Turkija ir Iranas žada tęsti aljansą su Rusija dėl Sirijos
Tur­ki­jos ir Ira­no pre­zi­den­tai an­tra­die­nį pa­ža­dė­jo tęs­ti sa­vo al­jan­są su Ru­si­ja dėl Si­ri­jos, pra­ne­šė tur­kų ly­de­rio at­sto­vai, An­ka­rai iš­reiš­kus par­amą JAV va­do­vau­ja­mos koa­li­ci­jos Da­mas­ko re­ži­mui su­duo­tiems smū­giams.

Rusija ir Iranas yra pagrindiniai prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) sąjungininkai. Jų karinė intervencija Sirijoje plačiai vertinama kaip veiksnys, padėjęs režimui išsaugoti valdžią ir pakeitęs pilietinio karo eigą.

Nepaisant to, ieškodami konflikto sprendimo Maskva ir Teheranas pastaraisiais mėnesiais vis glaudžiau bendradarbiavo su Ankara, nuo konflikto pradžios prieš septynerius metus raginančia B. al Assadą pasitraukti.

Interviu vienai Prancūzijos televizijai šalies prezidentas Emmanuelis Macronas (Emanuelis Makronas) užsiminė, kad savaitgalį Sirijos vyriausybės taikiniams suduoti smūgiai sukėlė nesusitarimų tarp Rusijos ir Turkijos.

Šaltinis Turkijos prezidentūroje po telefonu vykusių derybų tarp Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano (Redžepo Tajipo Erdohano) ir Irano lyderio Hassano Rouhani (Hasano Rouhanio) sakė, jog abi šalys sutiko tęsti aljansą.

„Abu lyderiai pabrėžė, kad svarbu tęsti bendras Turkijos, Irano ir Rusijos pastangas (...) apsaugoti Sirijos teritorinį vientisumą ir rasti tvarų ir taikų krizės sprendimą“, – sakė šaltinis Turkijos prezidentūroje.

R. T. Erdoganas šeštadienį gyrė JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos surengtus smūgius ir pavadino juos „tinkamu“ atsaku į numanomą cheminę ataką, kurią įvykdžius Vakarai kaltiną B. al Assadą, nors Maskva teigia, kad incidentas buvo surežisuotas.

Per pasitarimą su H. Rouhani R. T. Erdoganas pabrėžė, jog Turkijos nepritarimas cheminių ginklų panaudojimui yra „daugiau nei aiškus“ ir paragino vengti naujo „įtampos eskalavimo“.

Turkija priklauso NATO nuo 1952 metų, o jos sąjungininkai atsargiai vertina klestinčią Ankaros ir Maskvos partnerystę.

Anksčiau šį mėnesį R. T. Erdoganas kartu su Irano ir Rusijos lyderiais surengė Ankaroje viršūnių susitikimą – antrą tokį nuo praėjusių metų lapkričio, kai Rusijos Juodosios jūros kurorte Sočyje įvyko trišalės derybos.

Dar vieną trijų lyderių susitikimą planuojama surengti Teherane, tačiau konkreti jo data dar nepatvirtinta.

Turkijos sąjungininkai Vakaruose atidžiai stebi susitarimą, kuriuo Ankara įsipareigojo įsigyti iš Maskvos oro erdvės gynybos sistemų S-400. Kai kurie NATO pareigūnai perspėja, kad jos gali būti nesuderinamos su Vakarų technologijomis.