Sudegė Brazilijos Nacionalinės vertybės
Rio de Ža­nei­re di­de­lis gais­ras apė­mė Na­cio­na­li­nį mu­zie­jų, vie­ną se­niau­sių Bra­zi­li­jo­je, sek­ma­die­nį pra­ne­šė par­ei­gū­nai, bet apie nu­ken­tė­ju­sius žmo­nes pra­ne­ši­mų kol kas ne­bu­vo.

Apie 19 val. val. 30 min. vietos (pirmadienį 1 val. 30 min. Lietuvos) laiku Rio de Žaneiro šiaurėje esančiame muziejuje kilusio gaisro priežastis kol kas nežinoma, nurodė vietos žiniasklaida.

Televizijos reportažuose matyti didelis pastatas, apimtas didelių liepsnų, kurias malšino apie 20 ugniagesių brigadų.

Gaisras prasidėjo, kai muziejus nedirbo.

Muziejus buvo įkurtas 1818 metais karaliaus Jono VI ir yra laikomas šalies kultūros brangakmeniu. Jame saugoma daugiau kaip 20 mln. eksponatų, tarp jų – vienos svarbiausių Brazilijos nacionalinių vertybių. Jo kolekcijose esama senovės Egipto, antikinės Graikijos ir Romos meno kūrinių bei kai kurių seniausių Brazilijoje rastų fosilijų.

„Tai tragiška diena Brazilijai, – sakoma prezidento Michelio Temero pranešime. – Prarasta 200 metų darbo, tyrimų ir žinių.“

„Tai kultūros tragedija“, – televizijai „Globo“ sakė Nacionalinio istorijos muziejaus direktorius.

Su Rio de Žaneiro federaliniu universitetu susijusiame muziejuje veikė ekspozicijos, supažindinančios su antropologijos, archeologijos ir paleontologijos tyrimais. Tarp muziejaus eksponatų buvo seniausi Brazilijoje aptikti žmogaus palaikai – maždaug prieš 11,5 tūkst. metų gyvenusios moters, pramintos Luzia, griaučiai.

Muziejaus direktoriaus pavaduotojas Luizas Fernando Diasas Duarte sakė dėl šios nelaimės jaučiąs „gilų nusivylimą ir didžiulį pyktį“. Jis sakė „Globo“, kad jo įstaiga, įkurta buvusiuose karališkosios šeimos rūmuose, nuolat kentėjo nuo lėšų stygiaus.

„Dabar visi nori padėti. Mes niekada negaudavom tinkamos paramos“, – skundėsi jis.

Brazilijai sunkiai sekasi išbristi iš didžiausios per kelis dešimtmečius recesijos. Rio de Žaneiro valstija pastaraisiais metais nuo jos ypač smarkiai smarkiai nukentėjo dėl nusmukusių naftos kainų, netinkamo valdymo ir didžiulės korupcijos.

Siaučiant gaisrui muziejuje, įtūžę mokslininkai, profesoriai ir universiteto studentai reiškė sielvartą ir pasipiktinimą, o kai kurie ragino pirmadienį surengti demonstracijų prie nuniokoto pastato.

Kairiosios Darbininkų partijos senatorius Lindberghas Farisas irgi reiškė apgailestavimą, kad institucijai nebuvo skiriama pakankamai lėšų ir aiškino, kad tokią padėtį lėmė vyriausybės vykdoma griežto taupymo politika.

Gaisras Nacionaliniame muziejuje kilo prasidėjus spalį vyksiančių prezidento rinkimų kampanijai.