Turkija areštavo ir deportavo olandų žurnalistę
Vie­na Tur­ki­jo­je dir­bu­si Ny­der­lan­dų žur­na­lis­tė ket­vir­ta­die­nį pra­ne­šė bu­vu­si de­por­tuo­ta iš šios ša­lies po anks­tes­nę die­ną įvyk­dy­to jos areš­to.

„Buvau areštuota vakar (trečiadienį); šįryt buvau deportuota. Dabar išskrendu“, – sakoma Stambule dirbusi laisvai samdoma reporterės Ans Boersmos žinutėje, paskelbtoje Turkijoje dirbančių žurnalistų susirašinėjimo grupėje.

Olandė pastaruoju metu bendradarbiavo su finansų dienraščiu „Het Financieele Dagblad“.

Turkijos prezidentūros komunikacijos direktorius Fahrettinas Altunas patvirtino žinią apie reporterės išsiuntimą, bet sakė, kad „tai jokiu būdu nesusiję su jos žurnalistine veikla viešinti Turkijoje“.

„Turkijos tarnybos neseniai gavo duomenų iš Olandijos policijos, kad p. Boersma palaikė ryšius su pripažinta teroristine organizacija ir paprašė informacijos apie jos keliones į Turkiją ir iš jos“, – sakė pareigūnas.

Kol kas neaišku, su kokia teroristine grupuote galėjo bendrauti A. Boersman.

Pastaraisiais metais Turkijoje išpuolių yra įvykdžiusios kelios grupės, įskaitant šalyje uždraustą Kurdistano darbininkų partiją (PKK) ir džihadistų judėjimą „Islamo valstybė“ (IS).

„Dėl grėsmės rimtumo glaudžiai bendradarbiaujame su mūsų draugais ir sąjungininkais, įskaitant Nyderlandus, ir pasitikime jų įžvalgomis atpažįstant ir neutralizuojant grėsmes Turkijos ir Europos saugumui“, – sakė F. Altunas.

Pasak jo, Turkijos tarnybos, bendradarbiaudamos su tarptautiniais partneriais, yra įtraukusios į „juoduosius sąrašus“ tūkstančius asmenų, įtariamų ryšiais su teroristinėmis organizacijomis, vykdant kovą su ekstremizmu.

Dar vienas turkų pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, patvirtino, kad reporterė buvo išsiųsta iš šalies, bet teigė, kad šis žingsnis „nesusijęs su jos žurnalistine veikla arba reportažais iš Turkijos“.

„Kiek žinau, mūsų biuras neseniai patvirtino jos žiniasklaidos akreditaciją 2019 metams“, – aiškino jis.

Žmogaus teisių gynėjai jau ne kartą reiškė nuogąstavimų dėl žodžio laisvės varžymų Turkijoje vadovaujant prezidentui Recepui Tayyipui Erdoganui. Pastaraisiais metais šalyje už grotų atsidūrė dešimtys žurnalistų ir pilietinės visuomenės aktyvistų.

Nevyriausybinės organizacijos „Žurnalistai be sienų“ (RSF) paskelbtame 2018 metų žiniasklaidos laisvės indekse Turkija užima 157-ją vietą tarp 180 šalių.

Gruodį Turkijos teismas nurodė paleisti vieną austrų studentą ir žurnalistą, areštuotą dėl įtariamo priklausymo vienai teroristinei grupei.

Vokiečių kalba leidžiamam ultrakairiosios pakraipos žurnalui „Re:volt“ rašantis Maxas Zirngastas rugsėjį buvo oficialiai suimtas Ankaros teismo nurodymu.