Rusijos ataka prieš Ukrainos laivyną: ką žinome – 7 faktai
Nau­jas Ru­si­jos ag­re­si­jos prieš Ukrai­ną eta­pas? Taip ga­li­ma api­bū­din­ti nau­jau­sius pra­ne­ši­mus iš Ki­je­vo. Ukrai­na ap­kal­ti­no Ru­si­ją ap­šau­džius ir užg­ro­bus tris jos ka­ri­nių jū­rų pa­jė­gų lai­vus Ker­čės są­siau­ry­je prie Mask­vos anek­suo­to Kry­mo kran­tų. Ką ži­no­me apie konf­lik­tą: 

1. Kur įvyko konfliktas

Incidentas įvyko Kerčės sąsiauryje – siaurame vandens kelyje, jungiančiame Juodąją jūrą su Azovo jūra. Pastaroji yra naudojama tiek Ukrainos, tiek Rusijos. Ukrainos karinės jūrų pajėgos pranešė, kad trys jų laivai – du mažieji šarvuotieji kateriai, „Berdiansk“ ir „Nykopol“ bei vilkikas „Jany Kapu“ – plaukė per sąsiaurį pakeliui iš Odesos į Mariupolio uostą.

Mes tikimės, kad Rusija atnaujins laisvą Kerčės sąsiaurio kirtimą. Primygtinai raginame konflikto šalis susilaikymui, siekiant nedelsiant stabilizuoti padėtį.

Farvaterį po Krymo tiltu, jungiančiu pusiasalį su Rusijos žemynine dalimi, Rusija užblokavo, pastačiusi skersai jo tanklaivį. Aplink incidento vietą skraidė Rusijos kariniai lėktuvai ir sraigtasparniai.

2. Kaip viskas įvyko

Kariškiai nurodė, kad Rusijos pakrančių apsaugos laivas „Don“ pirmiausiai taranavo vilkiką, vykdydamas „atvirai agresyvius veiksmus“, tuomet apšaudė vieną iš katerių. Rusijos laivui įsirėžus į vilkiką, buvo sugadintas „Jany Kapu“ variklis ir aplamdytas korpusas. Galiausiai visi trys ukrainiečių laivai buvo užimti Rusijos specialiųjų pajėgų, nurodė Ukrainos karinio laivyno vadovybė.

3. Ar yra aukų

Pranešama apie mažiausiai kelis sužeistus ukrainiečių laivo įgulos narius. Tuo metu Ukrainos naujienų portalas „InfoResist“ citavo šaltinį Gynybos ministerijoje, sakiusį, kad šeši ukrainiečių įgulų nariai yra sužeisti, iš jų du – sunkiai.

4. Rusijos pozicija

Maskva apkaltino Kijevą, kad jo laivai neteisėtai įplaukė į Rusijos vandenis ir sąmoningai provokuoja konfliktą. Maskva, 2014 metais aneksavusi Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį, teigia, kad Kerčės sąsiauris yra jos vandenys.

Ukraina teigia, kad informavo apie planus pasiųsti savo laivus į Mariupolį.

5. Ne pirmas kartas

Rugsėjį Ukrainos karinės jūrų pajėgos skundėsi Rusijos sienų apsaugos tarnybos „provokuojančiais veiksmais“ prieš jos laivus, plaukusius tuo pačiu maršrutu. Ukraina pastaruoju metu buvo suintensyvinusi patruliavimą Azovo jūroje. Kijevas sako, kad tokie veiksmai susiję su Rusijos sugriežtinta šios srities kontrole ir priekabaus komercinių laivų tikrinimo.

Kijevas ir Vakarai kaltino Maskvą sąmoningai trukdant laivams plaukioti į Mariupolį, kurio uostas gyvybiškai svarbus Ukrainos pietryčių regiono sunkiajai pramonei. Mariupolis yra šalia Rusijos remiamų separatistų kontroliuojamų teritorijų, dėl kurių kilęs konfliktas nuo 2014 metų nusinešė daugiau kaip 10 tūkst. žmonių gyvybių.

6. Vakarų reakcija

Europos Sąjungos veiksmų tarnyba (EIVT) paragino Rusiją ir Ukrainą stabdyti konfliktą, sekmadienį smarkiai įsiplieskusį Kerčės sąsiauryje.

„Mes tikimės, kad Rusija atnaujins laisvą Kerčės sąsiaurio kirtimą. Primygtinai raginame konflikto šalis susilaikymui, siekiant nedelsiant stabilizuoti padėtį“, – teigiama už Europos Sąjungos diplomatinės tarnybos pranešime.

„Kerčės tilto statyba vyko be Ukrainos sutikimo, ir tai yra dar vienas Ukrainos suvereniteto bei teritorinio vientisumo pažeidimas, kuris, lygiagrečiai su Azovo jūros militarizavimu, skatina griežčiau kontroliuoti karinių jūrų pajėgų judėjimą per sąsiaurį. Europos Sąjunga tikisi, kad Rusija nutrauks sugriežtintus patikrinimus“, – teigiama EIVT pareiškime.

NATO atstovė Oana Lungescu taip pat pareiškė, kad Aljansas ragina Rusiją ir Ukrainą elgtis santūriai. „NATO atidžiai stebi, kaip vystosi įvykiai Azovo jūroje ir Kerčės sąsiauryje. Palaikome kontaktus su Ukrainos valdžia. Raginame elgtis santūriai ir deeskaluoti padėtį“, – sakoma O. Lungescu pareiškime.

7. Ukraina svarsto skelbti karinę padėtį

Ukrainos Aukščiausioji Rada pirmadienį per nepaprastąjį posėdį apsvarstys galimybę įvesti šalyje karo padėtį po ankstesnę dieną Kerčės sąsiauryje įvykusio incidento, kai Rusija apšaudė ir sulaikė tris ukrainiečių karinių jūrų pajėgų laivus, pranešė Ukrainos prezidentas Petro Porošenka.

„Karinis kabinetas kreipėsi į mane su pasiūlymu per SNBO (Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos) posėdį pateikti vieną pasiūlymą. Tai pasiruošimas sprendimui įvesti karo padėtį ir kreipimasis į Ukrainos Aukščiausiąją Radą, kad ji rytoj pagal galimybes... išnagrinėtų šio sprendimo projektą per savo nepaprastąjį posėdį“, – P. Porošenka sakė per pirmadienį po vidurnakčio prasidėjusį SNBO posėdį.

Prezidentas taip pat paprašė įstatymų leidėjų pirmadienį susirinkti Kijeve į nepaprastąjį parlamento posėdį.

„Norėčiau kreiptis į liaudies deputatus... atvykti į Kijevą, į nepaprastąjį Aukščiausiosios Rados posėdį, kad uždaru režimu apsvarstytume nutarimo projektą ir atsakingai priimtume sprendimą, būtiną valstybės gynybai užtikrinti“, – sakė P. Porošenka.