Sakartvelas balsuoja prezidento rinkimų antrajame rate
Sa­kart­ve­lo gy­ven­to­jai tre­čia­die­nį bal­suo­ja pre­zi­den­to rin­ki­mų an­tra­ja­me ra­te. Šis pro­ce­sas lai­ko­mas le­mia­mu iš­ban­dy­mu po­pu­lia­ru­mą pra­ran­dan­čiai val­dan­čia­jai par­ti­jai ir yra ati­džiai ste­bi­mas tiek Ru­si­jos, tiek Va­ka­rų.

Nuo šiol valstybės vadovo pareigos bus daugiausiai reprezentacinės, bet šis balsavimas laikomas bandomosiomis rungtynėmis tarp milijardieriaus Bidzinos Ivanišvilio valdančiosios partijos „Gruzijos svajonė“ ir opozicijos prieš svarbius parlamento rinkimus, turinčius vykti 2020 metais.

Spalio 28 dieną buvusi užsienio reikalų ministrė ir ambasadorė Prancūzijoje Salomė Zurabišvili neužsitikrino daugiau kaip 50 proc. balsų, reikalingų pergalei per pirmąjį turą, nors buvo remiama „Gruzijos svajonės“.

66 metų S. Zurabišvili tuomet surinko 39 proc. balsų, o 38 proc. balsų gavo opozicijos lyderis, 60 metų Grigolas Vašadzė, kurį remia užsienyje gyvenančio buvusio prezidento Michailo Saakašviliio Vieningasis nacionalinis judėjimas (VNJ) ir 10 kitų politinių grupių.

Naujausios apklausos rodė, kad G. Vašadzė prieš antrąjį turą buvo šiek tiek populiaresnis, juolab kai jam palaikymą išreiškė kitas opozicijos kandidatas, per pirmąjį balsavimą likęs trečias.

G. Vašadzės pergalė smarkiai pakeistų šalies politinių jėgų pasiskirstymą ir veikiausiai siųstų signalą apie „Gruzijos svajonės“, jau šešerius metus vadovaujančios šaliai, artėjančią dominavimo pabaigą.

„Balsavau už opozicijos kandidatą, nes nenoriu vienos partijos valdomo Sakartvelo. Kai vyriausybė nesulaukia iššūkio, ji mažiau rūpinasi žmonėmis“, – naujienų agentūrai AFP sakė 34 metų gydytoja Marina Kitia, atidavusi savo balsą.

Tuo metu 69 metų pensininkas Bondas Jamanidzė pareiškė: „Remiu „Gruzijos svajonę“, nes Ivanišvilis yra didis filantropas. Balsavau už Salomę (Zurabišvili), nes ji – patyrusi diplomatė.“

Vidurdienį, praėjus keturioms valandoms nuo balsavimo pradžios, rinkėjų aktyvumas buvo 19,6 proc., sakoma Centrinės rinkimų komisijos pranešime.

Rusija ir Vakarai stebi

Vakarų šalys atidžiai stebi šiuos rinkimus, laikomus Sakartvelo, siekiančio narystės Europos Sąjungoje ir NATO, demokratijos egzaminu..

Opozicija ir žmogaus teisių grupės kaltino vyriausybę planavus pakreipti rinkimus S. Zurabišvili naudai.

„Balsavimo baigtis lems ne vien kas laimės rinkimus, bet ir žymės pažangą arba žingsnį atgal jaunai Gruzijos demokratijai“, – AFP sakė politikos analitikė Gela Vasadzė.

Abu kandidatai žadėjo vesti Gruziją arčiau Vakarų, bet analitikai atkreipia dėmesį, kad skiriasi jų požiūriai, kaip reikia siekti šio tikslo.

„Abiejų kandidatų užsienio politikos prioritetai panašūs, – aiškino G. Vasadzė. – Tačiau jų darbas užsienio reikalų ministro poste rodo, kad Vašadzė artimiau susijęs su Vašingtonu, o buvusi ambasadorė Prancūzijoje Zurabišvili yra aiškiai labiau orientuota į ES.“

G. Vašadzės išrinkimas veikiausiai supykdytų Rusiją, 2008 metais įsitraukusią į trumpą karą su Gruzija, jai šios šalies prezidentas buvo jo sąjungininkas M. Saakašvilis.

„Kremliui VNJ kandidato pergalė būtų kaip raudonas skuduras buliui ir galbūt vestų prie didesnės įtampos tarp abiejų šalių“, – pastebėjo analitikas Gija Nodija.

„Gruzijos svajonės“ požiūris į santykius su Maskva santūresnis, o VNJ tradiciškai garsiau kritikuoja (Rusijos prezidento Vladimiro) Putino elgesį posovietinėje erdvėje“, – pridūrė jis.

Analitikė G. Vasadzė savo ruožtu sakė, kad „Gruzijos demokratijos ekspertimento sėkmė suduotų smūgį Putinui“.

„Jeigu įmanoma Rusijos „galiniame kieme“ pakeisti valdžią balsuojant, kodėl tas pats neįsivaizduojama šiuolaikinėje Rusijoje? Šio klausimo Putinas iš savo piliečių nenori išgirsti“, – pabrėžė G. Vasadzė.

Didėjanti įtampa

Įtampa Sakartvele padidėjo, kai opozicija apkaltino vyriausybę rinkėjų bauginimu ir pareiškė, kad valdančiosios partijos aktyvistai užpuolė G. Vašadzės kampanijos darbuotojus.

S. Zurabišvili savo ruožtu teigė, kad jai ir jos vaikams buvo grasinama mirtimi SMS ir balso pašto žinutėse, išsiųstose žmonių, susijusių su VNJ.

Tuo metu žmogaus teisių grupės kaltino vyriausybės pareigūnus „plačiai paplitusiu“ ir „beprecedenčio“ masto balsų pirkimu.

Gruzijos generalinė prokuratūra nurodė pradėjusi tyrimą dėl šių kaltinimų, bet „Gruzijos svajonės“ lyderiai juos griežtai atmetė.

Karjeros diplomatas G. Vašadzė kritikavo B. Ivanišvilio „neformalų oligarchinį valdymą“, didėjant nepasitenkinimui vyriausybės nesugebėjimu spręsti skurdo problemą.

B. Ivanišvilis, turtingiausias Sakartvelo žmogus, 2013 metais pasitraukė iš premjero posto po metus trukusio darbo, bet jis tebelaikomas faktiniu šalies vadovu.

Šie tiesioginiai Gruzijos prezidento rinkimai yra paskutinieji, šaliai pereinant prie parlamentinio valdymo.

Balso teisę turi daugiau kaip 3,5 mln. šalies gyventojų. Rinkimus stebi tarptautiniai stebėtojai iš Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO).

Balsavimas prasidėjo 4 val. Grinvičo (6 val. Lietuvos) laiku ir truks iki 16 val. (18 val.), o rezultatų bus laukiama nuo vėlaus vakaro.