Rumunija Ankaros prašymu sulaikė turkų žurnalistą
Ru­mu­ni­ja tre­čia­die­nį trum­pam su­lai­kė vie­ną tur­kų žur­na­lis­tą, sie­ja­mą su Fet­hul­lah Gu­le­nu – JAV gy­ve­nan­čiu dva­si­nin­ku, ku­rį An­ka­ra lai­ko 2016-ųjų ne­sėk­min­go vals­ty­bės per­vers­mo su­ma­ny­to­ju, pra­ne­šė par­ei­gū­nai.

Kaip naujienų agentūrai AP sakė Bukarešto prokurorė Viviana Ciuca, reporteris Kamilas Demirkaya buvo sulaikytas išnagrinėjus Ankaros pateiktą ekstradicijos prašymą, kuriame teigiama, kad šis priklauso „nusikalstamai teroristinei grupuotei“.

Anot turkų laikraščio „Zaman“ rumuniškojo leidimo redakcijos, šio leidinio darbuotojas buvo areštuotas Turkijos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano „įsakymu“. K. Demirkaya vėliau stojo prieš teismą, buvo paleistas, kol bus priimta nutartis jo byloje.

Rumunijai, nuo sausio 1-osios perimsiančią pirmininkavimą Europos Sąjungai, ši byla yra itin kebli.

K. Demirkaya neigia mestus jam kaltinimus terorizmu ir tvirtina, kad Turkijoje ir užsienyje 11 metų dirbo mokytoju ir trejus – žurnalistu.

„Nepamenu, kad kada nors būčiau užmušęs musę ar skruzdėlę, – pareiškė jis televizijai „Digi24“. – Deja, esu kaltinamas terorizmu“.

Žurnalistas pridūrė, kad Rumunijos valdžia ėmėsi teisinių procedūrų Ankarai paprašius jį išduoti.

Laikraščio „Zaman“ redakcija Turkijoje uždaryta po nesėkmingo perversmo, anot Ankaros, organizuoto F. Guleno, nors šis neigia kaip nors prisidėjęs.

R. T. Erdoganą kritikuojantis „Zaman“ dabar yra leidžiamas Rumunijoje ir Bulgarijoje. Leidinio redakcija Rumunijoje pranešė, kad K. Demirkaya dvejus metus gyveno šioje šalyje su savo žmona ir sūnumi ir „rašydavo apie valdininkų piktnaudžiavimą Ankaroje“.

Cristianas Preda, nepriklausomas rumunų įstatymų leidėjas Europos Parlamente, paragino Rumunijos teisingumo ministrą nutraukti ekstradicijos procesą ir pabrėžė, kad jo šalis įsipareigojusi „neišduoti piliečių šalims, kuriose kyla grėsmė žmogaus teisėms“.

„Turkija yra viena tokių šalių“, – pareiškime pažymėjo C. Preda ir pridūrė, kad jeigu vyriausybė išduos žurnalistą „jį bus diskvalifikuota visoje Europos Sąjungoje“.