Venesuelos opozicijos lyderis susitiks su užsienio sąjungininkais
Ve­ne­sue­los opo­zi­ci­jos ly­de­ris Jua­nas Guai­do pir­ma­die­nį Bo­go­to­je su­si­tin­ka su dau­gia­ša­le pa­lai­ky­mo gru­pe, kad ap­tar­tų stra­te­gi­ją, kaip jo var­žo­vas pre­zi­den­tas Ni­co­las Ma­du­ro ga­lė­tų bū­ti pri­vers­tas pa­si­trauk­ti iš val­džios.

Ankstesnėmis dienomis du žmonės žuvo ir šimtai buvo sužeisti J. Guaido šalininkams susirėmus su Venesuelos saugumo pajėgomis, blokavusioms pastangas sunkvežimiais įvežti humanitarinės pagalbos siuntų iš Kolumbijos ir Brazilijos.

Europos Sąjunga pasmerkė Venesuelą už smurtą ir ginkluotų civilių pasitelkimą blokuoti pagalbos siuntų įvežimą. Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Antonio Guterresas irgi sakė esąs „sukrėstas ir nuliūdintas“ civilių žūties.

35 metų J. Guaido, Nacionalinio Susirinkimo lyderis, sausį pasiskelbė laikinuoju Venesuelos prezidentu, opozicijos kontroliuojamam parlamentui padarius išvadą, kad N. Maduro perrinkimas buvo suklastotas.

Apie 50 šalių yra pripažinusios J. Guaido teisėtu prezidentu.

Maduro „dienos suskaičiuotos“

J. Guaido sekmadienį išskrido į Kolumbijos sostinę susitikti su vadinamosios Limos grupės, sudarytos iš 13 Lotynų Amerikos šalių bei Kanados, narėmis, siekiančiomis rasti išeitį iš Venesuelos politinės aklavietės.

Per šį renginį Vašingtonui atstovaus JAV prezidentas Mike'as Pence'as.

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo sakė esąs įsitikinęs, kad „Maduro dienos yra suskaičiuotos“, ir kaltino socialistą lyderį dėl ginkluotų Karakaso režimo šalininkų smurto pasienyje.

„Siekiame vienintelės misijos – užtikrinti, kad Venesuelos žmonėms demokratiją, kurios jie taip smarkiai nusipelnė“, – televizijai CNN sakė M. Pompeo.

Prezidentas Donaldas Trumpas savo ruožtu sakė, kad JAV neatmeta galimybės imtis ginkluotų veiksmų.

Atskridęs į Bogotą J. Guaido paragino tarptautinę bendruomenę svarstyti „visas priemones“ Venesuelai „išvaduoti“.

Šis susitikimas bus pirmasis kartas, kai 2017 metais įkurta Limos grupė, tiesiogiai tarsis su J. Guaido.

Venesuela šiuo metu yra apimta humanitarinės krizės: šalyje smarkiai padidėjo skurdas, užsitęsus recesijos ir hiperinfliacijos laikotarpiui.

Humanitarinė pagalba, kurios didžiąją dalį teikia JAV, atsidūrė priešpriešos tarp N. Maduro ir J. Guaido centre.

N. Maduro tvirtina, kad pagalba tėra priedanga JAV užmojams surengti karinę invaziją. Prezidentas įsakė neįleisti į šalį pagalbos siuntų ir uždarė kelias Venesuelos sienų su Kolumbija ir Brazilija perėjas.