Šiaurės Korėjoje derins susitarimo detales
JAV vals­ty­bės se­kre­to­rius Mi­ke'as Pom­peo šią sa­vai­tę vėl nu­vyks į Šiau­rės Ko­rė­ją, kur pa­mė­gins su­kon­kre­tin­ti abs­trak­tų su­si­ta­ri­mą dėl Pchen­ja­no bran­duo­li­nio ar­se­na­lo, ku­rį bir­že­lį pa­sie­kė JAV pre­zi­den­tas Do­nal­das Trum­pas ir Šiau­rės Ko­rė­jos ly­de­ris Kim Jong Unas.

Pasak pareigūnų, diplomatinei kelionei aplink pasaulį besirengiantis M. Pompeo ketvirtadienį išskris iš Vašingtono į Pchenjaną, o vėliau apsilankys Briuselyje, kur vyks svarbus NATO viršūnių susitikimas.

D. Trumpas anksčiau gyrėsi, kad deklaracija, kurią jis kartu su Kim Jong Unu pasirašė per Singapūre įvykusį jųdviejų istorinį susitikimą, išsklaido JAV ir Šiaurės Korėjos ilgametę branduolinę priešpriešą, o M. Pompeo buvo pavesta tartis dėl šio susitarimo detalių.

Baltųjų rūmų atstovė Sarah Sanders atsisakė patvirtinti arba paneigti pranešimus, kad Pchenjano režimas po viršūnių susitikimo Singapūre suintensyvino savo branduolinę programą, užuot pradėjęs nusiginkluoti.

„Siekdamas tęsti svarbų darbą dėl Korėjos pusiasalio denuklearizacijos, sekretorius Pompeo liepos 5-ąją nuvyks į Šiaurės Korėją, kur susitiks su lyderiu bei komanda“, – sakė ji.

„Manau, kad atsitiko keletas dalykų. Pirma, per pastaruosius aštuonis mėnesius nematėme jokių raketų paleidimų“, – pridūrė S. Sanders, kalbėdama apie Pchenjano ankstesnius provokuojamus balistinių raketų bandymus.

„Nematėme ir branduolinių sprogdinimų. Ir vėlgi, šie pokalbiai toliau plėtojami. Neatskleisiu visų detalių, bet galiu pasakyti, kad pažanga daroma ir toliau“, – pareiškė Baltųjų rūmų atstovė.

Valstybės departamentas informavo, kad M. Pompeo šeštadienį iš Šiaurės Korėjos nuvyks į Tokiją, o sekmadienį svarstys regionui aktualius klausimus kartu su japonų ir pietų korėjiečių pareigūnais.

JAV sekretorius kalbasi su Šiaurės Korėjos užsienio reikalų ministre Kang Kyung-wha./ AFP/Scanpix nuotrauka

Šeštadienį valstybės sekretorius išskris į Hanojų derybų su Vietnamo vyriausybe, o kitą savaitę pratęs savo kelionę Jungtinių Arabų Emyratų sostinėje Abu Dabyje.

Liepos 10-ąją jis atvyks į Briuselį, kur kartu su D. Trumpu dalyvaus dvi dienas truksiančiame NATO viršūnių susitikime bei aptars energetikos politiką su ES pareigūnais.