Turkijos prezidentas: žurnalisto žmogžudystė suplanuota iš anksto
Tur­ki­jos pre­zi­den­tas Re­ce­pas Tayyi­pas Er­do­ga­nas vie­šai at­me­tė Sau­do Ara­bi­jos tei­gi­nius, kad ka­ra­lys­tei kri­tiš­kas žur­na­lis­tas Ja­ma­las Khas­hog­gi mi­rė ne­ty­čia per grum­ty­nes jos kon­su­la­te Stam­bu­le. Jis par­eiš­kė, kad siau­bin­ga žmog­žu­dys­tė bu­vo su­pla­nuo­ta iš anks­to.

Antradienį pasaulio dėmesys buvo sutelktas į Turkijos prezidento kreipimąsi į parlamentą, nes šis buvo pareiškęs, kad atskleis visą tiesą apie tai, kas nutiko J. Khashoggi.

Šalies parlamentui prezidentas pareiškė, kad jo neįtikino Rijado paaiškinimas, jog žurnalisto nužudymas yra savavališka, valdžios neautorizuota žurnalisto pargabenimo į tėvynę operacija, kuri netyčia baigėsi nelaime.

„Žvalgybos ir saugumo institucijos turi įrodymų, kad žmogžudystė buvo suplanuota. (...) Kaltės už ją suvertimas keletui saugumo ir žvalgybos narių nepatenkins nei mūsų, nei tarptautinės bendruomenės, – tvirtino prezidentas. – Nuo žmogaus, kuris davė įsakymą, iki to, kuris jį įvykdė – visi turi būti patraukti atsakomybėn.“

Nepaisant vilčių, kad R. T. Erdoganas pateiks konkrečių įrodymų apie spalio 2 dieną konsulate įvykdytą žmogžudystę, jis neatskleidė, ar iš tiesų egzistuoja šio nusikaltimo garso ar vaizdo įrašai, apie kuriuos jau ne vieną savaitę užsimena šalies pareigūnus cituojanti Turkijos žiniasklaida.

Prezidentas taip pat tiesiogiai neapkaltino Saudo Arabijos sosto įpėdinio Mohammedo bin Salmano, kuris, kaip manoma, davė įsakymą nužudyti jį kritikavusį žurnalistą. Rijadas teigia, kad galingiausias karalystės asmuo apie šią operaciją nieko nežinojo.

Saudo Arabijos kintančios pasakojimo, apie tai kas nutiko žurnalistui, versijos sukėlė daugybę diplomatinių problemų karalystei. Vakarų sąjungininkės į tokius įvykio aiškinimus žiūri gana skeptiškai. Dauguma svarbiausių Vakarų valstybių atstovų pasmerkė įvykdytą žmogžudystę ir nusprendė nedalyvauti antradienį Rijade prasidėjusioje investicijų konferencijoje, kuri neretai vadinama „Davosu dykumoje“.

R. T. Erdoganas pažėrė naujų kaltinimų, kad Saudo Arabijos pareigūnai vieną dieną iki žmogžudystės apžiūrėjo Stambule esantį Belgrado mišką, taip neva planuodami, kur atsikratyti kūno.

Prezidentas taip pat pareiškė, jog Saudo Arabija turėtų visą tyrimą dėl „politinės“ žmogžudystės perduoti nepriklausomiems ir nešališkiems Turkijos pareigūnams.

R. T. Erdoganas kritikavo Saudo Arabijos „nenuoseklius pareiškimus“ dėl šios bylos ir reikalavo, kad karalystė nurodytų „vietinį bendrininką“, kuris tariamai atsikratė žurnalisto kūnu. Tokį reikalavimą jis išsakė todėl, kad pagal Rijado įvykių versiją J. Khashoggi buvo netyčia pasmaugtas per operaciją, kurios metu siekta jį sugrąžinti į karalystę, o tada jo kūnas buvo suvyniotas į kilimą ir atiduotas neįvardytam asmeniui atsikratyti.

Turkijos tyrėjai per tris savaites nuo žurnalisto dingimo, spalio 2 dieną įžengus į Saudo Arabijos konsulatą, žiniasklaidai vis nutekindavo informacijos, kuri tariamai įrodo, kad J. Khashoggi buvo kankintas, nužudytas, o jo kūnas supjaustytas konsulato viduje. Pirmadienį paviešintoje stebėjimo kamerų medžiagoje matyti, kaip žurnalisto drabužiais apsirengęs į jį panašus asmuo spalio 2 dieną palieka konsulatą ir lankosi turistinėse Stambulo vietose. Ši informacija tarsi patvirtintų teiginius, kad operacija buvo suplanuota iš anksto, ir niekas neplanavo, jog J. Khashoggi iš konsulato išeis gyvas.

Sekmadienį žiniasklaida pranešė, jog Turkijos tyrėjai perėmė į Stambulą atsiustų asmenų komunikaciją. „Reuters“ teigimu, įtakingas Mohammedo bin Salmano patarėjas Saudas al-Qahtani per „Skype“ pokalbį konsulato kambaryje, kuriame buvo laikomas žurnalistas, komandai teigia: „Atneškite man šio šuns galvą.“

S. al-Qahtani ir keletas kitų aukštų Saudo Arabijos pareigūnų buvo atleisti iš pareigų. R. T. Erdoganas taip pat patvirtino, kad karalystėje buvo suimta 18 žmonių, iš jų 15 jau seniau Turkijos pareigūnai buvo įvardiję kaip smogikų būrio, atskridusio į Stambulą tą pačią dieną, kai buvo nužudytas J. Khashoggi, narius. R. T. Erdogano teigimu, jie turėtų būti nedelsiant perduoti Turkijai.