Sankt Peterburge klesti juodoji suomiškų prekių rinka
Ru­si­jos gy­ven­to­jai, ne­pai­sant Mask­vos pa­skelb­to em­bar­go, vis dar ga­li ga­nė­ti­nai ne­sun­kiai įsi­gy­ti suo­miš­kų pro­duk­tų. Apie tai ra­šo­ma Suo­mi­jos trans­liuo­to­jo „Y­le“ por­ta­le.

Maskva paskelbė embargą kai kuriems vakarietiškiems maisto produktams 2014 metų rugpjūtį. Tai buvo atsakas į Vakarų šalių paskelbtas sankcijas Rusijos valstybinėms bendrovėms dėl Kremliaus agresijos Ukrainoje ir Krymo okupacijos.

Draudimas importuoti kai kuriuos maisto produktus turėjo galioti metus, tačiau buvo jau ne kartą pratęstas. Rusai turi tenkintis vietos produkcija arba iš kitų šalių atvežtais pakaitalais, už kuriuos dažnai permoka ir skundžiasi prasta kokybe. Tačiau Sankt Peterburge, skirtingai nei kituose Rusijos miestuose, padėtis yra geresnė.

Antrojo pagal dydį šalies miesto metro stotyse ir aplink jas galima sutikti žmonių, siūlančių įsigyti mėgstamo suomiško sūrio ar kavos. Gatvėse pasitaiko plakatų, skelbiančių net apie suomiškų prekių muges. Jos paprastai rengiamos daugiabučių namų kiemuose. Kai kurios nedidelės parduotuvėlės, esančios toliau nuo centro, nė neslepia, kad prekiauja draudžiamais produktais ir priima užsakymus.

Rusijos muitinė leidžia iš Suomijos parvykstantiems piliečiams įsivežti 50 kg prekių. Didėjant jų paklausai, verslininkai pradėjo keliauti poromis, kad per sieną galėtų įsivežti didesnį kiekį. Čia, beje, populiarėja ir vadinamųjų kilomočiučių paslauga, kai už tam tikrą mokestį moterys per sieną perneša apie 5 kg pageidaujamų produktų.

„Manome, kad suomiško maisto kokybė yra geresnė nei vietos gaminių“, – atviravo Sankt Peterburgo gyventoja Galina. Ji nurodė, kad labai mėgsta Suomijoje pagamintą kavą ir šokoladą.

Pskovo gyventojas Viktoras, atvykęs į Sankt Peterburgą suruošti vaikus naujiems mokslo metams, taip pat turi nuomonę šiuo klausimu. Vyras gyrė suomiškas prekes ir skundėsi, kad į rusišką maistą dedama per daug chemijos. „Labai sunku rasti ką nors gryno“, – teigė Viktoras.

Suomiška produkcija Rusijoje tokia paklausi, kad kai kurie suktesni verslininkai jau ėmė tuo piktnaudžiauti. Prekyboje ėmė plisti prekių padirbiniai. Tik akylesni pirkėjai pastebi, kad tikroji jų kilmė yra kiniška ar turkiška.

Galbūt būtent tai kai kuriuos rusus skatina pačius keliauti į Suomiją apsipirkti. Štai Svetlanos su vyru Georgijumi pirkinių krepšelyje paprastai būna kava, sūris, žuvis, ikrai ir bananų jogurtas. „Mano sutuoktinis tiesiog myli tą jogurtą. Nusiperkame jo tiek, kad užtektų pusei metų“, – pasakojo moteris.

Sankt Peterburgo gatvėse galima rasti tokių skelbimų apie suomiškų prekių muges.