Rusijoje mirė kartu su opozicijos lyderiu Navalnu nuteistas verslininkas Oficerovas
Ru­si­jo­je mi­rė vers­li­nin­kas Pio­tras Ofi­ce­ro­vas, kar­tu su opo­zi­ci­jos ly­de­riu Alek­se­ju­mi Na­val­nu nu­teis­tas už lė­šų grobs­ty­mą vals­ty­bi­nės įmo­nės „Ki­rov­les“ prieš­ta­rin­gai ver­ti­na­mo­je by­lo­je, anks­ti šeš­ta­die­nį pra­ne­šė jo adov­ka­tė Svet­la­na Da­vy­do­va.

„2018 metų liepos 13-ąją užgeso Piotro Oficerovo gyvybė. Apie atsisveikinimo datą, laiką ir vietą Piotro šeima visus užjaučiančius informuos vėliau“, – teisininkė parašė savo „Facebook“ paskytoje.

Apie 43 metų P. Oficerovo mirtį pirmoji pranešė žurnalo „New Times“ vyriausioji redaktorė Jevgenija Albac, bet daugiau jokių detalių nepateikė.

„Negaliu suteikti jokios informacijos – šią informacija bus galima gauti tik paskelbus šeimai“, – J. Albac sakė naujienų agentūrai „Interfax“.

Anksčiau šią savaitę Rusijos žiniasklaida buvo paskelbusi, kad verslininkas patyrė galvos traumų ir buvo hospitalizuotas.

2013 metų liepą Kirovo miesto teismas P. Oficerovą ir vieną balsingiausių Kremliaus kritikų A. Navalną pripažino kaltais už medienos, kurios vertė – 16 mln. rublių (apie 453 tūkst. eurų to meto kursu), pasisavinimą iš valstybinės įmonės „Kirovles“. P. Oficerovui tąsyk buvo skirta ketveri metai, o A. Navalnui – penkeri metais laisvės atėmimo. Vėliau Kirovo srities teismas realią įkalinimo bausmę pakeitė lygtine ir skyrė po 500 tūkst. rublių (7,9 tūkst. eurų) bauda.

A.Navalno ir P.Oficerovo gynėjai apskundė Rusiją Europos Žmogaus Teisės Teismui (EŽTT) dėl kaltinamųjų teisės į sąžiningą teismą pažeidimą. 2016 metų vasario 23 dieną EŽTT pripažino, kad Rusija pažeidė A.Navalno ir P.Oficerovo teises.

EŽTT nutartyje sakoma, kad Rusijos teismai nuteisė kaltinamuosius už neva nusikalstamus veiksmus, kurie yra neatsiejami nuo teisėtos verslo veiklos, „kitaip tariant, savavališkai išaiškino įstatymą ir pažeidė kaltinamųjų teises“.

Vėliau EŽTT atsisakė nagrinėti Rusijos skundą dėl tokios teismo nutarties. Jis taip pat nurodė A.Navalnui ir P.Oficerovui išmokėti daugiau nei 80 tūkst. eurų kompensaciją.

2016 metų lapkričio 16 dieną Rusijos Aukščiausiasis Teismas nurodė iš naujo nagrinėti šią bylą. Jos nagrinėjimas prasidėjo gruodžio 5 dieną Kirovo Lenino rajono teisme.

Praeitų metų vasarį A. Navalnas ir P. Oficerovas vėl buvo pripažinti kaltais „Kirovles“ byloje ir skyrė lygtines laisvės atėmimo bausmes. Šis nuosprendis 2011 ir 2012 metais vykusių didelių protestų prieš vyriausybę varomąja jėga tapusiam A. Navalnui užkirto kelią dalyvauti šių metų kovą vykusiuose prezidento rinkimuose, kur jis būtų galėjęs susigrumti su savo kritikuojamu valstybės vadovu Vladimiru Putinu.

A.Navalnas gruodį buvo paskelbęs, kad kandidatuos į prezidento postą ir jau buvo pradėjęs rinkti lėšas.