Vengrijoje nesiliauja protestai
Bu­da­peš­te ke­li tūks­tan­čiai žmo­nių sek­ma­die­nį, jau ket­vir­tą die­ną iš ei­lės, ren­gė ei­ty­nes, pro­tes­tuo­da­mi prieš nau­jus įsta­ty­mus, kri­ti­kų tei­gi­mu, ap­ri­bo­jan­čius dar­buo­to­jų tei­ses ir pa­ker­tan­čius de­mo­kra­ti­ją Veng­ri­jo­je.

Esant minusinei oro temperatūrai prie parlamento susirinkę protestuotojai skandavo šūkius prieš vyriausybę, o pranešėjai smerkė viršvalandžių taisyklių pataisas, kurias trečiadienį priėmė įstatymų leidėjai.

Minia vis labiau piktinosi, nors pranešėjai ragino demonstrantus elgtis padoriai ir būti ramiems.

Renginio paskutinė pranešėja buvo nusiteikusi kiek ryžtingiau. Vieno aštriai pakalbėti nevengiančio ministro duktė Anna Donath uždegė dūminį užtaisą ir pareiškė: „Mes nepavargsime. Neisime namo. Šiandien mūsų yra dvigubai daugiau nei vakar. Mūsų kasdien (daugėja). Ši bendruomenė yra didžiulė.“

Ketvirtadienį policija sulaikė A. Donath už tai, kad per protesto akciją uždegė pirotechninį užtaisą.

Protestus išprovokavusiomis darbo kodekso pataisomis darbuotojams buvo padidintas galimų metinių viršvalandžių skaičius nuo 250 iki 400 valandų. Šitie pakeitimai, kuriais siekiama subalansuoti darbo jėgos stygių Vengrijoje, taip pat leidžia darbdaviams apmokėti sukauptus viršvalandžius per trejus metus vietoje 12 mėnesių.

Per trečiadienio vakarą įsiplieskusius ir ketvirtą dieną toliau vykusius protestus demonstrantai pradėjo skųstis ir kitomis premjero Viktoro Orbano vyriausybės iniciatyvomis, tokiomis kaip trečiadienį priimtas įstatymas, pagal kurį numatoma sukurti atskirus teismus viešojo administravimo byloms nagrinėti.

Vienas ministrų kabineto atstovas, paprašytas pakomentuoti sekmadienį įvykusias demonstracijas, savo elektroniniame laiške pabrėžė, kad piliečiai turi konstitucinę teisę laisvai rinktis, bet savo veiksmais turi nepažeisti įstatymų.

Ketvirtadienį kai kurie protestuotojai svaidė butelius ir dūmines bombas į riaušių policiją, budėjusią prie neogotikinio stiliaus parlamento rūmų. Pasak policijos, buvo sužeisti du pareigūnai.

Prie demonstracijų prisijungė įvairių politinių pažiūrų dalyvių, įskaitant įvaizdį mėginančios pakeisti nacionalistų partijos „Jobbik“ narius. Protestavo ir kelios kairiosios bei liberaliosios opozicinės partijos, profesinės sąjungos, taip pat vienos Budapešto aukštosios mokyklos, įkurtos Vengrijoje gimusio JAV milijardieriaus George'o Soroso, šalininkai.

Vidurio Europos universitetas (CEU) šį mėnesį paskelbė, kad persikelia į Austriją, nes šią įstaigą esą „išstūmė“ iš Vengrijos V. Orbano vyriausybė.

Sekmadienį pasibaigus oficialiems protestams šimtai demonstrantų nužygiavo palei Dunojų, blokuodami mažiausiai du didelius tiltus. Viena demonstrantų grupė, skanduodama šūkius už žiniasklaidos laisvę, pareiškė eisianti link valstybinės televizijos pastato, esančio maždaug už 6 km į šiaurės vakarus nuo Vengrijos sostinės centro.

Siekdama suvaldyti ir išvaikyti minią, policija panaudojo ašarines dujas.

V. Orbano šalininkai smerkia protestus kaip G. Soroso finansuojamų liberaliųjų organizacijų vykdomo kurstymo rezultatą. Vyriausybės administracijos vadovas Gergely Gulyas pavadino ketvirtadienį į gatves išėjusius žmones „atvirą neapykantą krikščionybei“ demonstruojančiais šio milijardieriaus „išlaikytiniais“.