Skaičiuoja žemės drebėjimo Japonijoje aukas
Stip­rus 6,6 ba­lo že­mės dre­bė­ji­mas Ja­po­ni­jos šiau­ri­nė­je Ho­kai­do sa­lo­je ket­vir­ta­die­nį su­kė­lė že­mės nuo­šliau­žų, žu­vo ma­žiau­siai de­vy­ni žmo­nės, de­šim­tys te­bė­ra din­gę ir ke­li šim­tai su­žeis­tų.

Daug didelių žemės nuošliaužų nuslinko retai apgyventame kaimiškame regione. Viename televizijos reportaže matyti kalvos papėdėje dešimtys namų, ant kurių užgriuvo nuošliauža. Gelbėtojų sraigtasparnis lynu kėlė vieną gyventoją, kad nuskraidintų į saugią vietą.

Požeminiams smūgiams apgadinus regiono pagrindinę šiluminę jėgainę, apie 3 mln. būstų liko be elektros. Be to, Tomario branduolinė elektrinė, kuri prieš drebėjimą neveikė, dėl tinklų gedimo buvo priversta įjungti atsarginius generatorius, tiekiančius energiją reaktorių aušinimo sistemoms.

Smarkiai nukentėjusio Abiros miesto gyventojas Kazuo Kibayashi naujienų agentūrai AFP pasakojo: „Įvyko staigus, itin stiprus smūgis. Apie 2–3 minutes jutau, kaip žemė judėjo į šalis, o ne aukštyn ir žemyn. Tai liovėsi, o vėliau vėl pradėjo kratyti. Jutau, kad buvo dvi bangos. Man 51 metai, bet dar niekada nebuvau patyręs ko nors panašaus. Maniau, kad sugrius mano namas.“

Toje pačioje vietovėje po pirmojo smūgio buvo keletas kitų, vienas jų – 5,3 balo. Žemės drebėjimo židinys buvo negiliai, o epicentras – maždaug už 52 km į pietryčius nuo regiono sostinės Saporo. Cunamių pavojus nebuvo paskelbtas.

Kaip nurodė nacionalinis transliuotojas NHK, daugiausia žmonių žuvo Acumoje, kur didelė žemės nuožliauža užvirto ant namų. Dar 33 žmonės tebėra dingę. „Darysime viską, ką įstengiame, kad būtų išgelbėtos gyvybės“, – sakė premjeras Shinzo Abe po nepaprastojo kabineto posėdžio.

Likviduoti nelaimės padarinių pasiųsta apie 20 tūkst. gelbėtojų, tarp jų – policijos pareigūnų ir Savigynos pajėgų karių. Artimiausiu laiku prie operacijos turėtų prisidėti dar 20 tūkst. karių.

„Žmones teritorijose, paveiktose stiprių požeminių smūgių, raginu likti ramius, atkreipti dėmesį į informaciją apie evakuaciją ir padėti vieni kitiems“, – sakė vyriausybės atstovas Yoshihide Suga.

Pareigūnai perspėjo, kad gali įvykti naujų žemės drebėjimų. Anot meteorologijos agentūros darbuotojo Toshiyuki Matsumori, stiprūs požeminiai smūgiai dažnai įvyksta ne po vieną. Jis ragino gyventojus atidžiai stebėti seisminį aktyvumą ir kritulių kiekį, nesilankyti pavojingose teritorijose.

Nuošliauža palaidojo namus.Reuters/Scanpix nuotrauka

Žemės drebėjimas sutrikdė susisiekimą – atšaukti visi skrydžiai Saporo pagrindiniame Čitosės oro uoste. Jo terminalo pastate nukrito dalis lubų, trūko vandentiekio vamzdis. Taip pat nekursuoja vietos autobusai ir greitieji bei priemiestiniai traukiniai.

Japonija priklauso vadinamajam Ramiojo vandenyno ugnies žiedui, kur įvyksta daug žemės drebėjimų ir ugnikalnių išsiveržimų. Birželį Osakos regioną supurtę požeminiai smūgiai pražudė penkis žmones ir dar per 350 sužeidė.

2011 metų kovo 11-ąją katastrofinis 9 balų žemės drebėjimas, įvykęs Ramiojo vandenyno dugne prie Japonijos šiaurės vakarinės pakrantės, sukėlė milžinišką cunamį, kuris nusinešė tūkstančius žmonių gyvybių.