Theresa May stiprina Jungtinės Karalystės ir Kinijos santykių „aukso erą“
Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos mi­nis­trė pir­mi­nin­kė The­re­sa May, sie­kian­ti iki prieš­ta­rin­gai ver­ti­na­mo sa­vo ša­lies pa­si­trau­ki­mo iš Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) su­stip­rin­ti Lon­do­no pre­ky­bos san­ty­kius su vi­su pa­sau­liu, tre­čia­die­nį pra­dė­jo vieš­na­gę Ki­ni­jo­je.

Į Uhano miestą rytinėje Kinijos dalyje atvykusi T. May šalyje viešės iki penktadienio. Kinijos užsienio reikalų ministerija jos vizitą pavadino „istoriniu“.

Vėliau trečiadienį T. May Pekine susitiks su Kinijos vyriausybės vadovu Li Keqiangu.

„Mano apsilankymas padės dar sustiprinti ryšius Jungtinės Karalystės ir Kinijos santykių „aukso eroje“. Palaikydami tokius glaudžius santykius, galime atvirai diskutuoti visais klausimais“, – pareiškė T. May šios savaitės pradžioje.

Savo šalyje premjerei tenka atlaikyti griežtą kritiką dėl „Brexit“ strategijos. Lordų Rūmai kruopščiai nagrinėja pagrindinį įstatymo projektą dėl šalies pasitraukimo iš Europos Sąjungos (ES), tuo tarpu iš neseniai nutekintos vyriausybės ataskaitos matyti tik neigiamas išstojimo iš Europos bloko poveikis ekonomikai.

Kinija – naujas kapitalo šaltinis

Londonui mąstant apie savo ekonominę ateitį po oficialaus pasitraukimo iš ES 2019 metų kovą, Didžiosios Britanijos ryšiai su Kinija įgijo daug didesnę svarbą.

Kinija „parūpina naują kapitalo šaltinį , kuris, nustačius atitinkamas apsaugos priemones, gali mums padėti investuoti į savo šalies ateitį“, – parašė T. May straipsnyje, paskelbtą verslo dienraščio „The Financial Times“.

„Tai taip pat reikš stipresnę Didžiosios Britanijos ekonomiką ir daugiau geresnių darbo vietų Didžiosios Britanijos darbininkams“, – pažymėjo ji.

T. May lydi jos vyras Philipas ir 50 verslo lyderių bei įvairių organizacijų atstovų delegacija, kuri, pasak jos biuro, yra „didžiausia“ užsienio delegacija Didžiosios Britanijos istorijoje.

Didžiosios Britanijos vyriausybės vadovė taip pat pasinaudos proga aptarti įvairius kitus klausimus, įskaitant klimato kaitą ir Šiaurės Korėją. Tačiau prieš vizitą ji taip pat buvo spaudžiama atsižvelgti į politinę padėtį Honkonge, buvusioje Didžiosios Britanijos kolonijoje, ir į žmogaus teisių pažeidimus žemyninėje Kinijos dalyje.

Prašys Anglijos palaikymo

Tuo tarpu Kinija viliasi, kad Londonas pritars Pekino „Vienos juostos, vieno kelio“ iniciatyvai. Šiuo milžinišku infrastruktūros projektu siekiama atkurti senovinio Šilko kelio prekybos maršrutus tarp Rytų ir Vakarų ir Kinijos įmonėms užtikrinti geresnes galimybes patekti į Vakarų rinkas.

„Natūralu, kad bendradarbiavimas įgyvendinant „Vienos juostos, vieno kelio“ iniciatyvą abiem šalims atveria galimybę siekti abipusiai naudingų rezultatų“, – antradienį pareiškė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Hua Chunying.

Tačiau Didžiosios Britanijos vyriausybė šį projektą vertina ne taip entuziastingai. T. May atstovas spaudai yra sakęs, kad idėja atrodo daug žadanti, bet „itin svarbu, kad šis projektas atitiktų tarptautinius standartus“.

Ketvirtadienį T. May susitiks su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, o penktadienį – paskutinę savo viešnagės dieną – apsilankys Šanchajuje, Rytų Kinijos verslo centre.

Žmogaus teisės ir Honkongas

Buvęs Honkongo gubernatorius Chrisas Pattenas Didžiosios Britanijos premjerę prieš jos kelionę paragino atsižvelgti į susirūpinimą keliančią politinę padėtį šiame pusiau autonominiame regione, kurį Londonas Pekinui grąžino 1997 metais.

Laiške T. May biurui Dauning Streete Ch. Pattenas pažymėjo, kad Honkongui tenka susidurti su „vis didėjančia grėsme pagrindinėms laisvėms, žmogaus teisėms ir autonomijai“, kurie buvo žadėti šio regiono žmonėms po jo perdavimo Kinijai.

„Griežtai kalbėti su Kinija“ žmogaus teisių klausimais Didžiosios Britanijos lyderę paragino ir žmogaus teisių stebėsenos organizacija „Human Rights Watch“.

Tačiau jos vizitas yra daugiausia skirtas verslo reikalams.

„Jungtinės Karalystės ir Kinijos nuomonės įvairiais klausimais ne visada sutaps, – parašė ji straipsnyje „The Financial Times“. – Tačiau kaip partneriai, siekiantys laisvos prekybos visame pasaulyje, mes galime bendradarbiauti, kad galėtume atremti iššūkius, darančius poveikį visai mūsų ekonomikai, ir spręsti tokias problemas.“

Didžioji Britanija yra pareiškusi, jog pasitrauks iš ES bendrosios rinkos ir muitų sąjungos, kad galėtų pati sudarinėti prekybos sutartis su blokui nepriklausančiomis šalimis. Tad milžiniška Kinijos rinka Londonui yra itin patraukli.

Pastaraisiais mėnesiais Kinijoje apsilankė nemažai Didžiosios Britanijos pareigūnų.

Pavyzdžiui, prekybos ministras Liamas Foxas aptarė galimybes Didžiosios Britanijos eksportuojamoms prekėms ir paslaugoms, įskaitant svarbaus finansinių paslaugų sektoriaus produktus, patekti į Kinijos rinką.

O iždo kancleris Philipas Hammondas Kinijoje tarėsi dėl baigiamųjų darbų ku