Saudo Arabijos moterys sunkiai vaduojasi iš vyrų globos
Jau­na­ve­džių po­ra, mer­gi­nų gru­pė su ba­lio­nais ar dar kas nors vis su­stab­do Sa­mar Al­mog­ren, kad pa­svei­kin­tų ar par­ody­tų iš­kel­tus nykš­čius. Ri­ja­de vi­dur­nak­tis, ir te­le­vi­zi­jos lai­dų ve­dė­ja bei tri­jų vai­kų ma­ma va­ži­nė­ja­si po mies­tą, ku­ria­me gi­mė ir užau­go, pa­ga­liau – nuo­sa­vo au­to­mo­bi­lio vai­ruo­to­jo vie­to­je.

Nuo sekmadienio vidurnakčio Saudo Arabijoje nebegalioja liūdnai pagarsėjęs draudimas moterims vairuoti. Išgėrusi arbatos ir suskaičiavusi paskutines minutes S. Almogren užlipo į viršų palinkėti labos nakties ketverių metų sūnui Salloumui. Tada apsivilko laisvai krintančią baltą abają, išėjo pro savo namų Rijado šiaurėje paradines duris ir pasuko prie lauke stovinčio balto automobilio GMC. Kitoje gatvės pusėje kaimynas ką tik grįžo su dviem pirkinių krepšiais. Jis stabtelėjo, padėjo krepšius ant savo automobilio kapoto ir ėmė atidžiai stebėti S. Almogren. Ši nusišypsojo, sėdo į automobilį, paleido variklį ir išvažiavo. Pasukusi į pagrindinį miesto Karaliaus Fahdo kelią ji kelias minutes vairavo tylėdama, o tada ištarė: „Niekada gyvenime neįsivaizdavau, kad vairuosiu čia. Šiame kelyje. Vairuosiu.“

„Pasirengusios“ vairuoti

Klausimu, ar Saudo Arabijos visuomenė yra pasirengusi leisti moterims vairuoti, šalyje buvo emocingai diskutuojama. 2013 metais garsus dvasininkas šeichas Salehas al Luhaidanas pareiškė, kad vairavimas gali pakenkti moterų kiaušidėms, pastumti į viršų dubenį ir taip lemti apsigimimus.

Nepritarimas draudimo panaikinimui vis dar stiprus kai kuriuose visuomenės sluoksniuose. Tačiau S. Almogren važiuojant per Rijadą vyrai ir moterys stabdė jos didesnio pravažumo automobilį, sveikino ir reiškė savo paramą. Tai buvo grupė jaunuolių, laukiančių policijos įvertinimo dėl nedidelio incidento, pats policininkas, ant šaligatvio rūkantis kostiumuotas vyras, jauna, rankomis susikibusi pora: vaikinas su džinsais ir marškinėliais, mergina su juoda abaja ir nikabu. „Tai visuomenė, kuri, anot jų, nepasirengusi vairuojančioms moterims“, – aiškiai sujaudinta sakė Samar.

S. Almogren, kurios jauniausias sūnus gimė turėdamas Dauno sindromą, jau nusprendė, kur važiuos kitą dieną. „Rytoj mano pirmoji išvyka bus nuvežti Salloumi į mano motinos namus. O tada nuvežti motiną, kur tik ji panorės“, – tvirtino ji.

Nusprendė karalius

Vis dėlto moterims šioje konservatyvumu garsėjančioje šalyje reikia artimiausio giminaičio vyro – sutuoktinio, tėvo, brolio ar net sūnaus – leidimo daugumai gyvenimo dalykų, įskaitant keliones, mokslus ir kai kuriais atvejais – gydymą. Dešimtmečius trukusios aktyvistų pastangos dėl leidimo moterims vairuoti nepasiekė to, ką vienu brūkštelėjimu padarė pernai atitinkamą įsaką pasirašęs karalius. „Tai buvo politinis sprendimas“, – teigė S. Almogren.

Moterų noras vairuoti ir noras panaikinti globojimo sistemą viešai buvo reiškiamas beveik du dešimtmečius.

1990 metų lapkričio 6 dieną 47 moterys vairavo Rijado gatvėmis protestuodamos prieš draudimą ir sustojo tik areštuotos. Kai kurios jų neteko darbo, kitos – šeimos paramos. Viena jų – Faiza al Bakr, dabar dirba su S. Almogren nacionaliniame laikraštyje, kur tvarko dukart per savaitę pasirodančią skiltį.

Majdoleen Mohammed Alateeq, pati atvažiavo savo automobiliu ir sustojo prie pastato su princo Mohammedo bin Salmano portretu Rijade

Manoma, kad sprendimui panaikinti draudimą daugiausia įtakos turėjo 32 metų sosto įpėdinis Mohammedas bin Salmanas. Jis savo konservatyvioje šalyje stumia virtinę reformų. Jo reformų plane laikotarpiui iki 2030 metų numatoma, kad prasidėjus erai „po naftos“ moterys sudarys beveik trečdalį darbo jėgos. Šiuo metu jos sudaro 22 procentus. Sprendimas leisti moterims vairuoti gali suteikti joms mobilumo, kurio reikia norint dirbti. Saudo Arabijos moterims nebereikia vyrų leidimo norint pradėti verslą. Tačiau aktyvistai sako, kad socialiniai pasikeitimai bus tik kosmetiniai, jei nebus išardyta nelanksti globojimo sistema.