Ukrainos ambasadorius: pavojinga situacija mums visiems
Ru­si­jai užg­ro­bus tris ukrai­nie­čių lai­vus si­tua­ci­ja ta­po kri­ti­nė ne tik Ukrai­nai, bet pa­vo­jin­ga vi­sai Eu­ro­pai, sa­ko Ukrai­nos am­ba­sa­do­rius Lie­tu­vo­je Vo­lo­dy­my­ras Ja­cen­kivs­kis.

„Tai ne tik kritinė situacija Ukrainai, tai labai pavojinga situacija mums visiems, gyvenantiems Europoje“, – pirmadienį žurnalistams Seime sakė V. Jacenkivskis.

Ukrainos diplomatinis atstovas aptarti susidariusios situacijos pirmadienį parlamente susitiko su Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovu Vytautu Baku.

Po susitikimo ambasadorius dėkojo Lietuvai už „labai greitą ir operatyvią reakciją“ į Rusijos agresiją, taip pat visiems Lietuvos žmonėms už nuolatinę paramą Ukrainai kovojant už laisvę ir nepriklausomybę.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sekmadienį paragino Rusiją nutraukti agresiją prieš Ukrainą, rusams užgrobus tris šios šalies laivus Kerčės sąsiauryje prie Maskvos aneksuoto Krymo krantų.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pirmadienį pareiškė, kad Rusija ciniškai pažeidžia tarptautinius susitarimus ir vykdo „tiesmuką ir agresyvų karą prieš Ukrainą“.

„Akivaizdu, kad Rusija vykdo tiesmuką ir agresyvų karą prieš Ukrainą, toliau ciniškai pažeidinėdama tarptautinius susitarimus ir savo pačios prisiimtus įsipareigojimus“, – spaudos tarnybos perduotame komentare BNS teigia D. Grybauskaitė.

Pasak jos, Lietuva griežtai smerkia Rusijos veiksmus Kerčės sąsiauryje ir ragina „nedelsiant išlaisvinti neteisėtai užgrobtus laivus ir jų įgulas“.

Lietuva, prezidentės teigimu, yra pasirengusi padėti Ukrainai „telkiant tvirtą visos tarptautinės bendruomenės paramą“.

Ukrainos karinės jūrų pajėgos pranešė, kad trys jų laivai – du mažieji šarvuotieji kateriai „Berdiansk“ ir „Nykopol“ bei vilkikas „Jany Kapu“ – plaukė per Kerčės sąsiaurį šalia Maskvos aneksuoto Krymo ir mėgino pasiekti Mariupolio uostą Azovo jūroje. Pasak kariškių, vilkikas taranuotas, apšaudytas vienas iš katerių.

Bankai rengiasi specialiai parengčiai

Ukrainos nacionalinis bankas šaukia skubų didžiųjų šalies komercinių bankų vadovų pasitarimą dėl galimo karo padėties šalyje įvedimo.

Tai pranešė būsimo pasitarimo dalyviai, šią informaciją patvirtino centrinio banko spaudos tarnyba.

Kaip jau buvo skelbta, Ukrainos prezidento Petro Porošenkos iniciatyva pirmadienį parlamentas (Aukščiausioji Rada) per nepaprastąjį posėdį apsvarstys galimybę įvesti šalyje karo padėtį po ankstesnę dieną Kerčės sąsiauryje įvykusio incidento.

Ukraina pranešė, kad nukentėjo šeši jos kariai, Rusijos federalinė saugumo tarnyba nurodė, kad per operaciją sužeisti trys Ukrainos jūrininkai ir kad jiems suteikta medicinos pagalba.

Pirmadienį Ukrainos Aukščiausioji Rada per skubų posėdį svarstys galimybę po šio incidento įvesti šalyje karo padėtį, į skubų posėdį įvertinti situacijai renkasi ir Jungtinių Tautų Saugumo Taryba.

Kerčės sąsiauris yra siauras vandens kelias, jungiantis Juodąją jūrą su Azovo jūra. Pastaroji naudojama tiek Ukrainos, tiek Rusijos. Rusija tvirtina, kad laivai sulaikyti jos teritoriniuose vandenyse.