijose.

„Rusai pateikė kelis labai rimtus pasiūlymus, dalį jų spaudos konferencijoje paskelbė Vladimiras Vladimirovičius (Putinas)“, – sakė A. Antonovas.

„Nebuvo jokių slaptų susitarimų. Vyko diskusijos Sirijos tema, dėl Ukrainos, ekspertams buvo duoti konkretūs nurodymai dirbti šioje srityje“, – pridūrė jis.

Po Vakarų remto liaudies sukilimo Kijeve 2014 metais, kai buvo nušalintas Kremliaus remtas režimas, Rusija atplėšė nuo Ukrainos ir aneksavo Krymo pusiasalį, o paskui rėmė separatistinį sukilimą Ukrainos Donecko ir Luhansko regionuose, kur dauguma gyventojų kalba rusiškai.

Maskva Krymą prisijungė po paskubomis surengto referendumo, kurio rezultatus tarptautinė bendrija atmetė.

Po liepos 16-osios viršūnių susitikimo Helsinkyje D. Trumpas sakė, kad su V. Putinu, be kitų temų, aptarė Ukrainos klausimą, bet detalių nepateikė.