Vladimiras Putinas skaito metinį pranešimą: svarbiausi akcentai
Ru­si­jos pre­zi­den­tas Vla­di­mi­ras Pu­ti­nas, ku­rio po­pu­lia­ru­mo rei­tin­gai pa­sta­ruo­ju me­tu nu­kri­to, tre­čia­die­nį skai­to sa­vo me­ti­nį pra­ne­ši­mą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pažadėjo šiemet reikšmingai pagerinti rusų gyvenimo sąlygas.

„Negalime laukti, padėtis turi pagerėti jau dabar, – sakė V. Putinas. – Šiemet (rusai) turėtų pajusti pokyčius į gerąją pusę.“

Didins socialines išmokas jaunoms šeimoms

Kreipdamasis į rusų įstatymų leidėjus ir aukšto rango pareigūnus V. Putinas pareiškė, kad vyriausybė padidins socialines išmokas jaunoms šeimoms. Jis taip pat pažadėjo mokesčių lengvatų, mažesnes būsto paskolų palūkanas ir būsto subsidijas daugiavaikėms šeimoms.

Mokesčių našta mažesnė NT vystytojams

Rusijos prezidentas tvirtino, kad bus palengvinta mokesčių našta nekilnojamojo turto vystytojams, siekiant juos paskatinti plėsti būstų statybas.

V. Putinas taip pat sakė, kad šalyje būtina kovoti su skurdu. Pasak prezidento, apie 19 mln. iš 147 mln. Rusijos gyventojų yra žemiau skurdo ribos. Oficialus pragyvenimo minimumas Rusijoje šiuo metu siekia maždaug 10,4 tūkst. rublių (140 eurų).

Pritemti kaltinimai

Jungtinės Valstijos pasitelkia „pritemptus kaltinimus“ išstojimui iš Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutarties pateisinti.

„Mūsų partneriams amerikiečiams derėjo būti sąžiningiems... ir nesinaudoti pritemptais kaltinimais Rusijai siekiant pateisinti savo vienašališką pasitraukimą iš sutarties“, – pareiškė jis, Federaliniame Susirinkime skaitydamas savo metinį pranešimą.

Nors JAV pasitraukė iš šios svarbios Šaltojo karo laikų sutarties, Rusija neketina pirmoji dislokuoti Europoje vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų, sakė V. Putinas.

„Jau kalbėjau, bet noriu pakartoti, tai labai svarbu. Specialiai tai kartoju: Rusija neketina pirmoji dislokuoti Europoje tokių raketų“, – tvirtino jis.

Tai pirmas 66 metų lyderio metinis pranešimas naujoje – jau ketvirtojoje – jo kadencijoje. Pernai V. Putinas laimėjo rinkimus ir užsitikrino prezidento postą iki 2024-ųjų.

Pernai V. Putinas per savo beveik dvi valandas trukusį metinį pranešimą, pribloškusį Vakarus ir nemažai rusų, pristatė naują Rusijos ginklų arsenalą.

2018-aisiais, likus dviem savaitėms iki jo perrinkimo, V. Putinas rusams žadėjo geresnes gyvenimo sąlygas ir gyrė Maskvos karinę galią, o santykiai su Vakarais buvo nusmukę į nuo Šaltojo karo neregėtas žemumas.

Po tos kalbos V. Putino reitingai buvo didžiausi nuo 1999-ųjų, kai jis atėjo į valdžią.

Tačiau praėjus vieniems metams V. Putino populiarumas susitraukė dėl ekonominių problemų.

Prezidentui spalį patvirtinus itin nepopuliarią reformą dėl pensinio amžiaus didinimo, jo reitingai smarkiai nukrito.

Nepriklausomo Levados centro praėjusio mėnesio apklausa parodė, kad V. Putino reitingai siekia 64 proc. – mažiausiai nuo 2014 metų, kai Rusija atplėšė nuo Ukrainos ir aneksavo Krymą.

Spalį atlikta kita šio centro apklausa atskleidė, kad tik 40 proc. rusų balsuotų už V. Putiną, jei tuo metu vyktų rinkimai.

Politologo Aleksejaus Muchino manymu, šiemet V. Putinas savo metiniame pranešime koncentruosis į „vidaus politiką ir ekonomiką“, nukentėjusią nuo 2014 metais paskelbtų Vakarų sankcijų dėl Maskvos vaidmens Ukrainos konflikte.

„Pozityvios temos“

Vienas aukšto rango pareigūnas, kurį citavo nepriklausoma Rusijos televizija „Dožd“, sakė, kad daugiausia dėmesio V. Putino kalboje bus skirta „pozityvioms temoms“, kurias „supranta žmonės“.

Tas šaltinis nurodė, kad užsienio politika V. Putino kalboje liks antrame plane; prezidentas, be kita ko, kalbės apie Rusijos kosmoso programą ir aptars, kaip išspręsti šalį kamuojančias problemas.

Politologas Dmitrijus Orlovas sakė, kad V. Putinas taip pat gali perspėti apie Rusijai iškilusias „išorines grėsmes“.

D. Orlovo teigimu, prezidentas aptars JAV pasitraukimą iš svarbios ginklų kontrolės sutarties, kurią 1987 metais pasirašė Maskva ir Vašingtonas.

Anksčiau šį mėnesį tiek Rusija, tiek Jungtinės Valstijos sustabdė savo dalyvavimą Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų (INF) sutartyje, kaltindamos viena kitą pažeidus šį susitarimą.

A. Muchinas savo ruožtu sakė, kad V. Putinas veikiausiai užsimins ir apie krizę Venesueloje. Maskva kaltina Vakarus „destruktyviu kišimusi“ į Karakaso reikalus ir palaiko savo sąjungininką venesueliečių prezidentą Nicolas Maduro.

Rusijos lyderis taip pat gali paminėti savo sąjungininko Sirijos prezidento Basharo al Assado sėkmę su Rusijos kariuomenės pagalba atkovojant didžiąją dalį savo šalies teritorijos iš sukilėlių ir džihadistų kontrolės, pridūrė politologas.