Sprendžiamas paskutinio sukilėlių bastiono likimas
Ira­no, Ru­si­jos ir Tur­ki­jos pre­zi­den­tas penk­ta­die­nį su­si­tin­ka Te­he­ra­ne tar­tis dėl Si­ri­jos šiau­rės va­ka­ri­nės Id­li­bo pro­vin­ci­jos at­ei­ties, di­dė­jant nuo­gąs­ta­vi­mui dėl ga­li­mos hu­ma­ni­ta­ri­nės ka­tas­tro­fos pa­sku­ti­nia­me di­de­lia­me šios ša­lies su­ki­lė­lių bas­tio­ne.

Kaip praneša padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija, prieš Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui atvykstant į Iraną susitikti su šios šalies prezidentu Hassanu Rouhani ir Turkijos vadovu Recepu Tayyipu Erodganu, rusų aviacijos smūgiai Idlibe nusinešė mažiausiai dviejų žmonių gyvybes.

Lyderiai susitiko konferencijų centre Irano sostinės šiaurėje tuo metu, kai Sirijos režimo pajėgų puolimas prieš paskutinę opozicijos tvirtovę atrodo neišvengiamas.

Šios trys šalys yra vadinamojo Astanos taikos proceso garantės. Šios derybos buvo, pradėtos po padėtį Sirijos konflikte radikaliai pakeitusio Rusijos karinio įsitraukimo, nustelbė Vakarų šalių remiamas Jungtinių Tautų vadovaujamas taikos derybas Ženevoje.

Irano ir Rusijos parama Sirijos prezidentui Basharui al Assadui sustiprino Damasko režimą ir suteikė pranašumą jau ilgiau kaip septynerius metus besitęsiančiame pilietiniame kare, nuo 2011 metų pareikalavusiame apie 350 tūkst. žmonių gyvybių.

Penktadienio rytą Rusijos karo lėktuvai bombardavo sukilėlių pozicijas Idlibo provincijos pietvakariuose, pranešė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR).

Tarp atakuotų taikinių buvo džihadistų aljanaso „Hayat Tahrir al-Sham“ (HTS) ir griežtosios linijos grupuotės „Ahrar al-Sham“ pozicijos, nurodė SOHR.

Šimtai civilių jau pradėjo trauktis iš Idlibo, vyriausybės pajėgoms ir jų sąjungininkėms ruošiantis galbūt jau paskutiniam šio konflikto dideliam mūšiui, galinčiam tapti kruviniausiu.

Sukilėlių 2015 metais užimtas Idlibas ir aplinkiniai rajonai sudaro paskutinę didelę opozicijos tebekontroliuojamą Sirijos teritorijos dalį. Provincijoje gyvena apie trys milijonai žmonių, bet apie pusė jų dabar yra persikėlę į kitas šalies vietas, nurodo Jungtinės Tautos.