Šiaurės Korėja pradėjo likviduoti raketų bandymų poligoną
Šiau­rės Ko­rė­ja pra­dė­jo ar­dy­ti kai ku­riuos ob­jek­tus sa­vo pa­grin­di­nė­je pa­ly­do­vų lei­di­mo sto­ty­je, lai­ko­mo­je tarp­že­my­ni­nių ba­lis­ti­nių ra­ke­tų ban­dy­mų po­li­go­nu, ro­do eks­per­tų at­lik­ta ne­se­niai iš pa­ly­do­vų da­ry­tų nuo­trau­kų ana­li­zė.

Patikima laikomos JAV interneto svetainės „38 North“ analizė, jei bus patvirtinta, gali signalizuoti žingsnį į priekį po praėjusį mėnesį įvykusio istorinio Šiaurės Korėjos lyderio Kim Jong Uno ir JAV prezidento Donaldo Trumpo susitikimo, tačiau kai kurie ekspertai abejojo šio gesto reikšmingumu.

Po viršūnių susitikimo D. Trumpas paskelbė, kad Šiaurės Korėjos branduolinė grėsmė iš esmės išnyko. Tačiau asmeninių pokalbių metu prezidentas, kaip praneša JAV žiniasklaida, piktinasi, kad nėra reikšmingos pažangos denuklearizacijos klausimu.

Vis dėlto vieši jo pareiškimai atrodo optimistiniai, o „38 North“ analizė buvo paskelbta prezidentui deklaravus, kad jis „labai patenkintas“ tuo, kaip tęsiasi derybos su Pchenjanu.

„38 North“ sako, jog iš nuotraukų matyti, kad Šiaurės Korėja pradėjo griauti apdirbimo pastatą ir raketų variklių bandymų vietą savo Sohės kosmodrome.

Šalies šiaurės vakaruose esanti Sohė formaliai yra skirta palydovams į orbitą iškelti, bet raketų variklius nesunku pritaikyti kariniams tikslams. Tarptautinė bendrija Pchenjano kosmoso programą vadino figos lapeliu ginklų bandymams pridengti.

„38 North“ analitikas Josephas Bermudezas išmontavimo darbus pavadino „svarbiu pirmuoju žingsniu“ Kim Jong Unui tesint pažadą, kurį jis, kaip sako D. Trumpas, davė per jų birželio mėnesio susitikimą Singapūre.

Manoma, kad Sohė „vaidino svarbų vaidmenį plėtojant technologijas Šiaurės (Korėjos) tarpžemyninių balistinių raketų programai“, todėl šios pastangos yra „reikšminga pasitikėjimo skatinimo priemonė“, sakė J. Bermudezas.

D. Trumpas Singapūre sakė, kad Kim Jong Unas įsipareigojo sunaikinti „svarbų“ raketų variklių bandymo objektą, bet konkrečios vietos nenurodė.

Sohė pagrindinė Šiaurės Korėjos raketų leidimo aikštelė yra nuo 2012 metų.

Visgi kai kurie ekspertai perspėjo „38 North“ analizėje neįžvelgti per daug.

Melissa Hanham iš Monterėjuje įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „James Martin Center for Nonproliferation Studies“ sakė, kad nors variklių bandymo vietos išardymas yra „geras žingsnis“, jis reiškia tik „patį minimumą“ kalbant apie tai, ką galima padaryti Sohėje.

„Jei jie neišmontuos viso (kosmodromo), jis liks pagrindinė Šiaurės Korėjos kosminių paleidimų vieta“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė M. Hanham.