Sulaukęs 80 metų mirė Jungtinių Tautų buvęs vadas Kofi Annanas
No­be­lio tai­kos pre­mi­jos lau­rea­tas, bu­vęs Jung­ti­nių Tau­tų ge­ne­ra­li­nis se­kre­to­rius Ko­fi An­na­nas mi­rė su­lau­kęs 80 me­tų, ra­šo BBC.

Kofi Annanas buvo pirmasis juodaodis tapęs paties aukščiausio lygio pasauliniu diplomatu, ir šias pareigas ėjęs net dvi kadencijas – nuo 1997 iki 2006 metų. Kofi Annanas gimė Ganoje 1938 metais buvo septintasis Jungtinių Tautų generalinis sekretorius.

Informaciją apie buvusio generalinio sekretoriaus mirtį patvirtino JT agentūra.

Vėliau jis tarnavo kaip specialusis Jungtinių Tautų pasiuntinys Sirijai, dėjęs visas pastangas į konflikto taikingo sprendimo paieškas.

Ganoje – gedulas

Ganos prezidentas Nana Akufo– Addo paskelbė savaitės trukmės gedulą dėl buvusio Jungtinių Tautų vadovo ir Nobelio taikos premijos laureato Kofi Annano mirties.

Prezidentas nurodė pareiškime, kad Gana „labai liūdi“ dėl „meistriško“ diplomato K. Annano mirties Šveicarijoje po trumpos ligos.

Ašančio regiono sostinėje Kumasyje gimęs 80 metų K. Annanas buvo pirmasis JT generalinis sekretorius, kilęs iš Užsachario Afrikos.

„Liepiau, kad jo garbei visoje šalyje ir visose Ganos diplomatinėse atstovybėse (vieną savaitę, pradedant nuo pirmadienio) Ganos valstybinės vėliavos būtų nuleistos iki pusės stiebo“, – nurodė N. Akufo-Addo.

„Savo pareigomis ir elgesiu pasaulinėje arenoje jis suteikė mūsų šaliai didelę šlovę“, – pridūrė Ganos lyderis.

„Jis buvo tvirtai įsitikinęs, kad Gano žmonės gali patys rinktis kryptį į pažangą ir klestėjimą“, – teigė prezidentas.

Dabartinis JT vadovas Antonio Guterresas (Antoniju Guterišas) išreiškė didelį apgailestavimą dėl žinios ir apibūdino savo pirmtaką kaip „pavyzdinę gerąją jėgą“.

Ganoje 1938 metais gimęs K. Annanas Jungtinėse Tautose pradėjo dirbti 1962-aisiais.

1997 metais jis buvo išrinktas septintuoju JT generaliniu sekretoriumi ir šias pareigas ėjo dvi kadencijas iki 2006 metų. Per šį laikotarpį K. Annanas išgarsėjo savo tylia charizma, o daugelis apžvalgininkų mano, kad jam pavyko pagerinti institucijos įvaizdį tarptautinėje arenoje.

Jis buvo pirmasis JT generalinis sekretorius, kilęs iš Užsachario Afrikos.

K. Annanas greitai tapo televizijos žiūrovams gerai pažįstamu veikėju, o jo vardas dažnai buvo minimas spaudos antraštėse. Jis taip pat buvo itin laukiamas svečias iškilminguose renginiuose ir Niujorko formaliuose vakarėliuose.

Savo pareiškime A. Guterresas pabrėžė, kad „daugeliu atžvilgių K. Annanas buvo Jungtinės Tautos“.

„Jis pakilo karjeros laiptais ir atvedė organizaciją į naująjį tūkstantmetį su neprilygstamu orumu ir ryžtingumu“, – sakė A. Guterresas.

„Kaip ir daugeliui kitų, man teko garbė vadinti K. Annaną geru draugu ir auklėtoju“, – pridūrė dabartinis JT vadovas.

K. Annanas vadovavo Jungtinėms Tautoms neramiais Irako karo laikais ir vėliau sulaukė kaltinimų korupcija, kilus skandalui dėl JT programos „Nafta už maistą“. Tai buvo viena sunkiausių akimirkų per visą jo kadenciją.

2001 metais K. Annanas ir Jungtinės Tautos buvo apdovanoti Nobelio taikos premija „už jų įnašą į geriau organizuotą ir taikesnį pasaulį“.

„Geriausias žmonijos pavyzdys“

Ašančio regiono sostinėje Kumasyje gimęs K. Annanas buvo „United Africa Company“ – buvusio tarptautinės bendrovės „Unilever“ antrinės įmonės – generalinio direktoriaus sūnus.

Po savo antros JT vadovo kadencijos K. Annanas ėmėsi tarpininko vaidmenų Kenijoje ir Sirijoje.

Be to, jis įsteigė fondą, skirtą karinių konfliktų sprendimui ir prisijungė prie vadinamosios Vyresniųjų grupės – dažnai apie pasaulio problemas pasisakančių politinių veikėjų klubo.

Užuojautą dėl K. Annano mirties pareiškė ir JT vyriausiasis žmogaus teisių komisaras Zeidas Ra'adas al Husseinas (Zeidas Raadas Huseinas).

„Kofi buvo geriausias žmonijos pavyzdys – žmogaus padorumo ir kilnumo įkūnijimas. Pasaulyje, kuriame dabar apstu visiškai kitokių lyderių, mūsų ir pasaulio netektis yra dar skausmingesnė“, – pareiškė jis.