Streikas paralyžiavo 8 Švedijos uostus
Aš­tuo­niuo­se Šve­di­jos uos­tuo­se tre­čia­die­nį strei­ka­vo maž­daug tūks­tan­tis uos­to kro­vė­jų, su ku­riais darb­da­viai ne­su­da­ro ko­lek­ty­vi­nės dar­bo su­tar­ties. 

Verslininkai būgštauja, kad šis konfliktas gali skaudžiai atsiliepti jų verslui.

Švedijos stividorų sąjungos darbuotojai dviejų – trijų valandų streiką surengė visuose šalies uostuose, įskaitant Malmę šalies pietuose.

Atsakydami Švedijos uostų organizacijos darbdaviai paskelbė lokautą.

Jeigu susitarimo nepavyks pasiekti, artimiausiomis dienomis streikas išplis į 15 šalies uostų; prie akcijos žada prisijungti ir Stokholmas su Geteborgu – didžiausi šalies uostai.

„Akivaizdu, kad šis konfliktas sunkiai ir greitai paveiks Švedijos bendroves“, – sakė transporto įmonių konfederacijos vadovas Mattiasas Dahlas.

Ypač didelį poveikį streikas gali padaryti miškų sektoriui, vienai svarbiausių Švedijos pramonės šakų.

Medienos ir popieriaus grupė „Stora Enso“ pareiškė, kad nerimauja dėl savo pristatymų, ypač Geteborgo ro-ro laivų terminale.

„Kol kas dar sunku pasakyti, kiek mus paveiks šis streikas. Bandysime imtis žingsnių, kad iki minimumo sumažintumėme (jo) pasekmes“, – sakė „Stora Enso“ atstovas Carlas Norellas.

Vis dėlto užsitęsęs streikas „pakenktų pasitikėjimui Švedija kaip prekybos partnere“, pridūrė jis.

Devynias lentpjūves turinčios bendrovės „Vida“ vadovas Sante Dahlas sakė, kad streiko laikas jiems yra labai nepalankus.

Švedijos kompanijos šiuo metu intensyviai ruošiasi „Brexit“, nes didžioji dalis jų eksporto rinkos yra Didžiojoje Britanijoje.

„Bandome pasiruošti „Brexit“ padariniams mūsų eksportui į Britaniją, kaupiame papildomas atsargas. Dabartinis konfliktas stabdo šį darbą, ir tai labai apmaudu“, – pareiškė S. Dahlas.

Stividorų streikas prasidėjo po ilgus metus trukusio Švedijos uostų ir dokų darbininkų sąjungos konflikto. Pastaroji siekia savo darbininkams atskiros kolektyvinės sutarties, o ne visus transporto darbininkus apimančio darbo kontrakto.

Maždaug 1,3 tūkst. narių arba pusę Švedijos stividorų vienijanti sąjunga tvirtina, kad dabartinė sutartis neleidžia jai derėtis dėl ypatingų darbo sąlygų šiame darbe.

Padėti išspręsti šį konfliktą buvo pakviesti tarpininkai, tačiau profesinė sąjunga jų pasiūlymo atsisakė.

Trečiadienį profesinė sąjunga pareiškė, kad nori tiesiogiai susitikti su darbdavių organizacija, bet pastaroji sutinka derėtis tik darbuotojams nutraukus streiką.

Streikas „nėra tai, ko mes norime, bet mums nepavyksta rasti jokios kitos išeities“, naujienų agentūrai TT Malmėje sakė profesinės sąjungos atstovas Henrikas Collvinas.